Okularnik. część 1

Cykl: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 2) | Seria: Mistrzynie Polskich Kryminałów
Wydawnictwo: Muza
profiler
Ood

Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste. Profilerka uczestniczy w tradycyjnym białoruskim weselu i staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Uprowadzona panna młoda to kolejna kobieta, związana z lokalnym przedsiębiorcą, która zaginęła bez śladu. Tymczasem w okolicznych lasach wciąż znajdowane są ludzkie szczątki. W każdej z tych niewyjaśnionych spraw przewija się auto – mercedes okularnik. Na jaw wychodzą także mroczne sekrety mieszkańców miasta silnie związane z przeszłością. W 1946 roku na terenach Podlasia oddział jednego z „żołnierzy wyklętych” – Romualda Rajsa „Burego” – dokonał pogromu wsi prawosławnych. Na oczach Saszy sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których z pełną siłą odżywają polsko-białoruskie antagonizmy.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza

źródło okładki: zdięcie autorskie

Ela | 2015-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Klęska urodzaju. To określenie chyba najlepiej oddaje moje odczucia po tej lekturze. Urodzaju – bo to bardzo sprawnie napisana powieść. Ale jednak klęska, bo nadmiar też może być problemem. A tu jest wszystkiego za dużo – wątków, bohaterów, stron...

Ta nadobfitość spowodowała, że czytelnik nieco gubi się wśród postaci, tych pierwszo-, drugo-, trzecio- i jeszcze dalszoplanowych. Podobnie jest z wątkami – nadmiar sprawia, że niektóre wydają się zbędne, nic nie wnoszą ani do przebiegu akcji, ani do przedstawienia psychologii postaci, inne zaś pozostają po prostu niewyjaśnione.

Druga część tetralogii decydowanie lepsza niż „Pochłaniacz”. Czytało mi się szybko, z zainteresowaniem, fragmentami nawet mnie wciągnęło. Jednak od zachwytu jestem daleka.Wątki historyczne przedstawione ciekawie, ale współczesne mocno kuleją. Zakończenie zaś przeniosło mnie w świat thrillerów medycznych Robina Cooka i szczerze mówiąc nieco zniesmaczyło, zdecydowanie odrealniając ten wątek. Sasza Załuska...

Pirate_Ship | 2018-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2018

Przyszedł czas na powieść „OKULARNIK” z wielką rezerwą podchodziłem do tej książki, ponieważ pierwszą część cyklu z Saszą Załuską zupełnie nie przypadła mi do gustu i był to prawdziwy czytelniczy koszmar. Sięgnąłem po tę książkę aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się czy tym razem lektura pozytywnie mnie zaskoczy.

Książka ze względu na swoją grubość może przerażać, mamy do przeczytania blisko 900 stron, ale dla mnie to nie był problem, czytałem w swoim życiu nawet grubsze tytuły, liczyła się przede wszystkim zawartość, treść i to co pani Bonda ma do przekazania czytelnikowi.

Niestety w dalszym ciągu nie jestem przekonany, bowiem książka zaczyna się przydługawym blisko 200 stronicowym wstępem, który z założenia miał, tak przypuszczam, czytelnika przygotować i wprowadzić do zasadniczej fabuły tej powieści, wszystko po to aby lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia.

Czytając ten przydługi wstęp doszedłem do wniosku, że znowu mam powtórkę z powieści „POCHŁANIACZ”, to była jak...

Modliszeg | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 maja 2017

"Jesteś "tutejszy", jeśli prochy twoich przodków leżą w tej ziemi."

Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. W celu uporządkowania swojego życia osobistego wyjeżdża do Hajnówki na Podlasie. Profilerka staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Na oczach Saszy, sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których odżywają polsko-białoruskie antagonizmy.

Kontynuacja bestsellerowego "Pochłaniacza."

Pierwszorzędna powieść kryminalno-detektywistyczna. Autorka wykazała się nieprawdopodobnym kunsztem. Wielowątkowość owej książki jest niezwykle dopracowana, scala się w każdym szczególe. Poziom ciekawości czytelnika wzrasta wraz z kolejnymi stronami. Obrazowo skonstruowane zdania przenoszą czytelnika w świat Saszy Załuskiej. Język autorki jest profesjonalny, terminologia prawidłowa. Słowa nacechowane autorka idealnie wpasowuje w zarys sytuacji, co dodaje książce odpowiedniej pikanterii. Zawartych jest dużo szczegółów, elementów zaskoczenia i tajemniczości...

Wioleta Sadowska | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

"Ziemia. Nasza pramatka, wchłania krew, czyści sumienia i zostawia ślad tylko w ludzkiej pamięci. Nawet jeśli ludzie milczą, ziemia wie. Ona skrywa wszystkie nasze tajemnice".

Prawie dziewięćset stron prozy książki, która nawet w mojej wielkiej torbie ledwo się zmieściła, ze względu na swoje gabaryty. Kontynuacja bestsellerowego "Pochłaniacza", z podtytułem na okładce "Nie ma ciała, nie ma zbrodni". Tyle z wierzchu. A w środku? Pełne zaskoczenie, konsternacja i duży szacunek dla autorki za poruszenie tematu, który w pewnych kręgach już na zawsze naznaczy ją określeniem "persona non grata".

Katarzyna Bonda to scenarzystka i dokumentalistka, z wykształcenia dziennikarka. Pracowała w "Super Expressie", "Newsweeku czy "Wprost", była sprawozdawcą sądowym, tworzyła również krótkie formy telewizyjne dla Telewizji Polskiej. Jako pisarka zadebiutowała powieścią kryminalną wydaną w 2007 r. pt. "Sprawa Niny Frank", która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest również...

gwiazdka | 2016-01-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 24 stycznia 2016

O ile podobał mi się bardzo „Pochłaniacz”, to „Okularnik” jest jeszcze lepszy. Powieść wciągnęła mnie w swoją akcję, gdzie warstwowo odkrywały się tajemnice. Może „Okularnik” nie ma za dużo z typowego kryminału, ale w czerpaniu przyjemności z lektury to nie przeszkadzało w żadnym stopniu. Pomimo, że zmienia się tu często czas akcji, wszystko jest świetnie oznaczone i opisane, że nie gubiłam się zupełnie. Postaci są świetnie ukazane, w dodatku do ostatniej strony nie wiadomo, kto z czym wyskoczy, a kto jest winien, stopniowo wyjaśnia się w kolejnych rozdziałach. Akcja jest, napięcie jest, ciekawość rośnie, bohaterowie są ciekawi, wszystko napisane zostało przyjemnym językiem, nawet elementy historii czytelnik może sobie znaleźć. Łączy się to w logiczną i sensowną całość. Więc polecam bardzo, bo dla mnie rewelacja z plusem.

Strega | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Jako kryminał "Okularnik" jest dla mnie książką mało ciekawą. Zbyt dużo wątków, zbyt dużo ludzi, zbyt obszerna objętość, zbyt wiele niepotrzebnych opisów.
"Okularnik" jednak to nie tylko kryminał. Wątek historyczny, obyczajowy odgrywa istotniejszą rolę i nie można odmówić autorce sprawnego powiązania wszystkich elementów teraźniejszych z tymi przeszłymi. Umiejscowienie akcji, szeroki kontekst historyczny, solidne przygotowanie autorki do tematu zasługują na uznanie.
Zakończenie jest intrygujące, więc pewnie przeczytam kolejne części, choć nie mogę powiedzieć, bym czekała na nie z niecierpliwością.

joaśka | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka dla wytrwałych długodystansowców.W moim przypadku okazało się to zbyt wyczerpujące. Powtórzyła się historia "Pochłaniacza": pod względem merytorycznym bez zarzutu.Widać pełen profesjonalizm Autorki w przedstawianiu technik pracy policyjnej, dbałość o szczegóły. Ja jednak czułam się przytłoczona liczbą osób, ich wzajemnymi koligacjami, historiami. . Myślę, że gdyby Bonda skróciła swoją książkę o 200 czy 300 stron, to na pewno nikomu nie stałaby się krzywda. Akcja zyskałaby na klarowności, a ja nie dręczyłabym się stanem mojej pamięci w sytuacji, gdy nie jestem w stanie ogarnąć wszystkich wątków.
Ze wszystkich książek Katarzyny Bondy moją faworytką nadal pozostaje "Florystka".

migotynka | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Autorka Pochłaniacza powraca z kolejnym tomem o byłej policjantce z niejasną przeszłością. Tym razem Sasza Załuska ląduje w Hajnówce, małym miasteczku w Puszczy Białowieskiej, w samym środku policyjnej zawieruchy. Przyjechała załatwić sprawy z przeszłości, które nie dają jej spać, a zastała zmowę milczenia, tajemnicze morderstwa, niekompetentnych funkcjonariuszy, kilka wykopanych z ziemi czaszek i nacjonalizm. Wydaje się wam, że to mieszanka wybuchowa? Macie racje.

Powiem tak – jestem wściekła. W głowie mi się nie mieści, jak bardzo dobra to mogła być powieść i jak bardzo została zepsuta przez Katarzynę Bondę. Mam do Okularnika wiele zarzutów, które powtarzałam przy okazji czytania Pochłaniacza. Tym razem można je pomnożyć razy dwa.

Zacznijmy od tego, że książka ma ponad 800 stron. Ktoś może sobie pomyśleć, że fajnie, dużo się dzieje, fabuła ciekawa, akcja wartka, szczegółowe opisy. Otóż nie, moi drodzy. Te ponad 800 stron to przeciąganie, lanie wody, brak pomysłu na jakąkolwiek...

Aeona | 2015-05-22
Przeczytana: maj 2015

Jestem w trakcie czytania,ale nie mogłam wytrzymać,aby nie napisać:mistrzostwo i jak macie wolny weekend i gdzieś blisko księgarnie,to biegnijcie po "Okularnika" ,a na pewno nie będzie to weekend zmarnowany.
Czytałam do trzeciej w nocy i nie mogłam się oderwać,otoczka historyczno-obyczajowa ,zarys postaci,w końcu jacyś normalni policjańci,normalnie ludzcy,a nie jakaś ciasteczkowa ekipa( proszę wybaczyć,ale jeszcze odbija mi się Lipowem).
Po przeczytaniu "Pochłaniacza" czekałam z niecierpliwością na spotkanie z Saszą i jak na razie nie zawiodłam się.
Przede mną weekend w Hajnówce,być może,gdy skończę,skoryguję swoją opinię tutaj,ale myślę,że po takim początku,po pierwszych stu stronach,już się nie rozczaruję.
Królowa jest tylko jedna,ukłon dla Autorki,pozdrawiam i gorąco polecam.

michall_1985 | 2017-07-05
Przeczytana: lipiec 2017

Profilerka Sasza Załuska w pierwszym tomie wróciła do Polski z Anglii.Pomagała w rozwikłaniu zagadki 2 powiązanych ze sobą morderstw,które dzieliło 20 lat.Udało jej się dzięki zdolnościom i wiedzy o profilowaniu.
Dzięki tamtym sprawom zaczęła wracac pamięcią do swojej przeszłości i momentu,w którym wdała się w romans z Łukaszem Polakiem podejrzanym o serię brutalnych morderstw na młodych kobietach.
Podążając tropem Łukasza,który prawdopodobnie dokonał kolejnej zbrodni,Załuska wyjeżdża do Hajnówki,małego miasteczka na Podlasiu,tuż przy granicy z Białorusią.Na miejscu psuje jej się samochód,przez co zostaje uziemiona tam na dłużej,niż planowała.

Cała okolica żyje ślubem ponad 60 letniego Piotra Bondaruka z młodą dziewczyną Iwoną Bejnar.Piotr to lokalny biznesmen,właściciel tartaku,czyli zakładu,w którym pracują prawie wszyscy okoliczni mieszkańcy.
Podczas wesela dochodzi dziwnych zdarzeń,panna młoda zostaje porwana.W dodatku,w ten sam dzień ktoś podrzuca na komendę drugą już w...