Wykop

Tłumaczenie: Aleksander Janowski
Wydawnictwo: Psychoskok
LubimyCzytać

„Wykop” to ponadczasowa proza Andrieja Płatonowa, którą dla polskich czytelników przetłumaczył Aleksander Janowski. Fabuła poprowadzi nas przez pogranicze prozy egzystencjalnej i absurdu, który odzwierciedla sowiecką rzeczywistość. Jak zapewnia Aleksander Janowski to zamierzona przez Płatonowa mieszanka pustej nowomowy partyjnej, języka „chłopsko-robotniczego” i pozornie bezsensownego gaworzenia.

Lektura książki może stać się swego rodzaju lekcją historii z przed około 80 lat. W tym okresie tworzono sowiecki socjalizm, pierwszego planu pięcioletniego, „rozkułaczania” chłopów i przymusowego wcielania do kołchozów. Pod bardzo charakterystycznym językiem Płatonow celowo ukrył okrutne realia 1930 roku. W treści natrafimy między innymi na dobitny naturalizm, sarkazm, fars, tragikomedię, czy ironię. Innymi słowy proza ta nie mieści się w żadnych znanych nam ramach, ale tylko dzięki temu była w stanie wyrazić otwartą krytykę.

PATRONATY: Zażyj Kultury, Kuźnia Literacka, Autorzy365, Polonia Union, BookHunter, bookendorfina

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: www.psychoskok.pl

Izabela Pycio | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

"Mimo że posiedli sens życia, co równoznaczne jest z wiecznym szczęściem, ich oblicza jednak pozostawały mroczne i wychudłe, a zamiast spokoju życia zyskali wycieńczenie."

Sarkastyczna i ironiczna podróż do porewolucyjnego ZSRR, lat trzydziestych dwudziestego wieku, sowieckiej epoki, totalitaryzmu, kolektywizacji, zbrodniczego reżimu, okrutnych realiów społecznych i politycznych. To czas budowania potęgi socjalistycznej radzieckiej ojczyzny, pustych i nierealnych narodowych planów gospodarczych, wszechobecnej propagandy i agitacji, kultu ludu pracującego, zjednoczonego w budowaniu wspólnego krajowego proletariackiego domu i bazującego na entuzjazmie pracy. Masa skategoryzowanych obywateli, odgórnie sterowanych i zaprogramowanych ideologicznie, pozbawionych woli własnego myślenia i kształtowania rzeczywistości. Przeraża obraz otępiałej rzeszy mieszkańców wsi i miast, gdzie wszystko, co zostało przez kierownictwo zapowiedziane, jest słuszne i nieomylne. Jednostki przyjmujące inny...

Tania | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Próżnia emocjonalna bohaterów "Wykopu" przytłacza. Utopijny świat kołchozu wykreowany przez Płatonowa, widziany głownie oczami Woszczewa, to ludzie i zwierzęta żyjący całkowicie w świecie idei. Przede wszystkim idei walki z kapitalizmem, ale też kreatywnego życia w systemie totalitarnym, który sami próbują usprawnić. Z początku nie zauważają, że system ich wypacza, wyzyskuje, że idiocieją. Poddają się prawom rządzącym nimi bez mrugnięcia oka. Tłumacząc władzę, dopasowują się do narzuconych przez nią ram.
Przebłysków normalności, jak na lekarstwo. Można próbować dopatrzeć się ich w relacjach Czyklina i Nastii, ale ostrzegam - to bardzo karkołomne przedsięwzięcie, jak na groteskę przystało.

Czy istnieje granica upodlenia człowieka przez drugiego człowieka, albo siebie samego przez własne ego, granica głupoty i wyzucia z wszelkich elementarnych wartości? Co się dzieje z człowiekiem indoktrynowanym od zarania (tutaj od poczęcia w łonie matki), któremu wmawia się to, co się chce?...

Książkowe powroty | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Z twórczością Andrieja Płatonowa spotykam się po raz pierwszy. Mimo że przerabialiśmy awangardę rosyjską na studiach, to akurat nazwisko nie pojawiło się w spisie lektur obowiązkowych. Tym bardziej więc byłam ciekawa wrażeń, jakie dostarczy mi jedna z najważniejszych książek pisarza – napisany w 1930 r. antyutopijny „Wykop”.

Bardzo cieszę się, że coraz więcej wydawnictw decyduje się na publikację rosyjskiej klasyki. Nazwiska takie jak Dostojewski, Tołstoj czy Puszkin znane są chyba każdemu, ale ile osób słyszało o Kuprinie, Gazdanowie czy właśnie Płatonowie? Przyznaję, że mimo iż wiedziałam, jaki rodzaj literatury uprawiał ostatni z wymienionych, moje pierwsze zderzenie z jego twórczością było dość bolesne. Z początku po prostu nie wiedziałam, o co chodzi w tej książce.

Akcja powieści toczy się w czasie przymusowej kolektywizacji oraz tzw. rozkułaczania chłopów. Głównym jej motywem jest tytułowy wykop, stanowiący fundament pod „dom proletariacki”, który w niedalekiej przyszłości...

Aneta | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Zacznę z daleka. Dystopia, taki gatunek, który rozbłysnął iskrami wyobraźni Orwella, przezywa obecnie w Stanach Zjednoczonych swój renesans. Antyutopia, czyli prorokowanie, że wszystko będzie źle, albo i gorzej. Będziemy żyli w zdehumanizowanym, zredukowanym do autorytaryzmu systemie, rządzeni przez wyrosłego z populizmu tyrana, ba, może nawet po prostu faszystę.

No i teraz do sedna. Zapomnijmy o przestrogach z „Roku 1984”, czy „Zwierzęcego folwarku”, zapomnijmy na przykład, o świetnej książeczce „To się nie może tu zdarzyć” Sinclaira Lewisa z 1935 roku. Nie potrzebujemy. Mamy przed sobą wcześniejszy „Wykop” Platonowa. To nie jest prorokowanie, straszenie, lecz przekazywanie rzeczywistości pasującej, bez żadnej ulgi, do horroru na żywo. Rzeczywistości!

Wystarczy zacząć czytać, a wpadniemy w świat absurdu komunizmu, który odzwierciedlony jest w swoistej, tragikomicznej prozie Platonowa. Kilka cytatów powinno Czytelnika nastroić i dostroić do atmosfery tych czasów, w których bez...

Wivel | 2017-04-13

Utwór pokazuje straszne okrucieństwo i bezmyślność totalitarnego ustroju ówczesnego ZSRR. Książka godna uwagi. Warto po nią sięgnąć i nie będzie to czas stracony

stasia | 2011-06-16
Przeczytana: kwiecień 2011

Bardzo polecam. Obraz rzeczywistości budowania Wielkiej Socjalistycznej Ojczyzny!!! Z przepięknym ukazaniem destrukcji języka. Przez karty powieści przepływają wręcz ludzkie "soki": od krwi, poprzez pot i na spermie skończywszy. Warto!

Maria | 2017-05-05

Ta proza, która nie mieściła się rzecz jasna w obowiązujących sztywnych ramach, praktycznie otwarcie krytykowała jedynie słuszny ustrój. Powstała po wstępnym, krótkim, w miarę udanym flircie Autora z komunizmem, ale już po pierwszych rozczarowaniach. Nie takiego pisania oczekiwano od młodych twórców i jasne, że nikt tego w ówczesnym Związku Sowieckim nie zamierzał publikować. A do tego to zwątpienie, wcale niepomagające w mobilizowaniu „entuzjastycznych” mas do istotnych zadań, jak beznadziejne kopanie bliżej nieokreślonego wykopu: …słyszał te słowa i okrzyki, leżał bezdźwięcznie, nadal nie ogarniając sensu życia. Lepiej bym komarem się urodził – ten ma los szybkobieżny.
Warto zanurzyć się w tę tragifarsę i powrócić do tamtych czasów
Bardzo pouczająca książka.

magdawu | 2012-12-14

Przeczytałam, i jakoś wydawało mi się, że rozumiem o co chodzi- grupa ludzi kopie dół- podwalinę do wybudowania ogromnego domu dla następnego pokolenia, które będzie idealne- chodzi oczywiście o komunistyczny ideał. Szczerze mówiąc nie za bardzo wciągająca- przynajmniej dla mnie. Ale jeśli ktoś lubi,to czemu nie:)

wik699 | 2016-09-11

Książka bardzo dziwna, pisana dosyć trudnym językiem. W wypowiedziach postaci nie ma sensu, a ja nie należę do miłośników absurdu, więc ocena leci w dół.

Kulturalna | 2013-03-02
Przeczytana: luty 2013

Oprócz matrioszek, Rosję cenię za literaturę. Płatnow zabrał mnie do epoki minionej, która ma nigdy nie wrócić. Czy aby na pewno ?