Milczące między nami

Wydawnictwo: Jeden Świat
Milczenie

Poruszający serca i umysły romans schyłku lat sześćdziesiątych wprowadza nas w klimat tamtych lat. Akcja powieści toczy się w latach pomarcowych. Opuszczony przez żonę Żydówkę, ojciec dwojga dorosłych dzieci, doktor nauk ekonomicznych traci głowę dla pięknej Ludki, sekretarki w biurze dokumentacji pewnego ministerstwa. Staje się ona kolejno obiektem jego westchnień, pragnień, rojeń, aż w końcu sen doktora Wilkota staje się jawą... Autor doskonale kreśli portret psychologiczny pięćdziesięcioletniego mężczyzny ubiegającego się o względy młodej, pięknej i... zdawałoby się, niedostępnej kobiety.

koliber | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Fantastyczna!
Pełna emocji pierwszoosobowa narracja, dzięki której z zapartym tchem śledzimy losy głównego bohatera. A właściwie historię jego miłości, niemal żebrzącej, a tak pięknej... "Zakochany jak szesnastolatek, z całym doświadczeniem pięćdziesięciolatka" (s.117)
Oj, niejedna łezka po policzku spłynęła...
Poza tym powieść ta, to świetnie sportretowana końcówka lat 60-tych ubiegłego wieku. Bardzo realistyczny obraz ówczesnej rzeczywistości i tej społecznej, i tej politycznej.

Krótko, ale emocje po przeczytaniu książki sprawiają, że mam w głowie istny mętlik. Tyle myśli, tyle spostrzeżeń, tyle refleksji... o czym wspomnieć? co podkreślić? co najważniejsze?
Proszę sięgnąć po "Milczące między nami" (tytuł jest cytatem z Modlitwy z "Kwiatów polskich" Juliana Tuwima) a może sami doświadczycie tej emocjonalnej burzy.

GZal | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Zażenowanie. To główna moja emocja. Bohater – pięćdziesięcioletni doktor ekonomii, zakochuje się w dwudziestopięcioletniej pracownicy archiwum ministerialnego. Zdarza się. No tylko ja nie wiem. Chyba wolę brutalizm Bukowskiego, któremu w zasadzie chodzi o jedno. Tu mam kolesia nie pierwszej młodości, który zakochuje się “romątycznie” i gada jak nastolatek, do niej, do siebie, czyni wyznania, chce być podnóżkiem, sługą, niewolnikiem. Ufff.

[...]
całość:

kakaja1 | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Książka przeurocza, zabawna i rozczulająca.Smutna bo o głodzie i szaleństwie miłości. Napisana tak świeżo i inteligentnie. Jest to moja pierwsza powieść tego autora- przypadkowo wybrana z półki w bibliotece. Pochłonęłam ją szybko i z zachwytem. Dodaję ją do listy ulubionych i już kupiłam za 5zł na allegro. No i zakochałam się w pisarstwie pana Józefa Hena. Od dawna nikt mnie tak nie ujął swą twórczością.

Polecam tym osobom, które trochę w życiu przeżyły. Znają jego subtelności i odcienie szarości a zwłaszcza tym, którzy poznali głód miłości i tęsknoty za tym szaleństwem. Jest to konieczny warunek, aby bohater nie wydał się żałosny- a tak dogłębnie ludzki. Polecam

Rosalia_de_Castro | 2012-10-26
Na półkach: 2012, Przeczytane, Pozyczone
Przeczytana: 26 października 2012

Ksiazka piekna, choc moze chodzi tu raczej o sfere slowa i emocji targajacych bohaterem - 50-letnim ekonomista Wilkoniem. Jego fascynacja mloda kobieta, obsesyjne uczucie pozwolily mu w koncu ja zdobyc i pokazac jej jak powinna byc kochana.
Trudno mi bylo wejsc z poczatku w stylistyke Hena, jednak jak juz przedarlam sie przez pierwsze strony, to wpadlam w ksiazke jak w pulapke ;). Uczucie Wilkonia niezwykle, narracyjnosc swietna, nawet opisy stosunkow seksualnych czy niemocy (impotencji) bohatera - nie razily, napisane z klasa. To chyba taka stara jeszcze szkola pisania. Nabralam apetytu na wiecej!

Jacek | 2012-12-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Bardzo dobra książka. Mimo upływu lat wcale się nie zestarzała. Napisana dość awangardowym językiem. Oryginalna, poruszająca ważne tematy, wciągająca. Czego chcieć więcej? :)

KoKo | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

Miałam nadzieję, że więcej będzie o Pani Bielawskiej, niesamowicie fajna, mądra babka. I z wicem. Ponieważ tylko o tej Luteńce, która zaczęła mi już działać na nerwy, dłużyło mi się momentami. Jednak uważam, że książka wartościowa i ciekawa, bo wszystko dotyczyło tylko Wilkota i Luteńki, on niby ciągle o tym samym, ciągle te same obłąkańcze myśli o niej, a jednak wywoływał i współczucie i odrazę i ciekawiło mnie, jak to się rozwinie.

kasia_slonecznik | 2015-07-22

swietna, zakończenie dziwne