Das Seelenleben der Tiere

2016-06-13
niemiecki
zwierzęta życie przyroda
Inne

Ciekawa i lekka, sporo ciekawostek i anegdotek z życia autora.
Polecam :)

Ciekawa i lekka, sporo ciekawostek i anegdotek z życia autora.
Polecam :)

Pozycja obowiązkowa dla miłośników zwierząt i przyrody. „Duchowe życie zwierząt” czytałam dość długo, ale przy sposobie w jaki napisana jest ta książka nie jest to problemem, gdyż każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu (np. współczuciu w świecie zwierząt),autor często odwołuje się do tematów proszonych we wcześniejszych rozdziałach co pozwala czytelnikowi pełniej zrozumieć opisywaną kwestię. Na uwagę zasługują także przepiękne i żywe fotografie obecne w edycji ilustrowanej polskiego wydania.

Przyjemna, lekka pozycja, dodatkowo krótkie rozdziały, dzięki temu można ją czytać w międzyczasie. Trochę rozbudowane ciekawostki, w wielu miejscach poparte badaniami. Świetna dla wszystkich, którzy nie są specjalistami w dziedzinie zwierząt. Dodatkowo genialna wersja audio.

Ku mojemu zaskoczeniu czytało się tą pozycję lepiej niż "Sekretne życie drzew". Choć świat zwierząt jest nam trochę lepiej znany niż roślin to nadal można tutaj znaleźć wiele ciekawych informacji, o których na co dzień nie rozmyślamy. Książka może wydawać się mniej "atrakcyjna" pod względem ilości i jakości "nowych informacji" na temat zwierząt gdyż ogólnie lepiej rozumiemy i utożsamiamy się ze zwierzętami. Mamy też z nimi lesze połączenie. W przypadku rośli jest przepaść i być może dlatego "Sekretne życie drzew" wydaje się bardziej wartościową propozycją. Dla mnie jednak ta książka również okazała się godna uwagi. Chaos strukturalny nadal w książce występuje, ale jest mniej dotkliwszy niż w poprzedniej propozycji.

Po tej książce nie spodziewałam się niczego konkretnego, kojarzyłam ją z reklam internetowych, artykułów i stron księgarni, ale nie zagłębiłam się w opis czy opinie. Czytało się ją dość dziwnie, rozdziały są ultrakrótkie i dość pomieszane tematycznie. Nie potrafię zaklasyfikować, do jakiej kategorii pasowałoby to wydanie najbardziej, nie jest z pewnością mocno naukowa pozycja, sam autor wielokrotnie przyznaje, że czegoś nie wie, a w jednym miejscu nawet, że nie chce mu się szukać artykułów. Traktuję to bardziej jako zbiór ciekawostek i anegdot z życia zwierząt. Dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy, zachowań, wyjaśniło się sporo zagadek związanych z zachowaniem zwierząt czy ich przeżywalnością podczas zim. Także dawkę wiedzy zaczerpnęłam, ale moją ocenę obniżają wcześniej wymienione aspekty.

2079
2017

Książka "Duchowe życie zwierząt" Peter'a Wohlleben'a zabiera nas do świata zwierząt przedstawionego oczami leśnika.
Czytając książkę mamy możliwość zestawienia życia człowieka i zwierząt, jesteśmy podobni.
Książka idealna dla osób, które niezbyt interesują się zwierzętami, a tu można odnaleźć wiele zaskakujących treści, np. o czym śnią muszki owocówki?, jakie zwierzęta wołają się po imionach?, gdzie są ekologiczne perełki? oraz wiele innych.
Książkę odsłuchałam jako audiobook, to miło i przyjemnie spędzony czas. Pozytywne nastawienie i wiele inspiracji zostało po przesłuchaniu tego audiobooka.

Najciekawsze w tej książce są te fragmenty, które dotyczą pracy w niemieckim leśnictwie - wiele rzeczy moglibyśmy się nauczyć, tylko, że to wbrew doktrynie zarabiania maksymalnie na wszystkim co peryferia mogą wyprodukować. W tym sensie Niemcy mają po prostu przywilej dbania o swoje lasy, bo w razie czego pozyskają drewno z krajów trzeciego świata takich jak Polska.

Co do samych rozkmin o zwierzętach, to po prostu zbiór anegdot, który chyba ma każdy, kto jakkolwiek obserwował i badał dzikie zwierzęta. Dla mieszczuchów pewnie wspaniała wiedza dająca Świadectwo Głębokiego Życia zwierząt, ale dla ludzi, którzy wyobrażają sobie, że jednak nie tylko człowiek jest zajebisty, to nic nowego. Lepiej poczytać Simone Kossak.

Co do...

Książka na pewno o wiele łatwiejsza w odbiorze niż Sekretne życie drzew - z tego prostego względu, że jej treść jest głównie anegdotyczna. Z drugiej strony przekonywanie czytelników do swoich racji naukowych za pomocą anegdot? Nieco wątpliwe. Jednakże dla osób spragnionych ciekawostek o zwierzętach - dlaczego nie? Dość przyjemna lektura, zwiększająca wrażliwość na otaczający nas świat, zwierzęta, naturę :)

lekka i przyjemna lektura o zwierzętach, widziana oczami leśnika - pasjonata. Dużo ciekawych spostrzeżeń i tez, choć na wiele z nich znajdujemy dowody jedynie anegdotyczne, co ciut ujmuje tej książce.

Czy zwierzęta są zdolne do współczucia? Czy przechodzą żałobę? Czy potrafią liczyć? Ile znaczy jednostka w superorganizmie? Czym jest inteligencja i które zwierzęta są nią najbardziej chojnie obdarzone? Czy nadają sobie nawzajem imiona? Znają wstyd? Potrafią kłamać? Czy można jednoznacznie zaszufladkować zwierzęta jako zmiennocieplne i stałocieplne? Czy istnieje czarno-biały podział na gatunki dobre i złe?

Jedno jest pewne - ta książka jest urzekająca i w niezwykle ciepły sposób próbuje odpowiedzieć na powyżej zadane pytania oraz wytłumaczyć wiele innych kwestii, nad którymi wcześniej nigdy się nie zastanawiałam. To była wspaniała pozycja, napisana ciekawym, przystępnym językiem, z odpowiednio wyważoną dawką dobrego humoru.