Wyzwanie czytelnicze LC

Życie pasterza

Wydawnictwo: Znak Literanova
7,05 (327 ocen i 83 opinie) Zobacz oceny
10
22
9
23
8
74
7
107
6
65
5
16
4
13
3
2
2
4
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Shepherd's Life: A People's History of the Lake District
data wydania
ISBN
9788324037353
liczba stron
336
język
polski
dodała
Ag2S

Najbardziej zaskakujące wydarzenie literackie ostatnich lat. Bestseller „New York Timesa”. Międzynarodowy fenomen. „To jest moje życie. Nie chcę innego”. James Rebanks powrócił z wielkiego miasta na wieś, aby pracować na farmie, którą jego rodzina prowadzi od sześciuset lat. Z dala od zgiełku wiedzie proste życie w Krainie Jezior, gdzie ludzie od wieków hodują owce. Jego wybór stał się...

Najbardziej zaskakujące wydarzenie literackie ostatnich lat.

Bestseller „New York Timesa”. Międzynarodowy fenomen.

„To jest moje życie. Nie chcę innego”.
James Rebanks powrócił z wielkiego miasta na wieś, aby pracować na farmie, którą jego rodzina prowadzi od sześciuset lat. Z dala od zgiełku wiedzie proste życie w Krainie Jezior, gdzie ludzie od wieków hodują owce. Jego wybór stał się inspiracją dla milionów zabieganych, uzależnionych od smartfonów i poszukujących spokoju ludzi. Rebanks opowiedział im o świecie, w którym najważniejsze wartości wciąż mają sens, a relacje między jego mieszkańcami pozostały autentyczne, choć nie zawsze są łatwe.

Książka Rebanksa to poruszająca historia człowieka, który wbrew trendom odnalazł spełnienie w prostocie życia i pokorze wobec natury. Opowieść o związku z rodzinną tradycją, wyjątkowym regionem oraz z naturą, która wyznacza rytm życia mieszkańców.
Życie pasterza szczerością i wrażliwością autora podbiło serca milionów czytelników i zachwyciło najbardziej wymagających krytyków. Stało się wydarzeniem literackim w Wielkiej Brytanii i USA oraz bestsellerem w Niemczech, Hiszpanii i Norwegii.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1067)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1849
Piotr | 2017-05-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2017

Zielone zdjęcie, będące zarazem okładką przykuwa wzrok i sugeruje pomijając tytuł, o czym traktuje książka.


James Rebkans opisuje historię swojego życia, które trwa. Tej historii nie można wziąć w nawias, zamknąć i o niej zwyczajnie zapomnieć. Powodem jest zajęcie autora. Jest hodowcą owiec, a jak przekonujemy się w trakcie lektury, nie jest to zajęcie, które należy do lekkich i do przyjemnych. Ale przecież, kiedy coś kochamy, wtedy nie widzimy i nie odczuwamy trudu, który podejmujemy.


Autor z rozbrajającą szczerością opowiada o swoim życiu i jego zawirowaniach. Jako chłopiec nie odbiegał od innych, nie miał wielkich autorytetów, brał życie takim jakim jest, bez większych refleksji.


"Tam dom twój, gdzie serce twoje" - ta sentencja jest niezwykle trafna w tym przypadku. Czy można uciec od swojego przeznaczenia, zapomnieć o miejscu, w którym się urodziło i wzrastało, wraz z kolejnymi drzewami i roślinami? Z autopsji wiem, że nie można stać się mieszczuchem, nawet kiedy...

książek: 390
jousna | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane

Na okładce książki widnieje napis – najbardziej zaskakujące wydarzenie literackie ostatnich lat. I to z pewnością prawda, jest to książka zaskakująca i niepowtarzalna. Chociaż śmiem twierdzić, że nie przypadnie do gustu czytelnikom, którzy w literaturze szukają szybkiej akcji, napięcia i emocji. Tutaj znajdziemy wyciszenie, piękno natury, rodzinne więzy i szacunek do pracy. Książka opowiada o codziennym życiu pasterza owiec (autora książki – Jamesa Rebanksa). Składa się ona z 4 części – 4 pór roku. Autor opisuje jakie prace na farmie wykonuje się w poszczególnych porach roku i codzienne ciężkie obowiązki związane z hodowlą owiec. Znajdziemy tu ponadto opis krajobrazów Krainy Jezior, jej specyficznego klimatu. Czytając książkę czujemy na sobie wilgotne powietrze i zacinający deszczem wiatr. Czujemy ból spracowanych rąk pasterzy i pot na plecach. James Rebanks pięknie przedstawia przywiązanie do ziemi, tradycję oraz wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a także...

książek: 258
Anna | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Każdy z nas czytelników jest ów pasterzem, który dąży do osiągnięcia tego celu w swoim życiu poprzez pracę. Praca pasterza do łatwych nie należy. Należy być bardzo dobrze przygotowanym na tego rodzaju wyprawę. Obowiązkowo wziąć ze sobą ubranie robocze, śniadanie, kanapki, buty, psy pasterskie. Wspólna praca podczas wyprawy przynosi pozytywne rezultaty, jeśli zna się osoby i wie, że można na nie liczyć w każdej sytuacji.

Osobą dowodzącą podczas wypraw pasterskich jest w grupie najstarszy pasterz – Alan, który prowadzi swoją silną drużynę od najmłodszych pasterzy, kobiety oraz uczestnik główny bohater, autor książki James Rebanks. Pasterze czują się we wspólnym gronie spełnieni, nikt ich podczas pracy nie pospiesza. Mają w sobie radość fizycznego wysiłku. W tym zawodzie nie ma czasu na nudę, nie istnieje dla nich świat smar fonów. Liczy się wyłącznie praca, która daje satysfakcje, spełnienie, a czasem powód do dumy z jej wykonywania.

James Rebanks w fantastyczny sposób opisuje...

książek: 3281
Anna | 2017-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Nie zafascynowała mnie w szczególny sposób, chociaż nie twierdzę, że jest całkiem nudna czy beznadziejna, że nie ma w niej rzeczy, które zasługiwałyby na uwagę. Jednak czytając niektóre fragmenty, miałam wrażenie, że czytam podręcznik hodowcy owiec i to jeszcze początkującego.

Autor w tej biograficznej powieści opowiada o swoim czterdziestoletnim życiu, o rodzinie, która od pokoleń związana jest z hodowlą owiec w Krainie Jezior w północno-zachodniej części Anglii. Rebanks z dużą wnikliwością prowadzi czytelnika przez codzienne trudy, niekończące się obowiązki oraz niepowodzenia, jakie wiążą się z tym zajęciem, opisuje niełatwe życie farmera podporządkowane potrzebom ziemi i zwierząt, mocno związane z porami roku. Kreśli nam obraz pasterskich zwyczajów, uroki i magię codzienności, przywiązanie i miłość do ziemi, pokazuje sukcesy, ale też klęski i kłopoty. Autor zawsze mocno związany był z domem rodzinnym, ziemią, hodowlą owiec, niechętnie chodził do szkoły; jego obecne życie było...

książek: 1085
Ania | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Książka nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia.
Na uwagę zasługuje sam autor i jego postawa wobec życia. Jego szczerość i intymność. Zamiłowanie do natury i otaczającego świata. Jest w tym coś ujmującego i niespotykanego.
Sama lektura miała gorsze i lepsze momenty. Czytałam z umiarkowanym zainteresowaniem.
Nie było źle, ale fajerwerków też nie było.

książek: 372
melody | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane

Każdego dnia wstajemy w biegu, pracujemy w biegu, a po pracy w jeszcze szybszym galopie wracamy do domu. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem i tak w kółko. Każdy z nas ma ochotę w końcu przerwać tą samo-nakręcającą się spiralę pośpiechu... Jednak to nie jest takie proste, prawda?

James Rebanks wszedł w posiadanie farmy. Od tego momentu zaczyna żyć, życiem prawdziwego pasterza. Dostosowuje się do jego reguł, warunków i ... zaczyna tak na dobrą sprawę dopiero żyć, pełną życia.

Książka została podzielona na części, które rozłożone są tak jak pory roku. W każdej z tych części możemy przeczytać, co pasterze robią w danej części roku. Poznajemy pomalutku życie, jakie ci ludzie wiedli i wiodą do dzisiaj.

Rozczaruję tych, którzy spodziewają się w tej książce nagłych zwrotów akcji, wielowątkowej fabuły oraz mrożących krew w żyłach opisów strzyżenia owiec... No niestety moi mili, tego tu nie znajdziecie, lecz w zamian autor daje Wam chwilę wytchnienia, i zabiera do...

książek: 1125
malena | 2018-01-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 stycznia 2018

"Pasterz - to brzmi dumnie"

Z okładki "Życia pasterza. Opowieści z Krainy Jezior" możemy wyczytać, że książka ta jest: "najbardziej zaskakującym wydarzeniem literackim ostatnich lat", "międzynarodowym fenomenem". Cóż... To świadczy jedynie: jak bardzo zmienił się nasz sposób postrzegania świata i ludzi, skoro w zwyczajności dopatrujemy się nadzywyczajności. Jeśli tak jest w istocie, to dobrze, że James Rebanks napisał tę książkę, dobrze, bo może dzięki temu coś w tym postrzeganiu ulegnie przeobrażeniu. I nie mam tu na myśli jakichś spektakularnych zmian głoszonych najgłośniej przez neofitów, które brzmią mniej więcej w ten sposób: "porzućcie swe dotychczasowe puste, konsumpcyjne życie i podążajcie drogą swych przodków, praprzodków, bo tylko tak osiągnięcie spełnienie". Szczerze mówiąc (po zapoznaniu się z notką wydawniczą), obawiałam się podobnie brzmiącego - przepraszam, ale muszę to w ten sposób określić - bełkotu. Na szczęście Rebanks obrał zupełnie inny kierunek, a autorom...

książek: 2677

Otóż ostatnio miałam okazję zapoznać się z książką Jamesa Rebanksa „Życie pasterza”.
Autor opowiada historię swojej rodziny, która od sześciuset lat pracuje na farmie, konkretniej – hoduje owce. I chociaż czasy się zmieniają, przychodzą kolejne kryzysy, to rodzinna tradycja się utrzymuje.
James Rebanks jako młody chłopiec nie lubił chodzić do szkoły. Jak pisze, nauczyciele traktowali uczniów z góry, uważali, że życie na wsi i uprawianie pola czy hodowanie zwierząt, to nie są wartościowe zajęcia i otwarcie zachęcali każdego do zmiany. Autor, chociaż lubi czytać książki i nauka (szczególnie historii) wchodzi mu do głowy zadziwiająco łatwo, to postanawia nie podchodzić do egzaminów i nie kończy szkoły, a poświęca się pracy na farmie.
Wstaje o świcie, pomaga dziadkowi i ojcu, zapędza owce, karmi je, przegląda, dba o ich komfort, stwarza sytuacje sprzyjające rozmnażaniu, licytuje, wystawia na sprzedaż i do udziału w konkursach. Wydaje się, że odnalazł swój sposób na życie, że tak...

książek: 256
Angelika_S | 2017-03-03
Na półkach: Przeczytane

To na pewno książka wyjątkowa, podejmująca zupełnie inny temat niż do tej pory czytałam. Może stanowić inspirację dla ludzi strasznie zagonionych na co dzień w zgiełku wielkich miast. To historia życia autora, książka o niesamowicie ciężkiej pracy pasterza w Krainie Jezior w Anglii, ale także relacjach międzyludzkich. Zarówno rodzinnych, jak i – nazwijmy to – biznesowych.
Może nam ona uzmysłowić kilka rzeczy, które zaginęły gdzieś w drodze do kariery, awansów, coraz lepszej sytuacji materialnej, a są to: honor, bezinteresowna pomoc, zaufanie, budowanie pozytywnych relacji. Być może przeniesienie pewnych tradycyjnych wartości do realiów większych miast też poprawiłoby jakość życia, ale w codziennym wyścigu szczurów to raczej tylko mrzonki.
Bardzo dużo dowiedziałam się z tej pozycji o samym pasterstwie, o związanej z nim tradycji, a podział książki na pory roku świetnie przedstawia charakter pracy na famie w każdej z nich, jak i pozwala zapoznać się z faktami z życia autora. Sposób...

książek: 631
Justyna | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, Recenzja, Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2017

Sam wędrowałem, jak obłoczek
Często sam płynie przez przestworza,
Gdy nagle widok mnie zaskoczył
Złotych żonkili tłumu, morza;
Od wód jeziora aż po drzewa
Tańczyły - wiatr im w takt powiewał.

„The Daffodils” William Wordsworth; Tłum. Maciej Froński

Lake District – Kraina Jezior i romantycznych poetów (fragment wiersza jednego z nich przytoczyłam wyżej). Góry i lasy, wodospady i małe rzeczki, sielankowy obrazek: wypasające się długowłose owce i charakterystyczne kamienne murki. Turystyczna mekka Anglii.

James Rebanks – autor książki i jednocześnie narrator - od urodzenia żyje na sześciuset letniej owczej farmie położonej w Dolinie Eden. Rytm dnia wyznaczają pory roku, jednocześnie stając się rozdziałami książki. Dzięki nim dokładnie wiemy, kiedy owce się strzyże, kiedy pojawiają się małe jagniątka i kiedy owce się sprzedaje. Przez chwilę próbuje „innego” życia, po czym wraca do owczego biznesu. Szczegółowe opowieści na początku nużą. Brak tu chronologii - opis codziennych prac,...

zobacz kolejne z 1057 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd