Spalić paszport

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Afryka, Uganda, misja, misjonarz
literatura faktu
wyspa

Spalić paszport to fascynująca opowieść polskiego franciszkanina z Ugandy - zapis ponad piętnastu lat pobytu w kraju nazywanym przez wielu podróżników "perłą Afryki". Bogusław Kalungi Dabrowski jest współzałożycielem misji w Kakooge niedaleko Kampali.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: wydawca

Adrian F | 2019-02-26
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 19 lutego 2019

Całkiem ciekawa książka podróżnicza. Największą jej zaletą jest fakt, że autor nie narzuca swoich poglądów na sprawy które opisuje. Jest to w pewnym sensie emocjonalny reportaż, ale tylko w odniesieniu do zdziwienia autora i porównywania do podobnych sytuacji w Europie. Polecam.

luelle | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

Opowiedziane bez upiększeń. Codzienność polskiego misjonarza: ciężka praca fizyczna; próby nauczenia się języka plemienia, wśród którego żyje; zmagania z chorobami (w pierwszym roku pobytu w Afryce ojciec Bogusław aż 10 razy przechodził malarię); niezwykle trudna do zaakceptowania mentalność tubylców; zwątpienia i kryzysy duchowe, zmagania psychiczne z samym sobą; budowa kościoła, kaplic i szkół; ewangelizowanie; nawrócenia; śluby, pogrzeby, chrzty i... krowa, która podczas Mszy zjada połowę liściastego dachu nad kaplicą. I to oczywiście nie wszystko.
Warto poznać tę opowieść. Barwną, przeplataną śmiechem, wzruszeniem, budzącą nierzadko przerażenie, złość i smutek - opowieść szczerą.

ilo99 | 2019-02-24
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 24 lutego 2019

Bardzo długo przyzwyczajałam się do głosu lektora. Na dobrą sprawę nie mogę powiedzieć, że udało mi się to zrobić. Specyficzny timbre głosu, stawianie kropki w miejscu przecinka, niezwykły sposób wymawiania anglojęzycznych słów, przez chwilę zastanawiałam się czy lektorem nie jest autor, na tyle trudny był w odbiorze. No, dobrze, a co z treścią, zapytacie? Ciekawa, lecz chaotyczna. Sporo wspomnień z pracy misjonarza w Ugandzie, wiele informacji o tym kraju i jego mieszkańcach, lecz wszystko to upchnięte do jednego worka i wymieszane. Jeśli ktoś chciałby uzyskać z lektury uporządkowane wiadomości etnograficzne, to się srodze zawiedzie. Również anegdotki raczej marne. Zwłaszcza w wykonaniu lektora. Jeżeli czytać, to koniecznie wersję papierową. Zapewne przyjemność z lektury będzie większa.

Katarzyna | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

„…Człowiek planuje, Pan Bóg decyduje …”

Daleka wyprawa, kojarzy się z nowymi możliwościami, poznaniem odległych zakamarków zdobywanych kontynentów. A jak wygląda opowieść polskiego franciszkanina z Ugandy? Ta książka umożliwi Wam, poznanie misji w Kakooge niedaleko Kampali.

To przepięknie wydana publikacja. Pełna ciekawych, kolorowych i wstrząsających zdjęć. Niektóre sytuacje, nawet nie śnią się człowiekowi z centralnej części Europy. A tam daleko, też istnieje świat – momentami szokujący i kryjący nieokreśloną przyszłość. Bo czy Afrykę da się „oswoić”?

Motto, które otwiera książkę, nawiązuje głęboko do religii. Przecież trzeba wierzyć. A jakie niespodzianki kryje Uganda? Czy misjonarz, da sobie radę w nowym otoczeniu? Z Bogiem, podobno wszystko jest możliwe.
Afryka, to kontynent wielu kolorów. Przyroda, ubiory okolicznych mieszkańców i palące słońce, dyktują wszystkie zmiany. To także, siła rodziny i rola przodków, których pamiętają miejscowi.

15 lat spędzonych w Ugandzie,...

BabaJaga | 2017-02-02

Szczera opowieść piętnastu lat pobytu w Afryce, przeplatana osobistymi przemyśleniami na temat życia, wiary i kapłaństwa. Książka, która daje do myślenia czytelnikowi, pozwala zastanowić się nad sobą. Wzbogacona różnorodnymi fotografiami, w większości z prywatnego archiwum autora. Szczerze polecam.

atramentovva | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Jak przyjemnie mi się ją czytało.
Prawdziwa (w końcu na faktach), nie naciągana, bez wywyższania autora, taka ludzka po prostu.
Pełna relacji, zdjęć, afrykańskiego życia.

Polecam. :)

SineCere | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Niesamowicie pozytywne zaskoczenie. Zabierając się do niej, można się spodziewać katolicyzmu wypływającego z każdej strony, ponieważ autor jest chrześcijańskim duchownym. Tymczasem tutaj nic takiego nie występuje. Bogusław Dąbrowski opisuje rzeczywistość tak, jak widzi: bez zadęcia, nawracania i gloryfikowania.

Autor wspomina nie tylko o dobrych stronach pracy misjonarza, ale wielokrotnie opisuje chwile słabości, własne błędy i wady. Robi to z zadziwiającą otwartością.

Bogusław Dąbrowski opowiada mnóstwo anegdot, historii, ale jest też miejsce dla faktografii. Podana jest ona jednak w sposób wyjątkowo przystępny.

Dodatkowo książka jest świetnie zredagowana, zilustrowana i wydana.

Jak dotąd moje największe pozytywne zaskoczenie roku.

Patrycja k | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Zawsze podejrzewałam, że misjonarze mają ciężką drogę do Boga na naszym ziemskim padole. Nie to co posługa w naszych mniej lub bardziej bogatych parafiach w Polsce. Książka to potwierdziła i jeszcze sprawiła, że podziwiam tych ludzi. Za to co robią, gdzie krzewią wiarę, z jakimi przeciwnościami walczą na co dzień. O tej walce pisze autor. Warto przeczytać, żeby mieć za co dziękować Bogu. Bo mamy za co dziękować. Polecam. Bardzo dużo informacji o mentalności, problemach, zwyczajach i podejściu do wiary katolickiej mieszkańców Ugandy.

Akui | 2019-04-20
Przeczytana: 14 kwietnia 2019