Afryka jest kobietą

Wydawnictwo: Edipresse
Afryka
Anna

"Ta książka powstała z miłości - do Afryki, w której od pierwszej chwili poczułam się tak, jak gdybym wróciła do domu. I z zauroczenia - pięknymi, odważnymi, silnymi kobietami, których tak wiele w Afryce spotkałam. Smukłe Turkanki żyjące na terenach, gdzie nikt z nas nie przetrwałby tygodnia. Dumne Hamerki domagające się chłosty, by okazać swą odwagę. Piękne Himba o nieskazitelnie gładkiej skórze dzięki stosowaniu makijażu otjize. Kobiety Suahili, które w swych sekretnych rytuałach łączą kamasutrę z rytmami afrykańskich bębnów i których stroje mówią. Białe Afrykanki, które od pokoleń albo zaledwie od kilku lat mają swój dom tam, skąd wszyscy wyszliśmy. Ta książka to zbiór opowieści o nich, historie naszych spotkań, historie ich życia. Zapis niezapomnianych chwil spędzonych razem... gdzieś w Afryce."

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Klaudia Cebula | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Zawsze gdy pojawia się wątek Afryki i afrykańskich kobiet bezczelnie przypominam o moich badaniach naukowych, jakie prowadziłam.
Niezwykłe są to kobiety a ich historie niewyczerpane.
Na zawsze będę darzyć Czarne Kobiety uczuciem przyjaźni i szacunku.

Gdy Edipresse (ostatnio jedno z ukochanych wydawnictw) puściło książkę "Afryka jest kobietą" to nie mogłam sobie odmówić, by nie mieć jej u siebie.

Ta książka to zbiór opowieści o afrykańskich kobietach i swoisty album.
Można się w niej zatracić słuchając opowieści o zwyczajach i tradycjach.

Beata Lewandowska-Kaftan ośmiela się mówić o wygodzie związanej z poligamią. Mężczyźni często opuszczają swoje wioski i wędrują w poszukiwaniu lepszego bytu. Nie zabierają kobiet, one zostają w wiosce, w której muszą sobie radzić. Ale nie są same. Mają obok inne żony męża, niemal przyjaciółki, które muszą trzymać się razem by przetrwać.
Dla nas brzmi to szaleńczo, a dla nich to niesamowite udogodnienie.

Czy widziałyście kiedyś...

IczerwoneSzpilki | 2017-04-14
Przeczytana: 21 lutego 2017

Jak mawiał Ryszard Kapuściński w swych książkach "Ten kontynent jest zbyt duży, aby go opisać. To istny ocean, osobna planeta, różnorodny, przebogaty kosmos. Tylko w wielkim uproszczeniu, dla wygody, mówimy - Afryka".

Autorka postanowiła spisać swoją przygodę z Afryką, do której wraca nawet kilka razy w roku. Opowiada nam w swej bogatej w wiedzę książce o przyrodzie, nad którą się nieustannie zachwyca, pisze o spotkaniach z kobietami żyjącymi tam, gdzie niejeden z nas nie przeżył by pewnie doby. Tworzy magiczny nastrój, podczas którego czytelnik ma wrażenie, że przeniósł się dwoje dzieci stąd. Pewnie zastanawiacie się teraz o czym mowa, w książce jest mnóstwo zwyczajów, informacji, przesądów o których nie miałam pojęcia. "Dwoje dzieci" wydały mi tak niesamowite, że nie mogę pominąć tego w mojej recenzji. Otóż Afrykanki nie mierzą czasu kilometrami, godzinami, tylko na swój sposób, czyli na dnie lub też właśnie na dzieci (9 miesięcy to jedno dziecko), o czym autorka książki...

Ania | 2017-02-02

Nie spodziewałam się, że tak szybko "pochłonę" tę książkę. Ciekawie napisane historie wielu wspaniałych kobiet. Inspirująca.

Luki Maidan | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018