Finowie w KL Stutthof.The Finns in Stutthof Concentration Camp

Wydawnictwo: Region
Stutthof, Finowie
historyczna
fiona

Opracowanie poświęcone jest obywatelom fińskim internowanym w obozie koncentracyjnym Stutthof w latach 1942-1945 i stanowi kontynuację serii opracowań o więźniach obozu Stutthof prezentujących poszczególne grupy państwowe. Praca jest rezultatem poszerzonych badań źródłowych i zawiera nowe ustalenia, których dokonano na podstawie nieznanej dotychczas obcojęzycznej literatury przedmiotu....

Praca jest rezultatem poszerzonych badań źródłowych i zawiera nowe ustalenia, których dokonano na podstawie nieznanej dotychczas obcojęzycznej literatury przedmiotu. Dotyczą one przede wszystkim grupy marynarzy fińskich przybyłych do KL Stutthof w październiku 1944 r. Zbiorowość tych więźniów pozostawała do tej pory anonimowa. Marynarze nieznani z nazwisk wpisywali się w grono więźniów skandynawskich. Charakteryzując ich operowano ogólnymi liczbami. Kwerenda tematyczna pozwoliła na odkrycie nowych źródeł, jakimi są wspomnienia o ich pobycie w obozie Stutthof.
Na podstawie dostępnych przekazów źródłowych wyodrębniono nazwiska 130 Finów - kobiet, mężczyzn oraz dzieci, których osadzono w KL Stutthof w latach 1942 - 1944.

źródło opisu: www.stutthof.org

źródło okładki: www.stutthof.org