Aranżowane małżeństwa

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Arranged marriage
978-83-7506-204-5
Klaudia

Aranżowane małżeństwa to zbiór opowiadań, którego bohaterkami są kobiety, stojące w sytuacji rozdarcia pomiędzy dwoma światami. Doświadczają poczucia zarówno wolności, jak i schwytania w pułapkę różnic kulturowych i starają się odkryć swoją prawdziwą tożsamość. Dla tych kobiet możliwość zmiany, rozpoczęcia wszystkiego od nowa jest jednocześnie przerażająca, i obiecująca -- niczym ocean oddzielający je od domu w Indiach. Poczynając od młodej mężatki, której baśniowa wizja Kalifornii rozpada się na kawałki, gdy jej mąż zostaje zamordowany, a ona sama musi stawić czoło przyszłości, a kończąc na rozwiedzionej kobiecie w średnim wieku, która marzy o doskonałym życiu. Divakaruni stworzyła jedenaście niezapomnianych portretów kobiet, które wkroczyły na drogę przemian. W swej książce Divakaruni porusza wiele różnorodnych problemów, takich jak rasizm, różnice społeczne, aborcja czy rozwód. Autorka mówi, że tworząc opowiadania, czerpie ze swojej wyobraźni oraz z doświadczeń innych ludzi.

Monika | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2014
Przeczytana: 24 lipca 2014

"Aranżowane małżeństwa" to zbiór kilku opowiadań, w których ciekawych historii znalazłam mało, niestety.

Jak wskazuje tytuł, w książce spotykamy aranżowane małżeństwa. Nie one jednak wzbudziły moją największą ciekawość.

Hindus, Egipcjanin czy Tunezyjczyk. Słyszałam te poglądy wielokrotnie, ale wciąż doprowadzają mnie do wścieklizny mózgu. W większości mieszkańcy biedniejszych krajów spoza Europy myślą, że my, Europejczycy wstajemy rano z łóżka, przeciągamy się, wychodzimy przed naszą rezydencję, wyciągamy ręce, a mamona sama w nie wpada.
Dopiero Ci z nich, którzy tu przyjeżdżają uzmysławiają sobie w jakim byli błędzie.
Co z tego, skoro ich bliscy, którzy pozostali w Indiach, Egipcie czy Bangladeszu nadal wiedzą swoje.
Chyba nigdy nie przestanie działać mi to na nerwy.

Ania | 2015-05-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2015

Interesujący, skłaniający do refleksji początek, ale z każdym kolejnym opowiadaniem było coraz gorzej.
Było nudno, monotonnie i schematycznie. Można odnieść wrażenie że wszystkie Hinduski są kobietami nieszczęśliwymi.
Aranżowane małżeństwa, podporządkowanie mężowi i jego rodzinie, przynależność do domu męża, bezwolność i bezsilność. I jeśli nawet los sprawi, że kobieta będzie miała szczęście i trafi na dobrego, szanującego ją męża... ba nawet go pokocha, to zaraz przydarzy się jakaś tragedia (choroba, śmierć). Po przeczytaniu kilku opowiadań miałam dość. Jednowymiarowy, smutny, szary obraz życia hinduskich kobiet i mit o bajkowym życiu w USA.
Książka wydana w 1995 roku, moim zdaniem nie przetrwała próby czasu.

Nie przepadam za opowiadaniami, bo zwyczajnie są za krótkie. Ledwie jakoś się oswoję z nowym wątkiem i nowymi bohaterami, a tu już koniec opowieści. I zanim doczytałam ostatnią z nich, zdążyłam zapomnieć o czym była pierwsza.

Niemiecki tytuł tradycyjnie jest z dupy wzięty, bo nie ma nic wspólnego z tytułem oryginału. Ale to właśnie przez ten tytuł sięgnęłam po tę książkę, bowiem wpasowała się ona w mój wymyślny projekt książęk zapachowych (der Duft). Za to szata graficzna niemieckiego wydania totalnie mnie urzekła. Przepiękna okładka z przepiękną kobietą. Aż pachnie egzotyką od samego patrzenia. Tymczasem zamiast porywającej egzotyki opowiadania serwują nam nieco gorzkie nuty. Bo w gruncie rzeczy smutne to historie o niespełnionych kobietach, niespełnionych mężczyznach, stłamszonych przez tradycje w jakich zostali wychowani, tęskniących za wyrwaniem się z klatek swoich własnych ograniczeń.
Tak czy siak fajnie było przeczytać.

Aksamitt | 2015-01-30

Kilka opowiadań, kilka historii, jak urywki wyjęte z cudzego życia. Tu już nie ma bajkowej magii jak w "Mistrzyni przypraw" tylko realia życia, z jego brudem, niesprawiedliwościami, upokorzeniem.
Divakaruni plecie swoje historie o kobietach realistycznie, prezentując ich losy w pewnych przełomowych dla nich momentach, gdy przychodzi pora na podejmowanie decyzji. Akcja nie ogranicza się tu jedynie do indyjskiego podwórka, bo mamy przeniesienie do Ameryki i pokazane nowoczesne kobiety chcące studiować, pracować w sklepie u boku męża, ale jednak zawsze w zderzeniu ze swoją tradycją.
Być może niektórzy skuszą się na tą pozycję z uwagi na egzotykę kraju pochodzenia autorki, jednak wydzwięk tych opowieści reasumując jest dość smutny, realnie przygnębiający jak czasem nasze szare życie. Wbrew temu co by można zakładać dotykający takiej samej rzeczywistości jak naszej, ze względu na poruszaną w niej tematykę, gdy ktoś podejmuje decyzję za nas układając nam życie, poszukiwanie szczęścia w...

Emsi | 2014-11-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2014

Jak na zbiór opowiadań, to ten jest niezły i całkiem dobrze się broni. Spodziewałam się pewnego narzekania, ubolewania wschodnich cierpiętnic, a otrzymałam naprawdę zgrabne opowiadania z ciekawymi fabułami, tajemniczymi zakończeniami i naprawdę poruszającymi historiami. Rozdarcie głównych bohaterek, ich walka z pozorami i nakazami, różnice kulturowe, chęć życia prawdziwym życiem, bez potrzeby dogadzania na siłę innym, chociaż brutalna tradycja tak nakazuje - to wszystko sprawia wrażenie czegoś realnego, czegoś, co rzeczywiście mogło się wydarzyć i być częścią czyjegoś losu.

bevis | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Autorkę znałam dotąd z kilku powieści, w tym cyklu "Siostra mego serca", który mnie urzekł. Nie wzbudziły natomiast zachwytu baśniowe powieści: "Strażnik muszli" i "Mistrzyni przypraw". Chitra Divakaruni zdecydowanie lepiej wypada w realistycznej prozie. Tym razem mamy przed sobą 12 opowiadań, których bohaterkami są kobiety, zwykle stojące w obliczu zmiany w swoim życiu lub trudnej decyzji. Akcja rozgrywa się na pograniczu dwóch światów reprezentujących indyjskie tradycyjne wartości i amerykańską swobodę i nowoczesność. Portrety są niezwykle subtelne, psychologicznie wiarygodne, postacie interesujące, a ich problemy głęboko poruszające i w ciągu kilkunastu stron (przeciętna długość opowiadania) zdążyłam się już tak namiętnie przywiązać do danej bohaterki, że z przyjemnością przeczytałabym całą powieść na jej temat. Autorka ma rzadki talent do kreowania na stosunkowo niewielkiej przestrzeni całych światów wewnętrznych i skomplikowanej...

lila | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

Zbiór opowiadań może jakoś specjalnie nie porywa i nie wzrusza, ale opowieści dobrze się czyta. Dają możliwość zapoznania się z kulturą i sposobem myślenia hinduskich kobiet i mężczyzn żyjących w kraju i tych, którzy szczęścia i sposobu na życie szukali w Ameryce.

elima | 2011-11-16

Książka zrobiła na mnie wrażenie. Niektóre fragmenty czytałam z niedowierzaniem, niektóre ze złością...

Flamenco88 | 2012-01-28
Przeczytana: wrzesień 2011

Aranżowane małżeństwa wpadły do mojej biblioteczki przez przypadek. Gdy nie mam za wiele pieniędzy na książki zaglądam do stoisk z promocjami typu „Książka za 5 zł”. Zdziwiło mnie, że taka książka ma niską cenę i z chęcią ją kupiłam, a lektura pozytywnie mnie zaskoczyła.

Po pierwsze naprawdę polubiłam zbiory opowiadań, czyta się je szybko lekko i w każdej chwili można je odłożyć i powrócić do nich nawet za miesiąc. Tą książkę jednak przeczytałam w parę dni. Przy jednym z opowiadań płakałam, przy innych byłam zła, czasem zdołowana. Cóż innego ma zrobić książka, jak właśnie wywoływać te emocje?

Opowiadania czyta się łatwo, jest napisana poprawnie, a dla osób które nie znają niektórych indyjskich tradycji wszystko jest wyjaśnione.

Wspaniała książka, którą przeczytałam z zapartym tchem i szczególnie polecam!

Tamanna | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Czytałam tę książkę jakiś czas temu. I nie pamiętam jej. Ta nie pamięć to chyba dowód braku wrażenia (choć pamiętam na pewno jej okładkę z pomalowanymi henną dłońmi).