Kochanek lady Chatterley

Okładka książki Kochanek lady Chatterley
David Herbert Lawrence Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Kochanek lady Chatterley (2022) literatura obyczajowa, romans
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału:
Lady Chatterley's Lover
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324709953
Tłumacz:
Zofia Sroczyńska
Ekranizacje:
Kochanek lady Chatterley (2022)
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
721 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
268
193

Na półkach: , ,

Połączenie romansu, filozoficznych wynurzeń na temat nieśmiertelności, prawdy i miłości, okraszone peanem na cześć penisa… a to wszystko po to, żeby ukazać różnicę klasową, mentalność wielkopańskości początków XX wieku – no cóż, jak dla mnie, okazało się to nieco przekombinowane.

Swoją kontrowersyjną, przez lata zakazaną powieść, Lawrence – pasjonat śledzenia przemian zachowań w ludziach i ich odbicia w życiu społecznym, próbował wydać w latach 20-tych XX wieku. Opisywane w powieści sceny seksu wywołały skandal (myślę, że mimo wszystko więcej jest rozmów i myśli o spółkowaniu, a niżeli samego aktu płciowego), zmuszając autora do wyjazdu z purytańskiej Anglii.

"Od niczego nie da się na tym świecie uciec. Jedynym wyjściem jest wziąć się za bary z przeciwnościami, niezależnie od tego czym są, i mieć to za sobą."

Konstancja vel Lady Chatterley, młoda pełna życia mężatka z wyższych sfer, zostaje poddana próbie, gdy jej mąż Clifford traci władzę w nogach i nie może w stu procentach spełnić się jako mężczyzna. Spędzają więc czas snując filozoficzne rozmyślania i gromadząc dobra materialne, dzięki dobrym inwestycjom pana domu. Pewnego dnia, kobieta postanawia wybrać się na spacer do lasu, gdzie widzi mnóstwo pisklaków, roślin i innego ptactwa, a także spaniela i jego pana – Olivera Parkina, gajowego. Na początku postrzega go jako prostaka, pracownika na jej utrzymaniu, jednak po czasie zadziałał na nią jego wąsik, umięśniony tors i feromony płciowe, które fruwały w powietrzu. Ten romans od początku był pomyłką, bo jakże szanowana mylady z tak nic nie znaczącym robolem? Jednak para bez swych ciał nie mogła żyć, a wkrótce pożądanie przerodziło się w głębsze uczucie.

"Naprawdę go kochasz? To niemożliwe. Dzisiaj nikt nikogo nie kocha. Wszyscy jesteśmy zbyt zakochani, żeby mieć czas na miłość."

I wbrew pozorom tego romansu nie jest tak dużo, ile oczekiwałam. Autor posługując się Kon i Parkinem, próbował zarysować różnice klasową, przemiany społeczne i problemy ludności po I wojnie światowej. Znajdziemy dyskusje na temat robotników w kopalniach, komunistów i przemian całego powojennego świata, a także trudnych wyborów, których muszą dokonywać nie tylko kochankowie.

Rozczarują się ci, którzy doszukują się w „Kochanku Lady Chatterley” wyuzdanych opisów scen łóżkowych i erotyzmu, który wylewałby się z niej strumieniami i ocierał się o pornografię. Była odważnym dziełem, jak na tamte czasy (ukłony wobec autora!) i patrząc na to, że i w Polsce była cenzurowana, czuć gdzieś na plecach dreszczyk emocji podczas kosztowania tego „zakazanego owocu”. Polubiłam Parkina, mimo jego fatalnej gwary, Kon wywołała u mnie mieszane uczucia, a Clifford okazał się starym nudziarzem.

Nie czytałam tej książki jednym tchem (możliwe, że miał na to wpływ język, jakim posługują się bohaterowie), ale nie mogę powiedzieć, że śmiertelnie mnie wynudziła i zmarnowałam na nią czas. Chwilami miałam ochotę omijać wzrokiem tekst, bo zbyt duże nagromadzenie wynurzeń filozoficznych nie jest tym, co stworki lubią najbardziej. I niestety obawiam się, że moje wspomnienie o tej lekturze uleci z czasem i nitkami babiego lata…

Połączenie romansu, filozoficznych wynurzeń na temat nieśmiertelności, prawdy i miłości, okraszone peanem na cześć penisa… a to wszystko po to, żeby ukazać różnicę klasową, mentalność wielkopańskości początków XX wieku – no cóż, jak dla mnie, okazało się to nieco przekombinowane.

Swoją kontrowersyjną, przez lata zakazaną powieść, Lawrence – pasjonat śledzenia przemian...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 333
  • Chcę przeczytać
    1 287
  • Posiadam
    366
  • Ulubione
    34
  • Klasyka
    28
  • Teraz czytam
    25
  • 2023
    15
  • Chcę w prezencie
    14
  • Literatura angielska
    13
  • E-book
    10

Cytaty

Więcej
David Herbert Lawrence Kochanek lady Chatterley Zobacz więcej
David Herbert Lawrence Kochanek Lady Chatterley Zobacz więcej
David Herbert Lawrence Kochanek Lady Chatterley Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także