Moja szyja mi się nie podoba

Wydawnictwo: Świat Książki
I Feel Bad About My Neck: And Other Thoughts on Being a Woman

Autorka scenariuszy do słynnych komedii romantycznych ("Bezsenność w Seattle", "Masz wiadomość") radzi wszyst­kim swoim rówieśniczkom, jak nie zestarzeć się "tyleż od środka, co na zewnątrz". O problemach "pewnego wieku", gdy nastoletnie dzieci uniezależniają się, a szyja zaczyna "zdradzać metrykę" opowiada z humorem, ale i dojmująco szczerze. Wielki bestseller w USA, przywracający wiarę w sens po­szukiwania miłości i uznania w każdym wieku.

źródło opisu: Świat Książki, 2008

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Ephron (1941 - 2012); amerykańska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i reżyserka filmowa, popełniła ten niby poradnik w 2006 roku, w wieku 65 lat. Tylko, że czytelnik nie odczuwa, że to książka, lecz raczej zbiorek piętnastu niezależnych felietonów na tematy tzw kobiece. Jak już nieraz pisałem nie uznaję pojęcia "literatury dla kobiet", bo jedyny dopuszczalny podział to na literaturę dobra i złą. Ta jest całkiem niezła, dowcipna, a tak ad hoc kojarzy mnie się z humorem w stylu Joanny Chmielewskiej, jak i Marka Twaina.
Reasumując lekki, dowcipny zbiorek felietonów, liczący 144 strony, idealny na krótką podróż czy długie czekanie. Obok czytania dzieł monumentalnych i pompatycznych, warto czasem zejść na ziemię i umieć się radować z satyry dnia powszedniego.

Henrietta_Weissmann | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Szkoda, że podobne teksty nie pojawiają się w kolorowych magazynach dla pań, bo może nabrałyby jakiegoś sensu, nie wspominając o głębi (magazyny, nie teksty). Nie jest wykluczone, że coś przegapiłam, przecież swego czasu w "Zwierciadle" publikowano niezłe felietony parakulinarne Doroty Masłowskiej, no ale "Zwierciadło" szlachetniejsze od fluorescencyjnej reszty, a poza tym to już przeszłość. Poza tym, teksty w stylu Ephron odstraszyłyby reklamodawców, w szczególności producentów i dystrybutorów "luksusowych" torebek i kosmetyków. Wyznanie miłości do torebki za 26 dolarów, która "nigdy nie przestanie być modna, bo modna nigdy nie była" wraz z jawnym szyderstwem wobec koleżanki, która kupiła sobie torebkę za 2.600 dolarów i z narażeniem życia chroni ją przed deszczem, nie współgra z linią programową wydawcy kolorowizny, czyli z linią reklamową. Prawda o drogich kosmetykach podważyłaby fundament każdej oczoklejki: "Kiedyś jedna z moich przyjaciółek podarowała mi maleńki pojemnik kremu...

Justyna | 2015-06-12
Na półkach: Przeczytane, Czarna lista
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Beznadziejny poradnik.
Wszystko co autorka wymieniła w poradniku i skrzętnie to opisała, mam zupełnie inne zdanie na ten temat i myślę, że bardziej zdrowsze mam podejście, bo się nie zadręczam śmiercią. Śmierć to tylko koniec, człowiek, który nie ma nic na sumieniu nie boi się śmierci, czy tez sądu ostatecznego. Ale to tylko moje wywody.
Podeszłam do tego poradnika w taki sposób, że miałam cichą nadzieję, że 30 lat to nie taki straszny wiek, a ta książka jest dla kobiet od 50 roku życia.
Po prostu komiczne.

Kaja89 | 2014-08-22

Jest to taka typowa babska książka. Czyta się ją szybko , nie koniecznie zagłębiając się w jej treść.

jasmina | 2011-12-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: listopad 2011

Nora Ephron to amerykańska scenarzystka filmowa. Nominowana do Oskara za najlepsze scenariusze do filmów "Kiedy Harry poznał Sally", "Silkwood" i "Bezsenność w Seattle", który również wyreżyserowała.
Wydawało mi się, że książka napisana przez osobę z taką rekomendacją będzie porywająca, a co najmniej ciekawa.

Okładka oraz tytuł książki wskazują na to, że jest to jakiś "urodowy"poradnik.
Jest to jednak bardzo mylące wrażenie.
"Moja szyja mi się nie podoba" to zbiór dosyć luźnych felietonów, przy czym nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane, każdy jest zupełnie odrębnym tematem.
Autorka przedstawia swoje refleksje na temat urody, młodości, gotowania, pracy, mieszkania.

"Moja szyja mi się nie podoba" to książka nudna i nijaka. Z gatunku takich do przeczytania i zapomnienia.

Elabe | 2016-08-19
Na półkach: Pozostałe, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

Zbiorek felietonów na babskie tematy 50 plus. Napisane lekko, ze swadą i humorem, wywołują samoistny uśmiech. Jednak już własne poglądy i opinie autorki trochę mnie zmęczyły, jakby nie pasowały do całości. Ale polecam dla chwili uśmiechu w szarej egzystencji wieku pomłodzieńczego.

Aneta | 2011-12-19

super...zamówiłam, odebrałam. zaczęłam czytać w tramwaju..i musiałam skończyć. Jednym tchem, polecam. przezabawna

To pierwsza tej autorki jaką przeczytałam. Z mini biografii na okładce wiem, że napisała scenariusze do filmów np. „Kiedy Harry poznał Sally”, „Bezsenność w Seattle”. Nie oglądałam tych filmów, ale ta książka o nich nie jest, więc nie ma to znaczenia.
Tytuł: po przeczytaniu tytułu myślałam, że jest to coś o kosmetyce, okładka też trochę na to wskazywała. Nie jest to jednak o zabiegach kosmetycznych.
Nie zniechęciło mnie to do lektury, a nawet zachęciło, bo byłam ciekawa o czym jest. Opis na okładce dodatkowo zachęcił mnie do lektury.
Ilość stron: 143
Treść: bardzo fajna psychologiczna książka, warto było ją przeczytać. Ma niewiele stron i szybko się ją czyta. Wystarczy godzina/półtorej. Polecam każdemu, kto boi się starości, a także na poprawę humoru.

Jusia_707 | 2016-11-05
Na półkach: Rok 2016, Posiadam, Przeczytane