Heartburn
Barbara

Inne wydania

Niezwykle smakowita powieść, lekka jak suflet i aromatyczna jak najlepszy winegret. Czy można napisać powieść, która rozśmiesza do łez, chociaż opowiada o rozpadzie idealnego małżeństwa? „Zgaga” jest najlepszym przykładem na to, że owszem. Tworząc tygiel zdrady, zemsty, terapii grupowej, garnków, talerzy i duszonego mięsa, specjalistka od czarnego humoru przypomina nam, że podstawą każdej...

Czy można napisać powieść, która rozśmiesza do łez, chociaż opowiada o rozpadzie idealnego małżeństwa? „Zgaga” jest najlepszym przykładem na to, że owszem. Tworząc tygiel zdrady, zemsty, terapii grupowej, garnków, talerzy i duszonego mięsa, specjalistka od czarnego humoru przypomina nam, że podstawą każdej komedii, szczególnie romantycznej, są męki duszy i ciała…
Ciężarna Rachel Samstat przypadkiem odkrywa, że jej mąż kocha inną. Niestety fakt, że rywalka jest wysoka jak wieża, ma szyję jak żyrafa i nos jak trąbę słonia niespecjalnie ją pociesza. Ucieczki szuka za to w kuchni, gdzie realizuje przepisy z książek kucharskich własnego autorstwa. Czy Rachel uda się uratować małżeństwo?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Zgaga-p-32110-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zgaga-p-32110-1-30-.html

Anna | 2017-08-16
Przeczytana: październik 2016

Przeczytałam, sama nie wiem po co. Miałam "zgagę".

Gąska | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Nudy, nudy i jeszcze raz nudy. Aż nie chce mi się wierzyć, że ktoś postanowił zekranizować tę książkę. Jest to opowieść o ciężarnej, dwukrotnie zamężnej kobiecie, która ma również małego synka, o którym w ogóle nie wspomina bo jest zbyt zajęta rozpamiętywaniem zdrady męża. Wydaje mi się, że autorka chciała stworzyć zabawną historię opowiadającą o rozpadzie małżeństwa, ale według mnie coś jej nie wyszło. Każdy rozdział był męczarnia. Czasami się zastanawiam dlaczego się tak katuje i nie lubię zostawiać napoczętej książki. Czekałam, aż akcja się rozwinie bo czasem tak jest, że po nudnym wstępie książka zaczyna mnie wciągać, ale nie tym razem. Nie wciągnął mnie ani początek, ani środek, ani nawet koniec. Jedyne co mi się spodobało to przepisy wplatające się od czasu do czasu w główny wątek. Bezsensownie szukałam jakiegoś ukrytego morału. Natomiast zamiast tego dowiedziałam się, że w przeszłości bohaterka miała ropień na palcu, że obawia się kto z nią teraz będzie sypiał, że ma małe...

Iza | 2017-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2017

Świetna książucha o umieraniu małżeństwa, zdradzie, kłamstwie, samotności, z przymrużeniem oka i zpachem kuchni w tle.

senpros | 2012-11-12
Przeczytana: październik 2012

Pisana prostym językiem absurdalnie nielogiczna historia kobiety w zaawansowanej ciąży, którą zdradza mąż.

Głównej bohaterki nie da się lubić. Jest w ciąży i ma jeszcze jedno nieduże dziecko - ale jemu (ani odmiennemu stanowi) nie poświęca nawet jednej myśli. Koncentruje się na pracy i rozpatrywaniu swojego małżeństwa (oraz relacji z przyjaciółmi) pod wszelkimi możliwymi kątami. Przy czym nie dochodzi do żadnych ciekawych wniosków. ŻADNYCH.

karola | 2013-10-02
Przeczytana: 01 października 2013

Książka jest schematyczna i niestety pokazuje naiwność i głupotę kobiet (nie wszystkich, rzecz jasna). A jednak w dość interesujący sposób pokazuje drogę dojrzewania emocjonalnego Rachel do porzucenia tego, który miał być mężem idealnym. Nie jestem piewcą rozwodów ani rozstań. Chciałabym, żeby było to jasne. Jestem zwolenniczką kobiet, po prostu, ich siły (bo z całą pewnością kobiety potrafią być silne psychicznie), ich wartości, tego jak wiele potrafią, mogą, są w stanie zrobić… Kobiety to nie jest słaba płeć, tylko błędnie ktoś je tak zaprogramował.

Zatem, oprócz całej tej treści całkiem zbędnej, która niestety stanowi większość książki, spodobała mi się końcówka, wizja tarty limonkowej lądującej na twarzy zdrajcy, Rachel swobodna i (wreszcie!) spokojna, pogodzona z losem i ze sobą, i co najlepsze – z mężem, bo dobrze jest rozstać się w zgodzie…

pełna recenzja na http://babski-magiel.pl/mybookcase

soleiasta | 2016-01-27

Może nie jest to arcydzieło, jednak mnie się spodobała. Napisana prostym językiem. Historia, która może przytrafić się każdemu a nawet Tobie lub sąsiadce. Nie każdy potrafi wczuć się w takie historie, jednak po dłuższej analizie można z tej książki wyciągnąć kilka lekcji.
Może nie jest to książka na nudny wieczór lub relaks, ale jeśli traci się przyjemność z czytania innych lektur, to fajny przerywnik, po którym na nowo odkryjesz swój ulubiony gatunek.

Allie | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Na wymianę, 2017

Woody Allen tak naprawdę jest kobietą i nazywa się Nora Ephron ;) A tak serio, to bardzo lubię ten typ poczucia humoru, pozwalający opisać z wielkim dystansem własne (poważne, jakby nie nie było) problemy.

knigoholiczka | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, ☆ 2013 ☆
Przeczytana: 09 lipca 2013

Będzie krytycznie. "Zgaga" to książka jakich wiele, a jednocześnie do mnie jakoś nie trafiła. To opowieść o rozpadzie małżeństwa, zdradzie. Czasem jest tak, że coś zapowiada się nieciekawie, ale na późniejszych stronach zaczyna wciągać. Tu tak nie było. Już na początku pomyślałam sobie, że nie zapowiada się dobrze i jakoś nic nie sprawiło, żebym zmieniła zdanie.

Coś, co niektórym może się spodobać to przepisy, które można wykorzystać przy codziennym gotowaniu. Mi się spodobał tylko jeden i tylko ten może bym kiedyś wykorzystała.

Książka jest w typowym stylu amerykańskim, brak tabu, styl życia ludzi 30+ mieszkających w USA. Coś co mi się rzuciło w oczy- każdy wie wszystko o każdym, nawet to, co się w sypialni,

W mojej karierze czytelniczej to jena z tych książek, które najmniej mi się podobały, a tymczasem ze strony wydawnictwa dowiedziałam się, że książka została zekranizowana, w filmie wystąpiły światowej sławy gwiazdy: Meryl Streep i Jack Nicholson. Ja nie oglądam zbyt wielu...

isme7 | 2011-08-22

Powieść nie rozbawiła mnie.

Aleksandra | 2017-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2017
Ulubione książki Jojo Moyes

Jeśli należycie do grona fanów Jojo Moyes, to jest bardzo prawdopodobne, że czekacie na kinową premierę ekranizacji powieści „Zanim się pojawiłeś” (już 10 czerwca). Proponujemy, by czas oczekiwania na film wypełnić lekturą ulubionych książek tej brytyjskiej pisarki. Oto pięć rekomendowanych przez nią tytułów.