Pamiętnik statecznej panienki

Tłumaczenie: Irena Szymańska-Gross
Cykl: Pamiętnik statecznej panienki (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Mémoires d'une jeune fille rangée
Naia

"Pamiętnik statecznej panienki" to pierwsza część cyklu wspomnień francuskiej intelektualistki i feministki. Simone de Beauvoir poddaje krytycznej analizie zamożną mieszczańską rodzinę, w której się wychowała. Opisuje swoje dzieciństwo, przyjaźnie, pierwszą pracę (nauczycielki na prowincji) oraz spotkania z bohemą i Jean Paule Sartrem - swoim późniejszym towarzyszem życia.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Grażyna | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 listopada 2014

PAMIĘTNIK STATECZNEJ PANIENKI

Jean Paul Sartre, wielka miłość Simone de Beauvoir wypowiadał się o jej twórczości, że najlepsze jej książki to te
autobiograficzne.
Po przeczytaniu "Pamiętnika statecznej panienki" nie mam żadnej wątpliwości, że to prawda.
Tak bogate życie wewnętrzne, a również spotkania z niezwykłymi ludźmi i czasy w jakich przyszło jej żyć, wystarczą na napisanie najciekawszej lektury.
"Pamiętnik statecznej panienki" to pierwsza z 3-tomowego cyklu autobiograficznego, kolejne to : "W sile wieku" i "Siłą rzeczy".
Piszę się o niej, że była feministką, to nie prawda. Denerwowały ją wręcz chwilowe wystąpienia kobiet, uważała to za upokarzające.
Pisała:" nikt nie rodzi się kobietą, tylko stopniowo do tej roli dorasta".
Wygłaszane przez nią opinie wywoływały burzę, opowiadała się za wolną miłością, kochała kobiety i mężczyzn, nie widziała się w roli matki.
Przez ponad 50 lat była partnerką Jean Paul Sartre, w niczym nie ustępując mu na polu intelektualnym.
W...

Dżastin | 2017-03-11
Przeczytana: 07 marca 2017

Interesująca, wciągająca, ważna książka. Simone de Beauvoir była niezwykłą osobą i dzięki jej pamiętnikowi możemy zrozumieć skąd wzięła się jej wyjątkowość, co sprawiło że z uporem szła własną drogą, została pisarką, myślicielką, feministką.
Czytając "Pamiętnik" odczuwałam przyjemność obcowania z kimś niezwykle ciekawym. Autorka zaimponowała mi swoją niezależnością, samodzielnością w myśleniu, chęcią zrozumienia siebie i świata po swojemu. Od najmłodszych lat obserwowała, czytała, rozmyślała, nie dawała się zamknąć w żadnej szufladce, nie podążała schematami. Z odwagą, siłą i wytrwałością szukała swojej własnej drogi. Simone była nauczycielką i lubiła uczyć, jej wspomnienia to także lekcja:
samodzielności, odwagi, niezależności, poszukiwania swojej drogi, zrozumienia tego kim się jest.

Muszeczka | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2014 Rok
Przeczytana: 07 marca 2014

Podoba mi się postawa Simone de Beauvoir. Była pasjonatką wiedzy, prawdziwą filozofką.
Reprezentowała tę odmianę feminizmu, który wydaje mi się najrozsądniejsza. Bardziej od wyznaczania innym ich roli w społeczeństwie sama swoim życiem pokazywała, że niemożliwe jest na wyciągnięcie ręki. Była w tym autentyczna, bo czuła, że postępuje właściwie. Postępowała w określony sposób zawsze przede wszystkim dla siebie.
Warto przeczytać, żeby przekonać się w jakich realiach kobiety musiały egzystować, czym być, oraz aby przekonać się, że kobiety mają dziś "łatwiej". Warto też za pośrednictwem "Pamiętnika statecznej panienki" spojrzeć wstecz i zobaczyć, że bez ciężkiej pracy nie możemy liczyć na uznanie ze strony żadnej z płci. Warto przeczytać, aby stworzyć sobie pojęcie silnej kobiety, która nie musi rywalizować z meżczyzą. Dostrzec, że pojęcie kobiety, które mamy można wzbogacać, a nie eksperymentalnie zmieniać w odgórnie narzuconej rewolucji dżender.

Ola | 2013-09-12
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 sierpnia 2008

Szalenie interesująca i wciągająca pozycja. Przybliża okres dzieciństwa i wczesnej dorosłości pisarki, filozofki. Pokazuje jak się kształtował jej światopogląd, pierwsze przyjaźnie, relacja z rodzicami. Warto przeczytać!

sloper | 2014-08-04

Cudowne studium rodzenia się kobiety o wysokim poczuciu własnej wartości.

Książki | 2015-09-22
Przeczytana: 25 marca 2018

przepiękna biografia intelektualna... i nie tylko

emem | 2012-07-20
Przeczytana: 31 lipca 2012

Wciągające a ostatecznie wstrząsające. Czekałam, żeby porównać swoją opinię a tu ani jednej. ;-) Pomimo, że dzieje bohaterki stoją na pierwszym planie to zaciekawiły mnie postaci drugoplanowe - Jakub oraz Zaza...

Magdalena Yu | 2013-04-04
Przeczytana: 2000 rok

Swiat okiem dorastającej feministki...pamietam ze zrobiła wrażenie, a czytałam jako młoda panienka:)

Antoni | 2018-07-25