Zniknięcia Esme Lennox

Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska
Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis
THE VANISHING ACT OF ESME LENNOX

Intrygujący portret dwóch kobiet, których życie zbiega się nagle, by mogło dojść do rozwiązania zagadki tragedii sprzed sześćdziesięciu lat.Jedna z nich staje się detektywem tropiącym przeszłość, w której kryje się gwałt, wykradzione dziecko i rodzina zatrzaskująca drzwi przed córką. Druga awymazana z rodzinnej historii a czeka na dzień, w którym będzie mogła dowieść, że niczego nie zapomniała i nigdy nie wybaczyła doznanych krzywd.

talia44 | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Książka porusza bardzo bolesny temat zamykania na długie lata ludzi w szpitalach psychiatrycznych.Nastolatka Esme Lennox została zamknięta w szpitalu w chwili,gdy jako wyrodna córka nie chciała podporządkować się rodzinie i żyć według obowiązujących w jej sferze zasad i konwenansów.Pozostanie tam w zamknięciu przez kolejnych sześćdziesiąt lat.
Okoliczności,które doprowadziły do jej zamknięcia poznajemy powoli przez wspomnienia Esme i jej siostry Kitty.
Powieść jest napisana trochę chaotycznie i niechronologicznie ale historia jest tak wstrząsająca,że od książki trudno się oderwać a zakończenie zaskakuje.

kajsa | 2013-09-15
Przeczytana: 15 września 2013

W pełni zgadzam się z opinią ogarbejbe. To książka,która na początku sprawia wrażenie chaotycznej i trudnej do ogarnięcia.Z każdą kolejną przeczytaną stroną świat Esme staje się coraz wyrazistszy i przerażający w swym kształcie..
Maggie O'Farell,ukazując tę traumatyczną historię,znakomicie zaprezentowała jej bohaterki:niekonwencjonalną i niezwykle wrażliwą Esme,zapatrzoną w stereotypy i całkowicie podporządkowaną konwenansom Kitty oraz Iris,której życiowe wybory na pewno nie należą do standardowych.
Książka to także obraz rodziny wyzbytej uczuć,nieliczącej się z odmiennymi pragnieniami,gotowej na największe okrucieństwo,by tylko uniknąć skandalu.
Zauroczył mnie styl pisarki.Tajemniczy,niejednoznaczny,pełen niedomówień,bo przecież nie zawsze chodzi o to,by wszystko wyrazić wprost.

Anna | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Jestem fanką Maggie O’ Farrell. Uwielbiam sposób jej pisania. To co charakterystyczne dla tej autorki to niedomówienia, urywane myśli, specyficzna narracja i chaos. Dzięki temu jej powieści
wyróżniają się. Czytelnik ma szansę głębiej wniknąć w psychikę bohaterów. Fabuła natomiast całkowicie zniewala wyobraźnię czytającego.
„Zniknięcia Esme Lennox" to kolejna powieść psychologiczno-obyczajowa Maggie O’Farrell. Ta historia to gotowy scenariusz na wciągający, ciekawy film. Smutna, poruszająca, brutalna. Z gatunku tych, które przerastają wyobraźnię czytelnika. Nie byłam w stanie odłożyć tej książki choć na chwilę. Zawładnęła mną całkowicie. Zdominowała moje myśli na długo po skończeniu czytania.
Wciąż myślę o Esme, Kitty i Iris. Każdej współczuję i każdej jednakowo mi żal. W tej historii wszystkie trzy odniosły obrażenia. GORĄCO POLECAM!

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

O'Farrell (ur. 1972) pochodzi z Irlandii Płn, jest żoną pisarza Williama Sutcliffe.a, mieszka w Edynburgu, za swoją trzecią powieść pt "The Distance Between Us" dostała w 2005 roku nagrodę Somerseta Maughama, a tą, czwartą, napisała w 2006.
Nie wiem co zainspirowało autorkę do takiej książki i takiej konstrukcji, lecz infantylność takiej koncepcji wynika z braku wiedzy bądź doświadczenia autorki. Rozumiem, że 34 – letnia kobieta, podejmuje się przedstawienia mentalności, psychiki 76 – letniej bohaterki, lecz właśnie ze względu na swój młody wiek, należałoby poczytać trochę dzieł psychologicznych na temat psychiki ludzi starych, a jeśli nie, to chociaż ze starymi ludźmi porozmawiać. A do tego wszystkiego bohaterkę faszerowano przez 60 lat „psychotropami”. Trzeba być głupim i nie mieć żadnej wyobraźni, by pomijać fakt, ze pacjent, nie po 60 latach, nie po 6 ...

awiola | 2012-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2012

„(…) jesteśmy tylko naczyniami, które służą kolejnym tożsamościom: użycza nam się rysów twarzy, gestów, nawyków, a potem oddajemy je innym ludziom. Nic do nas nie należy. Przychodzimy na świat jako anagramy naszych przodków”

Do tej pory, po przeczytaniu wielu opinii na temat „Zniknięć…” nie wiem dlaczego autorka właśnie tak zatytułowała tą powieść. I do tej pory mam w stosunku do niej ambiwalentne uczucia. Ale może zacznę od początku.

Nie czytałam wcześniejszych książek autorki ale wiem, że nie jest to jej debiutancka powieść (magia internetu). Pani O’Farell jest brytyjską pisarką powieści obyczajowych, na co dzień związana
z dziennikarstwem. Z pewnością omawiana książka jest powieścią obyczajową, nie da się temu zaprzeczyć.

„Zniknięcia Esme Lennox” (2006 r.) to historia trzech kobiet i wielkiego dramatu, który wpłynął na losy bohaterek. Iris, nowoczesna kobieta, mająca romans z żonatym mężczyzną i niesklasyfikowane relacje z przyrodnim bratem, dowiaduje się o istnieniu...

Roksana Lewandowska | 2016-06-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Nie za długa, wciągająca, gdybym miała cały jeden dzień dla siebie - przeczytałabym jednym tchem :))

ogarbejbe | 2013-07-12

Coś w tej książce jest takiego, co sprawia, że nie można przestać o niej myśleć.. Początkowo zagubiłam się w jej chaosie by potem nie móc się od niej oderwać. Specyficzna lecz spodobała mi się.

eva40 | 2013-08-15
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Po przeczytaniu czuję niedosyt zakończenie jak dla mnie brutalnie urwane. Ogólnie sposób w jaki napisana jest ta historia z deka mnie irytowała ale historia ogólnie dołująca...jak rodzina mogła być tak okrutna dla....trudno będzie zapomnieć.

Dortek | 2014-02-08
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawie prowadzone wątki łączące się w całość odkrywającą dramatyczną historię bohaterki. Pisana inaczej, ale przez to ciekawiej.

Honda | 2009-11-24

Co do tej książki - jestem kompletnie zawiedziona! Po przeczytaniu książki Maggie "Kiedy odszedłeś", spodziewałam się, że kolejna, którą przeczytam, będzie równie dobra i niezwykła - myliłam się. Książka skończyła się nagle, bez żadnego ładu i składu. I tak w ogóle to nie wiadomo do końca o co chodziło.