Jestem, jestem, jestem. Siedemnaście przelotnych spotkań ze śmiercią

Okładka książki Jestem, jestem, jestem. Siedemnaście przelotnych spotkań ze śmiercią Maggie O'Farrell
Maggie O'Farrell Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
I Am, I Am, I Am: Seventeen Brushes with Death
Sonia Draga
2019-05-08
2019-05-08
2018-06-01
Alina Siewior-Kuś
Alina Siewior-Kuś wspomnienia doświadczenia śmierć choroba

To niesamowita książka, prawdziwa a jednak wydaje się nieprawdopodobna. Zaś ostatni rozdział "rozrywa serce". Można ją odbierać na wielu płaszczyznach ( co już świadczy o jej wartości)
- obyczajowo -narracyjnej, z wieloma różnorodnymi ciekawymi i dramatycznymi zdarzeniami , emocjami i doświadczeniami narratorki
- psychologicznej , pokazującej radzenie sobie z traumatycznymi przeżyciami, z chorobą , z lękiem i zagrożeniem
- filozoficznej , stawiającej pytania czy obcowanie ze śmiercią może prowadzić do głębszego przeżywania życia? czym jest przeczucie śmierci dla człowieka? ...
- duchowej , czy istnieje przeznaczenie? czy życie, choroba i śmierć należą do tego samego porządku istnienia czy różnych? ...
Autorce udało się uniknąć patosu, ekshibicjonizmu emocjonalnego i moralizowania. to nie tylko rodzaj autobiografii to pełnoprawna literatura.

- psychologicznej , pokazującej radzenie sobie z...

Zbiór opowiadań, każde poświęcone jakiejś dramatycznej sytuacji, na granicy życia i śmierci, Autorka opowiada o różnych wydarzeniach ze swojego życia i swojej rodziny, w których „bohaterem” byla jakaś część ciala. Niektóre z opisywanych zdarzeń budzą współczucie, niektóre przerażają, jeszcze inne zadziwiają, że taka wytrwałość i chęć życia i poświęcenia jest w człowieku.

W większości przyporządkowane ten książka nie wszystkie opowiadania mi się podobały

Znajduję czasem na czytniku książki kupione pod wpływem jakiegoś impulsu. Z nimi jest nieco trudniej niż z papierowymi książkami, bo nie ma fizycznych “kotwic”, z którymi można by je skojarzyć. I zwykle nie wiem, czemu je kupiłem. Z pewnością nie pod wpływem recenzji, czy blurbów okładkowych. Raczej to czyjeś wrażenia, jedno może kilka dnia sprawiły, że zaznaczam “do przeczytania”, a czasem od razu kupuję. Tak musiało być z Jestem, jestem, jestem Maggie O’Farrell.

Sięgam do niej po kilku tygodniach intensywnej pracy, wyjątkowo nietrafionych lektur i od samego początku wiem, że to jest taka rzecz, która zostanie. Początkowo wydaje mi się, że to zbiór opowiadań. Krótkich impresji, które zręcznie napisane zostawiają czasem w sercu i głowie, znacznie trwalszy ślad, niż rozbudowane narracje. Lubię opowiadania.

Jednak w tym przypadku jest coś więcej. Każdy rozdział, który w podtytule zawiera jakiś rok, i nie jest ujęty chronologicznie, wiąże się z innymi. Wszystkie dotyczą doświadczenia bliskiej śmierci. W zwykłym codziennym życiu.
[...]
całość:

Siedemnaście przelotnych spotkań ze śmiercią. Siedemnaście! Brzmi jak lekko naciągane? Otóż nie. Ta książka pokazuje, jak mniej czy bardziej dramatyczne sytuacje zbliżają nas do chwili, w której może zakończyć się nasze życie. I o ile napad, choroba czy wypadek są takimi sytuacjami, które w oczywisty sposób mogą się skończyć śmiercią, tak inne z pozoru niegroźne i codzienne momenty również to zagrożenie mogą nieść. Świetny pomysł na książkę i równie świetna realizacja. Pierwsze i ostatnie opowiadania zdecydowanie najlepsze, ale środek też dopełnia całość. Wciąga, zmusza do refleksji, skłania do myślenia o codzienności i śmierci w nowy nieoczywisty sposób. Autorka wspaniale, przejmująco i w prosty sposób pisze o uczuciach. Książką zainteresowałam się już, gdy widziałam ją na anglojęzycznych bookstagramach. Niedawno wydana w Polsce, szkoda, by przemknęła niezauważona. Czytajcie

Niesamowicie szybko się czytało. Aż nieprawdopodobne, że to się zdarzyło jednej osobie. Super książka.

Jesem ogromną fanką Maggie O'Farrell, mimo, ze autorka nie jest zbyt popularna w Polsce. Chyba tylko "Zanim odszedłeś" czytałam w polskiej wersji, kolejne w wersji oryginalnej. "Jestem, jestem, jestem" to specyficzna książka, raczej dla fanów autorki, którzy znają jej wcześniejszy dorobek. A to dlatego, że ejst to książka biograficzna, w której opowiada o wydażeniach zwiazanych z zagrożeniem życia, które przewijają się w jej innych książkach. Po przeczytaniu "Jestem, jestem, jestem" przestało mnie dziwić dzieki czemu autorka umiała w swoich wcześniejszych książkach tak wspaniale i przejmująco opisać uczucia zwiazane z ciężkim porodem, ciężką chorobą w dzieciństwie, tonięciem. Wszysctkim którzy nie znają autorki bardzo polecam zaczać od "Tajemnicze zniknięcia Esme Lennox", i jeśli was zachwyci sięgnijcie po kolejne. Tę zostawcie sobie na deser :)

Maggie O'Farrell opisuje 17 momentow, w ktorych otarla sie o smierc
To bardzo intymna i niezwykła książka. Przedstawia obraz silnej kobiety, która choc nie raz otarla sie o smierc, zyje i cieszy się każdą chwilą. Akceptujac swoj los nie rezygnuje jednak z ryzyka, ze spelniania marzen, jest daleka od biadolenia.
To książka, która bardzo mnie poruszyła.. szczegolnie aktualna sytuacja autorki (choroba jej dziecka). Maggie O`Farell wzbudzila we mnie szczery podziw.

Polecam

Maggie O'Farrell opisuje 17 momentow, w ktorych otarla sie o smierc
To książka, która bardzo mnie poruszyła.. szczegolnie aktualna...

• Literatura piękna

Maggie O'Farrell Jestem, jestem, jestem. Siedemnaście przelotnych spotkań ze śmiercią Zobacz więcej