O dzień za późno, o dolara za mało

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
A day late and dollar short
8373191410
literatura amerykańska

Oto przeciętna murzyńska rodzina z Las Vegas. Viola Price decyduje się zacząć życie od nowa, w chwili gdy po trzydziestu latach małżeństwa jej mąż postanawia przeżyć drugą młodość. Najpierw jednak musi doprowadzić do pojednania skłóconej rodziny i zająć się problemami swoich dzieci i wnuków. Życie nie skąpiło jej trosk: alkoholizm syna, lekomania córki, molestowanie seksualne, którego ofiarą padła wnuczka. Czy Violi powiedzie się ta misja i czy więzy krwi okażą się na tyle silne, by pokonać zadawnione urazy i doprowadzić do zgody?
"O dzień za późno..." to wzruszająca, pełna ciepła i humoru opowieść o zwyczajnych ludziach, o sile przebaczenia i o tym, że każdy problem można rozwiązać, jeżeli rodzina trzyma się razem.

Ferula | 2016-05-02

O półkę za blisko - tak mogłabym określić spotkanie z Terry McMillan i jak się okazało z jej pełną emocji powieścią. Spotkanie jak zaskakująca randka w ciemno. A szukałam McMurtry, tego od Brazos. Zamiast tego natknęłam się na jeszcze jeden dramat rodzinny, choć tym razem przekorny i dynamiczny. Zamiast przygnębiającego studium staczania się, Terry Mcmillan stworzyła optymistyczną i zabawną opowieść, która raz zasmuci, a za chwilę sprowokuje do śmiechu. A gdy wyobrazicie sobie, że w ekranizacji pod tym samym tytułem, w rolę matki wcieliła się Whoopi Goldberg, to już nic od śmiechu nie powstrzyma.

Skłócona rodzina lekko chyląca się ku upadkowi. Matka, która chce trzymać wszystko twardą ręką, ojciec, który ma już dość i odchodzi do młodszej, czworo rodzeństwa, dojrzałych ludzi z własnymi rodzinami i bagażem doświadczeń. Mimo nieszczęść, jakie dotykały tę rodzinę - alkohol, lekomania, molestowanie, zdrady - do byle patologii nie należą. Mają pomysły lepsze-gorsze na biznesy,...

Ania K | 2012-10-26

Istotnie prawdziwa perełka ,czyta sie jednym tchem.Ukazane problemy bohaterów przeżywa sie wspólnie z nimi ,słodko-gorzka powiesc,przeplatana humorem i autoironią.Nie sposób nie polubic głównych bohaterow ,pomimo ich wad i słabostek.Polecam i zachęcam do lektury,podczas ,której nie sposób sie nudzic.

Paula | 2012-11-19
Na półkach: 2012, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 listopada 2012

Bardzo życiowa książka, podszyta dużą dawką humoru. A to, co mnie poruszyło w tej książce najbardziej, to fakt, że tak duża rodzina nie potrafiła wspierać się w trudnych chwilach, każdy z rodzeństwa przeżywał swoje dramaty życiowe i pomimo tego, że było ich czworo to tak naprawdę byli sami ze swoimi koszmarami, nie potrafili sobie pomóc nawzajem, odniosłam wrażenie, że wstydzili się przyznać do jakiejś porażki przed swoim rodzeństwem, każde z nich chciało uchodzić w oczach drugiej osoby za idealnego, bez skazy, ale w prawdziwym życiu tak się nie da. Szkoda, że dopiero w obliczu śmierci dali sobie kolejną szansę na to, aby stać się prawdziwą rodziną i przyjaciółmi. Ciekawa jestem czy im się uda.

darek_lask | 2016-02-10
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Powieść interesująca, trudno się oderwać od skomplikowanych losów licznej rodziny, problemy wzięte z życia.
Rozczarowało mnie trochę zakończenie w hollywoodzkim stylu.
Oprócz lektury "żywej" książki miałam okazję posłuchać audiobooka w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Świetna!!!!!!!

ania | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Książka absolutnie cudowna. Nic dodać nic ująć.
Pochłania czytelnika, pożera wręcz już w ciągu kilku pierwszych zdań, a z każdą stroną jest już tylko lepiej, ciekawiej.
Ani się człowiek obejrzy a już czuje się jak członek rodziny, o której opowiada ta pozycja. Ma ochotę dorzucić coś od siebie, wtrącić swoje trzy grosze, wyrazić sprzeciw, "ochrzanić" kogoś, pochwalić, przytulić...
"o dzień za późno, o dolara za mało" pokazuje nam w bardzo humorystyczny sposób jak ważne są dla nas więzi rodzinne i jak istotne jest aby nigdy ich nie zaniedbać. Bo pewnego dnia może okazać się, że już jest "o dzień za późno" by powiedzieć "kocham" albo chociaż "przepraszam"...
Bezsprzecznie jedna z moich najukochańszych książek od dziś :)

Izabela | 2010-09-22

Moja tegoroczna perełka. Książka po której się nie spodziewałam, że tak mnie chwyci za serducho. Losy typowej murzyńskiej rodziny z przedmiesc Las Vegas. Wszystkie ich problemy ukazane są z perspektywy każdego członka rodziny, przez co mamy dokładny wgląd w sytuację i w zasadzie możemy to obiektywnie ocenic. Główna bohaterka Viola, która jako jedyna ma szansę scalic rodzinę i pomoc najbliższym jest przesympatyczną bohaterką, której kibicujemy od pierwszych stron. Polecam gorąco, choc okładka jest okropna.

Alicja | 2010-12-08
Przeczytana: lipiec 2008

jestem zachwycona tą książką

Małgorzata Jasek | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Ciepła, pełna humoru opowieść o perypetiach murzyńskiej rodziny. Uchowaj Boże przed takimi wydarzeniami w naszych rodzinach! Ma się wrażenie, ze ich spotkał los, który należałoby rozdzielić na kilkanaście pokoleń :P (71 / 52 )

Volumen | 2016-09-03
Przeczytana: 2009 rok