Po życiu

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La vie interdite
978-83-08-03941-0

Zaczyna się od końca: narrator umiera już w pierwszym zdaniu powieści. Krzyki, telefony, karteka pogotowia. Za późno! Lecz 34-letni Jacques Lormeau – sklepikarz z konieczności, artysta z ducha (niestety, niespełniony!) – wyrwany przez śmierć z czułych objęć młodziutkiej kochanki, z którą spędził swe ostatnie godziny pod oknem żony, przygląda się temu wszystkiemu z góry. Między wspomnieniami, które go nawiedzają, a teraźniejszością, która go zaskakuje, stawia sobie pytanie, czy aby wieczność nie jest zbyt monotonna…

Tymczasem na ziemi komedia gaf i pomyłek: miasteczko huczy od plotek, żona i siostra zamieszczają w gazecie sprzeczne nekrologi, ekscentryczna staruszka panna Toussaint upiera się, by buddyjskimi medytacjami przeprowadzić Jacquesa na drugi brzeg, odczytanie testamentu prowadzi rodzinę na skraj rozpadu, a podczas ceremonii pogrzebowej można umrzeć ze śmiechu: ksiądz pomyłkowo odprawia mszę za duszę nieboszczki Marguerite Chevillat…

betina360 | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 lutego 2015

34 latek patrzacy na to jak wszystko wyglada po jego smierci calkiem ciekawe doznanie. Dzieki tej ksiazce mozna sie smiac z wlasnej smierci a nawet jej sie nie bac. Bo tam nic nas nie boli nie goni nas czas. Czujemy sie wolni i mozemy sie przemieszczac gdzie chcemy i slyszec i widziec jak o nas rozmawiaja sami nie bedac widziani. Musze przyznac ze mnie sie ta nieco dziwna ksiazka podobala. Calkiem fajne patrzenie na to co jest po tym jak sie umrze i opusci swoje cialo. Czasem nawet zabawne to bylo.

norepinefryna | 2014-08-03
Przeczytana: 20 marca 2013

W pierwszym zdaniu umiera narrator. Hmm, robi się ciekawie, czytam dalej, ale niestety nie zwala mnie z nóg. Mamy tu do czynienia z obserwacją własnego pogrzebu, wiwisekcją bohatera oraz skrupulatnym rachunkiem sumienia przeprowadzonym po przyjrzeniu się własnemu życiu z perspektywy bytu zawieszonego pomiędzy światem rzeczywistym, a światem śmierci. Nie zaskoczyła mnie zbytnio, chociaż napisana nie najgorzej.

Nie | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Przeciętna. Van Cauwelaert trochę zbyt chętnie podejmował nowy wątek, nie dopracowawszy niestety poprzedniego, toteż jest ich w powieści zbyt wiele, w dodatku jakby przypadkowych, jakby nie łączących się z tematem głównym. W efekcie czytelnik nie wie, na czym skupić uwagę. Odrobinę się zatem gubi, odrobinę nawet... nudzi. Akcja płynie powoli tylko po ty, by momentami w ogóle stanąć. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby owe momenty autor poświęcił na odkrywcze i głębokie rozważania przeróżnych tematów. Nie twierdzę, że tego nie uczynił, jednakże te zawarte w książce są po prostu przeciętne.

majaking | 2011-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2011

przemyslenia czlowieka który ogląda swój pogrzeb oraz smutek najbliższych "z góry". momentami cięzko się czyta, ale daje do myslenia. tajemnicza.

Agnieszka | 2015-04-08
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Katastrofa! Miała być ciekawa i zabawna, a okazała się strasznym gniotem przez który nie mogłam przebrnąć. Brrrr!

bastig | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017