O dzień za późno, o dolara za mało

Okładka książki O dzień za późno, o dolara za mało Terry McMillan
Okładka książki O dzień za późno, o dolara za mało
Terry McMillan Wydawnictwo: Muza Seria: Galeria literatura piękna
Galeria
A day late and dollar short
Muza
2002-01-01
2002-01-01
8373191410
Aldona Możdżyńska-Biała
literatura amerykańska

Co za rozczarowanie. Tym bardziej że częściowo powieść jest dobra, wyśmienicie zarysowane postacie i dynamika relacji, a poza tym, no cóż mama wie najlepiej czego trzeba jej córkom - faceta, bo kobieta bez wiecie czego wiecie co, kazdy się budzi, otrząsa, terapeutyzyje, godzi, kocha i umacnia, nałogi niszczą dopóki nie podniosą na nogi, alleluja.
W rodzince pełnej obłudy, seksizmu, rasizmu, homofobii i nałogów nagle wszystko się zaczyna układać. Jest to tak wiarygodne psychologicznie jak hasło że twoje ferrari tylko na ciebie czeka, wystarczy chcieć.
Nie wystarczy, a z traum i chorób nie wyrasta się przez pożeranie ciastek i tłustego jedzenia. Alkoholizmu nie leczy Jezus. To trochę smutne, też wolałabym jeść bezy niż psychotropy, dlatego chyba tyle dobrych ocen tego bagienka.

W rodzince pełnej obłudy,...

Na tę książkę trafiłam przypadkiem... zostanie we mnie na zawsze.
Słodko-gorzka opowieść o relacjach w rodzinie, która na nowo musiała się odnaleźć. Historia o dramatach z dużą dawką ciepłego humoru. Przekorna i dynamiczna.
Bohaterka Viola po trzydziestu latach małżeństwa zostaje sama, gdy jej mąż postanawia przeżyć swoją drugą młodość u boku innej kobiety. Ona sama chce zacząć wszystko od nowa, ale najpierw musi się zmierzyć z problemami dorosłych już dzieci i wnuków. Nie są one bynajmniej błahe- alkoholizm, molestowanie, lekomania, zdrady. Sama zawsze wszystko trzymała twardą ręką, więc i tym razem rusza do boju by zrobić porządek w życiowych szufladach swojej rodziny. Książkę czyta się bardzo lekko, mimo nielekkich tematów. Bohaterowie są wyraziści, a ich dialogi są niby zwyczajne, a jednocześnie bardzo prawdziwe . Historia o zwykłej rodzinie, takich jakich jest wiele, a jednak rodzinie nietuzinkowej.
W ekranizacji pod tym samym tytułem w rolę naszej bohaterki wcieliła się Whoopi Goldberg. Samo to wystarczy, by wyobrazić sobie, że to jest historia, która wzrusza i jednocześnie bawi do łez.

Na tę książkę trafiłam przypadkiem... zostanie we mnie na zawsze.

Lekka, wzruszająca ale nie infantylna. Rzadki obraz czarnoskórej rodziny ukazanej w świetle codziennych zwykłych spraw. Mimo że powieść napisana jest prostym piórem, nie można zarzucić jej powierzchowności. Przy jej czytaniu nadarzają się nawet okazje do zadumy, śmiechu i przemyśleń. Bohaterowie są barwni, nietuzinkowi a ich dialogi są soczyste, prawdziwe i po prostu zwyczajne. Naprawdę świetnie się czyta o tej niby zwykłej, a jednak cudownej rodzinie.

Powieść interesująca, trudno się oderwać od skomplikowanych losów licznej rodziny, problemy wzięte z życia.
Rozczarowało mnie trochę zakończenie w hollywoodzkim stylu.
Oprócz lektury "żywej" książki miałam okazję posłuchać audiobooka w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Świetna!!!!!!!

Rozczarowało mnie trochę zakończenie w hollywoodzkim stylu.

Ciepła, pełna humoru opowieść o perypetiach murzyńskiej rodziny. Uchowaj Boże przed takimi wydarzeniami w naszych rodzinach! Ma się wrażenie, ze ich spotkał los, który należałoby rozdzielić na kilkanaście pokoleń :P (71 / 52 )

Bardzo życiowa książka, podszyta dużą dawką humoru. A to, co mnie poruszyło w tej książce najbardziej, to fakt, że tak duża rodzina nie potrafiła wspierać się w trudnych chwilach, każdy z rodzeństwa przeżywał swoje dramaty życiowe i pomimo tego, że było ich czworo to tak naprawdę byli sami ze swoimi koszmarami, nie potrafili sobie pomóc nawzajem, odniosłam wrażenie, że wstydzili się przyznać do jakiejś porażki przed swoim rodzeństwem, każde z nich chciało uchodzić w oczach drugiej osoby za idealnego, bez skazy, ale w prawdziwym życiu tak się nie da. Szkoda, że dopiero w obliczu śmierci dali sobie kolejną szansę na to, aby stać się prawdziwą rodziną i przyjaciółmi. Ciekawa jestem czy im się uda.

Istotnie prawdziwa perełka ,czyta sie jednym tchem.Ukazane problemy bohaterów przeżywa sie wspólnie z nimi ,słodko-gorzka powiesc,przeplatana humorem i autoironią.Nie sposób nie polubic głównych bohaterow ,pomimo ich wad i słabostek.Polecam i zachęcam do lektury,podczas ,której nie sposób sie nudzic.

Moja tegoroczna perełka. Książka po której się nie spodziewałam, że tak mnie chwyci za serducho. Losy typowej murzyńskiej rodziny z przedmiesc Las Vegas. Wszystkie ich problemy ukazane są z perspektywy każdego członka rodziny, przez co mamy dokładny wgląd w sytuację i w zasadzie możemy to obiektywnie ocenic. Główna bohaterka Viola, która jako jedyna ma szansę scalic rodzinę i pomoc najbliższym jest przesympatyczną bohaterką, której kibicujemy od pierwszych stron. Polecam gorąco, choc okładka jest okropna.

jestem zachwycona tą książką

• Przeczytane przed 2011
  • 2010
  • Własne
  • Zamawiam

Dodaj cytat z książki O dzień za późno, o dolara za mało