Książę Szaranek

8 (18 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Le Petit Prince
klasyka
Róża_Bzowa

„To co jezd nojwożniejsze, jezd do ócz nie do zobaczynio”. Brzmi znajomo? Ależ tak – to najbardziej znany cytat z „Małego Księcia” przetłumaczony na... gwarę wielkopolską. Niełatwego zadania przełożenia słynnej książki na gwarę podjął się mistrz poznańskiej mowy, pisarz i publicysta Juliusz Kubel. „Książę Szaranek” z pewnością rozbawi wszystkich starszych i młodszych wielbicieli „Małego Księcia” (bo kto słyszał o „wężu boa, co śrutuje swoją ofiarę wew cołkiyj postaci”?); w przekładzie nie stracił jednak nic z filozoficznego charakteru oryginału. Dla tych, którzy nie najlepiej radzą sobie z gwarą, autor przygotował specjalny słowniczek, a całość książki przeczytał na dołączonym audiobooku.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1427/Ksiaze-Szaranek

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1427/Ksiaze-Szaranek

AnnaSikorska | 2017-01-02

Pierwszy raz przeczytałam 20 lat temu i ciągle zachwyca, ciągle pozwala się odkrywać

Marta | 2017-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2017

"Jo se byde na jednyj z nich i byde się chichroł z jednyj z nich. Więc jak bydziesz w nocy glapił się wew niebo, to bydzie do cie tak, jakby chichrały się wszystkie gwiozdy"

Witam w moim poznańskim świecie :)
Chcesz, nie chcesz Twoje korzenie, Twoje pochodzenie wnikają w Ciebie...

Przetłumaczona przez znanego poznańskiego pisarza na gwarę poznańską pozycja sprawiła mi przeogromną radość.

Któż nie zna przepięknej opowieści o Małym Księciu który miał swoją róże, swojego oswojonego lisa, swoją własną planetę i swojego baranka..

a teraz w gwarze:
Książe Szaranek - co miał nagrygolonego baranka ,co śrutował kierzki.
Który to spotkał Pijusa, Wlywacza, Bizmena oraz Szpeca od giegry.
Mioł kompli, i był odpowiedzialny za to co bydzie z jego różą.

Polecam wszystkim - książka zawiera słowniczek gwary wielkopolskiej ;)

Bilbo | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

I tak oto w prezencie gwiazdkowym trafił mi się "Mały Książę" w wersji wielkopolskiej, czyli "Książę Szaranek". I chociaż Wielkopolanką jestem z urodzenia, nie powiem, że wszystko zrozumiałam i słowniczek na końcu się nie przydał. Nie mam pojęcia, jak odbierają tę książkę w takiej wersji ludzie z pozostałych regionów Polski. Rzecz bardzo ciekawa i bardzo ciekawy eksperyment. Zastanawiam się tylko, czy to odpowiedni tytuł do tego rodzaju prób.

Karolina | 2017-06-25
Pauli K | 2017-05-06