Amerykańska sielanka

Okładka książki Amerykańska sielanka
Philip Roth Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Trylogia amerykańska (tom 1) Ekranizacje: Amerykańska sielanka (2016) literatura piękna
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Trylogia amerykańska (tom 1)
Tytuł oryginału:
American Pastoral
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-01-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-12
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308063002
Tłumacz:
Jolanta Kozak
Ekranizacje:
Amerykańska sielanka (2016)
Tagi:
amerykański sen córka ojciec polityka literatura amerykańska przemoc Pulitzer USA terroryzm
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

American Dream



Konto usunięte
Konto usunięte

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
673 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
753
208

Na półkach: ,

,,Amerykańska sielanka” skusiła mnie interesującym opisem i chwytliwymi pierwszymi zdaniami z początku. Jest napisana dobrym, interesującym stylem, z galerią pełnokrwistych bohaterów, udekorowana dobrymi dialogami – zdecydowanie zasługuje na uznanie i przeczytanie.

Wspaniale oddana relacja na linii rodzic-dziecko, mimo że główny bohater, Szwed, momentami wydawał mi się zbyt idealny – może ze względu na kontrast między nim, a osobą pisarza, który prowadzi narrację. Czysty, nieskazitelny, a przez zbyt jednowymiarowy. Odnoszę wrażenie, że autor się na niego uwziął całkiem bezzasadnie, co w pewnym momencie jest męczące (kiedy na przykład jego brat wyrzuca mu przez telefon nienawiść i zrzuca na jego rodzinę odpowiedzialność za to, jaka stała się Merry).

Interesujący był pomysł na niektóre rozdziały, zwłaszcza zapis rozmowy Szweda z Merry tylko za pomocą sekwencji dialogowych, bez żadnych opisów. Czuć mistrzostwo – żadnego komentarza, a tyle ładunku emocjonalnego!

Autor pisze wspaniale i jest tego bezwstydnie świadomy, co może być zaletą, ale ja to odbieram jako wadę. Dlaczego? Sama nie wiem. Nie czuję sympatii do osoby, która napisała tę powieść i przyznam, że zupełnie nie potrafię uzasadnić, dlaczego.

Czyżby przez zbędne gadulstwo – owszem, kwieciste, ubrane w piękne zdania, ale i tak gadulstwo? A może przez wulgarność? W książce pojawiają się tego typu sceny i dialogi, w moim odczuciu w większości zbędne i obniżające poziom opowieści. Jest też duża ilość analiz, które często wydają się powierzchowne albo na wyrost... W każdym razie: raczej nie zostanę fanką Rotha.

Osobiście nie lubię ,,strumieni świadomości”, które sobie szczególnie upodobał (podobnie pisał w ,,Kompleksie Portnoya”) i uważam to za największy mankament powieści. Czasami mnie nudziła – pisarz zrzucał bombę i szokował czytelnika ciekawym wydarzeniem, by zaraz się od niego oddalić i przez pięćdziesiąt stron ciągnąć dygresje rozwlekłe i przypadkowe, niczym u pacjenta na kozetce u psychiatry, plotącego bezładnie to, co mu ślina na język przyniesie.

Bardzo nużyły mnie opisy wyrabiania rękawiczek, omijałam je wzrokiem. Również sceny obyczajowe z przeszłości, którymi Roth przerywał fabułę, były zbyt nijakie, by wynagrodzić to ,,czekanie” na dalszy ciąg akcji. Ktoś może powiedzieć, że musiały zostać zawarte, aby odbiorca lepiej zrozumiał całą sytuację, aczkolwiek sądzę, że dałoby się to napisać krócej.

,,Amerykańska sielanka” skusiła mnie interesującym opisem i chwytliwymi pierwszymi zdaniami z początku. Jest napisana dobrym, interesującym stylem, z galerią pełnokrwistych bohaterów, udekorowana dobrymi dialogami – zdecydowanie zasługuje na uznanie i przeczytanie.

Wspaniale oddana relacja na linii rodzic-dziecko, mimo że główny bohater, Szwed, momentami wydawał mi się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 521
  • Przeczytane
    1 470
  • Posiadam
    374
  • Teraz czytam
    53
  • Ulubione
    52
  • Literatura amerykańska
    20
  • 2018
    18
  • Chcę w prezencie
    16
  • Ebooki
    13
  • 2019
    13

Cytaty

Więcej
Philip Roth Amerykańska sielanka Zobacz więcej
Philip Roth Amerykańska sielanka Zobacz więcej
Philip Roth Amerykańska sielanka Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Artykuły

Więcej
Artykuł Czytamy w weekend
Varia
Czytamy w weekend

Podobne książki

Przeczytaj także