Amerykańska sielanka

Philip Roth Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Trylogia amerykańska (tom 1) literatura piękna
American Pastoral
2017-01-12
2001-01-01
Data 1. wydania:
1998-01-01
Jolanta Kozak
Wydawnictwo Literackie
amerykański sen córka ojciec polityka literatura amerykańska przemoc Pulitzer USA terroryzm
American Pastoral
Trylogia amerykańska (tom 1)
literatura piękna
2017-01-12
Jolanta Kozak

Trochę na początku przegadana i trochę ciężko się czyta. Na szczęście potem się rozkręca. Napisana z dużym rozmachem, porusza wiele wątków, m.in.realizację amerykańskiego snu, rodzący się terroryzm, miłość rodzica do dziecka. Bardzo dobra książka.

Po raz pierwszy w życiu przeczytałem połowę książki, a resztę doobejrzałem na Netfixie. Powieść jest naprawdę niezła, ale strasznie przegadana. Dygresje są czasem ciekawsze niż sama akcja, ale równie często niepotrzebne i wtórne, a praktycznie zawsze bardzo spowalniają czytanie. Film za to całkiem udany i wierny literackiemu oryginałowi, chociaż pomija oczywiście wiele...

Na początku w ogóle mnie nie wciągnęła, nudny początek. Odłożyłam ją, ale potem sięgnęłam drugi raz i już przeczytałam z zaciekawieniem. Strasznie wkurzająca ta Merry, nie da się polubić tej bohaterki. A cała książka generalnie mi się podobała.

Książka jest dobra choć prawie mnie wykończyła tak ciężko mi sie ją czytało. Męczyłam się z nia prawia trzy tygodnie!!! Jak dla mnie trochę zbyt przegadana.

Uwielbiam, z jakim spokojem i pokoleniowym zrozumieniem diagnozuje problemy wychowawcze i ideowe, dotykając zarówno nieodłącznej w powieściach Rotha tożsamości żydowskiej (jakby nie patrzeć, to książka iście hiobowa), ale też po prostu amerykańskości samej w sobie - to spaczona konfliktami wewnętrznymi Ameryka i ślepi, dalecy od samoświadomości Amerykanie są jej nadrzędną...

Nie jestem pewna, czy książka zmęczyła mnie, bo nie doceniam jakichś bardziej uniwersalnych prawd w niej zawartych, czy jednak problematyka jest zbyt hermetyczna, żeby poruszyć kogoś, kto nie jest Amerykaninem. W każdym razie miałkość głównego bohatera mnie przytłoczyła, a książka rozczarowała.

Bohater powieści jest trochę denerwujący, za idealny, za dobry przypominający księcia Myszkina z Idioty Dostojewskiego. Jednak śledzenie losów Szweda i obserwowanie jak powoli jego wewnętrzne życie stacza się na dno, jak rzeczywistość wyrwa go z bańki perfekcyjności ukazując mu prawdziwe oblicze jest fascynujące. Wszystko to się dzieje na tle ameryki czasu wojny...

Są tacy, którzy „Amerykańską Sielankę” uważają za przegadaną i nudną, inni za wielką, słusznie obsypaną nagrodami. Mnie zachwyciła. No, może poza trochę rozwleczonym początkiem. Cała fabuła kręci się wokół zrazu szczęśliwej rodziny i głównego bohatera - ojca tejże rodziny - „Szweda”, zamożnego właściciela fabryki rękawiczek. Wiedzie on sielankowe życie jako spełniony...

Wstrząsnęła mną totalnie.

Znudziło mnie po 300 stronach. Bardzo dużo powtórzeń. To oczywiście jest dobra książka, ale ile razy można czytać non stop te same przemyślenia? Jak ktoś słusznie zauważył "za dużo wody w zupie". Po kolejnej już książce Rotha zaczynam wierzyć w wiedzę Akademii Szwedzkiej, że jednak Nobel to nie ten adres.

Dyskusje

2 133