Amerykańska sielanka

Okładka książki Amerykańska sielanka
Philip Roth Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Trylogia amerykańska (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Trylogia amerykańska (tom 1)
American Pastoral
Wydawnictwo Literackie
2017-01-12
2001-01-01
Data 1. wydania:
1998-01-01
Jolanta Kozak
amerykański sen córka ojciec polityka literatura amerykańska przemoc Pulitzer USA terroryzm

Oficjalne recenzje i

American Dream

Link do recenzji

Konto usunięte
Konto usunięte

Na pierwszym planie amerykańska rodzina, jej głowa Szwed od urodzenia na piedestale, predestynowany do roli "przodownika amerykańskiego postępu" od małego podziwiany przez otoczenie, od małego wdrażany przez ojca w rodzinny biznes, od małego zahartowany w treningu. Wydaje się, że ciężką pracą i uczciwością ma oświetlać otoczenie, ma wzmacniać spokój i ład, nie żąda nic w...

To, co najbardziej mi się w tej książce spodobało, to szczegółowość obserwacji autora i tym samym drobiazgowość opisu oraz patrzenie na rzeczywistość z wielu perspektyw i na wielu planach. Jest to tak charakterystyczne, że bardzo wyróżnia tą powieść na tle innych. Dygresja: coś podobnego można powiedzieć o „Ciemności w południe” Koestlera, choć tematyka jest zupełnie inna.

"Amerykańska sielanka" jak wszystko, co wyszło spod pióra Philipa Rotha jest genialna. No i jakże wciąż aktualna! Co tu dużo pisać, wystarczy przeczytać. Koniecznie!

To prawda, że jest przegadana i prawda, że początek jest masakryczny, ale warto to przetrwać, bo to świetna, wywołująca emocje książka.

Trochę na początku przegadana i trochę ciężko się czyta. Na szczęście potem się rozkręca. Napisana z dużym rozmachem, porusza wiele wątków, m.in.realizację amerykańskiego snu, rodzący się terroryzm, miłość rodzica do dziecka. Bardzo dobra książka.

Po raz pierwszy w życiu przeczytałem połowę książki, a resztę doobejrzałem na Netfixie. Powieść jest naprawdę niezła, ale strasznie przegadana. Dygresje są czasem ciekawsze niż sama akcja, ale równie często niepotrzebne i wtórne, a praktycznie zawsze bardzo spowalniają czytanie. Film za to całkiem udany i wierny literackiemu oryginałowi, chociaż pomija oczywiście wiele...

Na początku w ogóle mnie nie wciągnęła, nudny początek. Odłożyłam ją, ale potem sięgnęłam drugi raz i już przeczytałam z zaciekawieniem. Strasznie wkurzająca ta Merry, nie da się polubić tej bohaterki. A cała książka generalnie mi się podobała.

Książka jest dobra choć prawie mnie wykończyła tak ciężko mi sie ją czytało. Męczyłam się z nia prawia trzy tygodnie!!! Jak dla mnie trochę zbyt przegadana.

Uwielbiam, z jakim spokojem i pokoleniowym zrozumieniem diagnozuje problemy wychowawcze i ideowe, dotykając zarówno nieodłącznej w powieściach Rotha tożsamości żydowskiej (jakby nie patrzeć, to książka iście hiobowa), ale też po prostu amerykańskości samej w sobie - to spaczona konfliktami wewnętrznymi Ameryka i ślepi, dalecy od samoświadomości Amerykanie są jej nadrzędną...

Nie jestem pewna, czy książka zmęczyła mnie, bo nie doceniam jakichś bardziej uniwersalnych prawd w niej zawartych, czy jednak problematyka jest zbyt hermetyczna, żeby poruszyć kogoś, kto nie jest Amerykaninem. W każdym razie miałkość głównego bohatera mnie przytłoczyła, a książka rozczarowała.

2 271
    1 261