Historia wojen gdańskich - do 1466 roku.

Wydawnictwo: Bellona
historia
privilegio

Gdańsk - miasto o słowiańskich korzeniach, zawsze powracające do Polski - w przeciągu swej ponad 1000-letniej historii stał się tyglem i ostoją dwóch wielkich kultur, polskiej i niemieckiej, które często egzystowały pokojowo po sąsiedzku. Nie bez znaczenia były też oddziaływania zewnętrzne, tarcia państw i mocarstw, zapędy tych lub innych władców. Przeróżne towarzyszące temu procesy polityczne, gospodarcze i społeczne doprowadzały częstokroć do zbrojnych konfliktów, od najmniejszych do największych. Historia Gdańska jest tymi konfliktami wręcz wypełniona. Poczynając od wczesnego średniowiecza drugiej połowy X wieku, kiedy to Piastowie zmagali się z wszelkimi przeciwnościami zagrażającymi ich władztwu nad miastem, poprzez działania odśrodkowe lokalnych dynastii słowiańskich, aż do znamiennej „rzezi Gdańska” popełnionej przez Zakon Krzyżacki w 1308 roku. Od tego czasu żywioł germański zaczął coraz wyraźniej interesować się Bałtycką metropolią. Tak też przeróżne zawieje wojenne wzdęte przez państwa ościenne przetaczały się przez miasto, w tym zapędy margrabiów Brandenburskich i Krzyżaków – wszystko to autor starał się opisać w tej książce.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-04-27

„Historia wojen gdańskich: Średniowiecze” autorstwa Roberta F. Barkowskiego ukazuje liczne konflikty zbrojne z terenów Gdańska. Autor opisuje ich przebieg oraz wskazuje jaki wpływ miały na nasze życie. Barkowski przedstawia przebieg gdańskich zmagań wojennych do 1466 roku, z dużą pieczołowitością i ogromną wiedzą. Książkę przeczytałem z dużą ciekawością. W niniejszej publikacji znajdziemy sporo kolorowych ilustracji, które w jeszcze lepszy sposób pozwolą nam przenieść się w czasie w dawne rejony Gdańska. Częste zawieruchy wojenne przetaczały się przez to miasto z ogromną mocą, jednak mimo to Gdańsk zawsze pozostał Polski.

Zapędy margrabiów Brandenburskich i Krzyżaków mające na celu wzięcie Gdańska w swe panowanie przyniosło okolicznej ludności szereg wojen i rozlewu krwi. Miasto posiadało od dawien dawna słowiańskie korzenie, a nasi liczni ościenni sąsiedzi starali się ze wszystkich sił nam je odebrać. Autor opisuje w tej książce liczne konflikty wojenne, gospodarcze czy...

kosmopole | 2017-06-09
Arkadiusz | 2017-06-08