Rzouniesz

Druga połowa lat pięćdziesiątych i lata sześćdziesiąte to dla radzieckiej fantastyki naukowej prawdziwie złota epoka. Debiutowało wielu nowych, zdolnych autorów (bracia Strugaccy, Jeremiej Parnow, Michaił Jemcew, Kir Bułyczow, Walentyna Żurawlowa), a starzy mistrzowie jak debiutujący dekadę wcześniej Wiktor Saparin byli w pełni sił twórczych. Nigdy później, aż do upadku ZSRR radzieccy pisarze nie mieli takiej swobody.

W kilku antologiach przybliżamy ten złoty czas radzieckiej sci-fi.

Te złote lata radzieckiej fantastyki to tematyka kosmiczna: loty na dalekie światy, kontakt z obcymi formami życia, katastrofy kosmiczne - ale także zainteresowanie tym, co na Ziemi: poszukiwanie tajemnic zaginionych ludów, podróże w czasie.

Co ciekawe, te radziecką fantastykę wyróżnia całkowity brak lub niewielki tylko wydźwięk polityczny. "Dziwna Planeta" stanowi kompilację tekstów z takich antologii jak "Biały stożek Ałaidu", "W pogoni za wężem morskim", "Zagadka liliowej planety" i "Alfa Eridana".

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2016.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marek Nowowiejski | 2016-12-21

Wybór jak wybór, w sumie nawet niezły. Tym razem wyłącznie powtórkowy. Ale zawiera jedno bardzo złe opowiadanie Saparina (W pogoni za wężem morskim) i banalne Jemcewa i Parnowa (Śnieżka). Reszta może się podobać bardziej czy mniej i są mniej czy bardziej aktualne (zwłaszcza "Ostatni dorożkarz", w którym Żurawlowa opisuje coś w rodzaju tabletu - "blok uniwersalny"; blok to było kiedyś coś w rodzaju etui na papier rysunkowy czy po prostu pliku sklejonego grzbietowo z jednej strony). Tematyka różnorodna, aczkolwiek (moim zdaniem) ciekawiej byłoby zebrać opowiadania o tematyce kosmicznej. To była specjalność sowieckiej sf. Pisano takich rzeczy dużo i sporo było fajnych i znakomitych. A z rzeczy "przyziemnych" zabawna jest staroświecko skrojona opowiastka Dnieprowa o perypetiach wynalazcy nieznośnej Suemy, maszyny obdarzonej SI (innym opowiadaniem z tego nieformalnego cyklu jest "Maszyna ED model numer 1" – tutaj go nie ma).

Przed powstaniem serii Fantastyka, Przygoda w Iskrach (1966)...

vattghern76 | 2017-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Przyjemnie spędziłem czas z tą antologią. Znajdziemy w niej fantastyczne opowiadania z lat 50 i 60 XX wieku, autorstwa kilku mniej znanych (szerszym gronom czytelników), radzieckich pisarzy SF.

Czy współczesny SFan winien się więc z taką pozycją zaznajomić? Myślę, iż szat rozrywać nie będzie zmuszon, gdy on, no i ta pozycja, rozminą się w swojej wspólnej czasoprzestrzeni.

"Dziwna planeta" jest jednak wyborem opowieści gwarantujących nostalgiczny powrót do czasów optymistycznej i radosnej fantastyki naukowej, w dodatku w mniej znanym, bo rosyjskim wydaniu. To świetna lektura uzupełniająca! Wiele do Kanonu SF zapewne nie wnosząca, acz jako stare, fantastyczne czytadło - daje radę! 6/10.

Dominika | 2017-09-28
Przeczytana: 26 września 2017