Wybór: Tadeusz Gosk i Sławomir Kędzierski. Utwory: 1. Iwan Jefremow - Tajemnica Hellenów (Elinskij siekret), tłum. Eugeniusz Piotr Melech; 2. Aleksander Kazancew - Wybuch (Wzryw), tłum. Eugeniusz Piotr Melech; 3. Ilja Warszawski - Uniwersalny poradnik dla pisarzy fantastów (Nazidanije dla pisatielej fantastiki), tłum. Tadeusz Gosk; 4. Ilja Warszawski - Wycieczka do Pennfield (Ekskursija w...

Wybór: Tadeusz Gosk i Sławomir Kędzierski.
Utwory:
2. Aleksander Kazancew - Wybuch (Wzryw), tłum. Eugeniusz Piotr Melech;
4. Ilja Warszawski - Wycieczka do Pennfield (Ekskursija w Pennfield), tłum. Tadeusz Gosk;
5. Ilja Warszawski - Ucieczka (Pobieg), tłum. Irena Lewandowska;
6. Ilja Warszawski - Pętla histerezy (Pietla gisteriezisa), tłum. Stanisław Kamiński;
7. Anatolij Dnieprow - Twarzą do ściany (Licom k stienie), tłum. Jacek Izworski;
8. Sewer Gansowski - Idzie człowiek (Idiot czełowiek), tłum. Eligiusz Madejski;
9. Aleksander Mirier - Obsydianowy nóż (Obsidianowyj noż), tłum. Eligiusz Madejski;
10. Wadim Szefner - Skromny geniusz (Skromnyj genij), tłum. Tadeusz Gosk;
11. Arkadij Strugacki, Borys Strugacki - Spotkanie (Wstriecza), tłum. Irena Lewandowska;
12. Arkadij Strugacki, Borys Strugacki - Eunomia. Niszczyciele planet (Smiert'planetcziki), tłum. Michał Wołodźko;
13. Ariadna Gromowa - Bardzo dziwny świat (Oczeń czudiesnyj mir), tłum. Irena Lewandowska;
14. Marietta Czudakowa - Przestrzeń życia (Prostranstwo żizni), tłum. Eligiusz Madejski;
15. Władimir Michajłow - Spotkanie na Japecie (Wstriecza na Japietie), tłum. Bolesław Baranowski;
16. Kirył Bułyczow - Wielki Guslar: krótki przewodnik (Wielikij Guslar, kratkij putiewoditiel), tłum. Tadeusz Gosk;
17. Kirył Bułyczow - Świeży transport złotych rybek (Swiezyj transport zolotych rybok), tłum. Tadeusz Gosk,
18. Kirył Bułyczow - Nieśmiały szusza (Niesmielyj szusza), tłum. Irena Lewandowska;
19. Kirył Bułyczow - Biała śmierć (Wielikij duch i bieglecy), tłum. Anita Tyszowska.

Antoniuss | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Pierwszy tom ,,Galaktyki" to ciekawy i bardzo różnorodny, ale dosyć nierówny zbiór opowiadań. Przede wszystkim dlatego, że jest ich bardzo dużo, bo aż 19. Biorąc pod uwagę grubość zbioru, to ogromna liczba. Niestety, z tego powodu większość opowiadań jest skrajnie krótka i bardziej przypominają rozbudowane anegdoty lub rozwinięcie pojedynczej myśli, niż pełnoprawną historię, czego przykładem jest np. zabawne skądinąd opowiadanie ,,Nieśmiały susza", które właściwie nie ma fabuły, a ich bohaterowie nie zostali nawet pobieżnie nakreśleni. Na szczęście jest parę chlubnych wyjątków, w których autor kreuje swoją własną wizję zjawisk które już od pokoleń rozpalają naszą wyobraźnię do czerwoności. Najczęściej są to opowiadania poświęcone idei podróży w czasie i ich zawiłym konsekwencjom z przerwaniem kontinuum czasoprzestrzennego włącznie. Taki charakter mają niezłe opowiadania Ilii Warszawskiego ,,Wycieczka do Pennfild" poświęcona daremności prób naprawienia błędów przy pomocy wehikułu...

wujo444 | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lipca 2014

Bardzo słaby zbiorek. Większość opowiadań jest krótka, jednowątkowa, postacie są płaskie i nieciekawe. Tylko jedno opowiadanie ma więcej niż 30 stron i jest to zamykająca zbiór "Biała śmierć" Bułyczowa, jednocześnie najlepsze opowiadanie a i tak jest ledwo przeciętne. Poza nim są jeszcze dwie niezłe humoreski tego samego autora, tekst Czudakowej przywodzący na myśl "Człowieka z Ziemi" i dwie historie Strugackich które zapomina się zaraz po przeczytaniu. Reszty nie warto nawet czytać.

WOiOwnik | 2011-03-22
Na półkach: Przeczytane, S-F
Przeczytana: luty 2011

Ta książka to było moje pierwsze zetknięcie się z twórczością radzieckich fantastów i muszę powiedzieć, że się opłaciło. To książka, która trzeba przeczytać!

sowidyl | 2016-10-23
Meowth | 2016-01-19