Dziwna planeta

Okładka książki Gwiazdy i ludzie Henryk Altow, Anatolij Dnieprow, Władimir Grigoriew, Georgij Gurewicz, Michaił Jemcew, Gleb Panfiłow, Jeremiej Parnow, Władimir Sawczenko, Walentyna Żurawlowa
Gwiazdy i ludzie Henryk Altow, Anato...
Okładka książki Skromny geniusz Dmitrij Bilenkin, Maria Czudakowa, Dymitr De-Spiller, Anatolij Dnieprow, Giennadij Gor, Władimir Grigoriew, Ariadna Gromowa, Feliks Kriwin, Olga Łarionowa, Michaił Puchow, Aleksander Szalimow, Wadim Szefner
Skromny geniusz Dmitrij Bilenkin, M...
Okładka książki Galaktyka I. Radziecka fantastyka naukowa Kir Bułyczow, Marietta Czudakowa, Anatolij Dnieprow, Sewer Gansowski, Ariadna Gromowa, Iwan Jefremow, Aleksander Kazancew, Władimir Michajłow, Aleksander Mirier, Arkadij Strugacki, Borys Strugacki, Wadim Szefner, Ilja Warszawski
Galaktyka I. R... Kir Bułyczow, Marie...
Okładka książki Piąty stan materii; Metoda doktora Quina Anatolij Dnieprow, Janusz A. Zajdel
Piąty stan mat... Anatolij Dnieprow, ...

No nic mi nie urwało podczas czytania tej antologii. Jak to bywa w takich przypadkach: jedne opowiadania wchodziły bardziej inne mniej. Jedne bardziej zapadają w pamięć inne kompletnie. Jakie opowiadania podobały mi się? "Ostatni dorożkarz" z 1958 roku. Niesamowity pomysł "bloku procesorowego" który dzisiaj tak bardzo kojarzy się z telefonem komórkowym... podręczny komputer z możliwościami audiowizualnymi. Niesamowite! Kolejne opowiadanie, które mi się podobało to "Astronauta" z 1960 roku... bardzo przypominał mi wątek lodowej planety z filmu Interstellar. A pozostałe? "Śnieżka" (1963) i "Suema" (1958) zasługują na uwagę. O "Suema" była nawet dobra, zagadnienie SI, sieci neuronowych... w dość lekkiej i żartobliwej formie... taaak, teraz mogę dodać to opowiadanie do tych , które zwróciły moją uwagę. W sumie już ktoś z opiniujących wysunął dobry pomysł aby antologie były tematyczne: podróże w czasie, obce planety, niezwykłe zjawiska... a tak mamy trochę kaszę tematyczną. Czytając od razu wiadomo, ze to fantastyka rosyjska. Czuć ten melancholijny klimat... sentymentalny wręcz... miłość, przeszłość, samotność. Niestety były i takie, które traciły moja uwagę... a szkoda bo też zawierały ciekawe pomysły np. "Bunt" (1957). Jednak emocjonalno-psychologiczne opowiadania słabo do mnie docierają. Wolę twardą technologię.

Dobry zbiorek, przyjemna, stara fantastyka radziecka. Ale raczej dla smakoszy i archeologów SF.

7/10

7/10

Zbiór jak to zazwyczaj bywa nierówny, dlatego daję 7. Są w nim natomiast opowiadania spokojnie zasługujące na 8/9. Często zdumiewało mnie, jak wiele rzeczy udało się autorom lat 50 i 60 przewidzieć.

Przyjemnie spędziłem czas z tą antologią. Znajdziemy w niej fantastyczne opowiadania z lat 50 i 60 XX wieku, autorstwa kilku mniej znanych (szerszym gronom czytelników),radzieckich pisarzy SF.

Czy współczesny SFan winien się więc z taką pozycją zaznajomić? Myślę, iż szat rozrywać nie będzie zmuszon, gdy on, no i ta pozycja, rozminą się w swojej wspólnej czasoprzestrzeni.

"Dziwna planeta" jest jednak wyborem opowieści gwarantujących nostalgiczny powrót do czasów optymistycznej i radosnej fantastyki naukowej, w dodatku w mniej znanym, bo rosyjskim wydaniu. To świetna lektura uzupełniająca! Wiele do Kanonu SF zapewne nie wnosząca, acz jako stare, fantastyczne czytadło - daje radę! 6/10.

Wybór jak wybór, w sumie nawet niezły. Tym razem wyłącznie powtórkowy. Ale zawiera jedno bardzo złe opowiadanie Saparina (W pogoni za wężem morskim) i banalne Jemcewa i Parnowa (Śnieżka). Reszta może się podobać bardziej czy mniej i są mniej czy bardziej aktualne (zwłaszcza "Ostatni dorożkarz", w którym Żurawlowa opisuje coś w rodzaju tabletu - "blok uniwersalny"; blok to było kiedyś coś w rodzaju etui na papier rysunkowy czy po prostu pliku sklejonego grzbietowo z jednej strony). Tematyka różnorodna, aczkolwiek (moim zdaniem) ciekawiej byłoby zebrać opowiadania o tematyce kosmicznej. To była specjalność sowieckiej sf. Pisano takich rzeczy dużo i sporo było fajnych i znakomitych. A z rzeczy "przyziemnych" zabawna jest staroświecko skrojona opowiastka Dnieprowa o perypetiach wynalazcy nieznośnej Suemy, maszyny obdarzonej SI (innym opowiadaniem z tego nieformalnego cyklu jest "Maszyna ED model numer 1" – tutaj go nie ma).

Przed powstaniem serii Fantastyka, Przygoda w Iskrach (1966) wydawnictwo to wydało w pierwszej połowie lat 60. dwie antologie sowieckiej sf: Biały stożek Ałaidu (1961),Alfa Eridana (1962). Potem ukazał się wybór z tych antologii pt. Formuła nieśmiertelności (1965). Później w serii FP ukazały się antologie Zagadka liliowej planety (1966) i W pogoni za wężem morskim (1967). Teraz wyszedł kolejny wybór, czerpiący ze wszystkich czterech. Ile razy można się tak bawić? Ano długo. Bo antologii sowieckiej sf było do roku 1989 wydanych u nas więcej. W ten sposób szybciej rośnie ilość tytułów w serii Galaktyka Gutenberga. To stała praktyka tej serii - nie tylko antologie zbiory z powtórkami (przeważnie nowy materiał wymieszany z przedrukami czy nawet nowymi przekładami znanych już utworów). Gorzej, bo nierzadko są to powtórki w ramach TEJ SAMEJ SERII - raz opowiadanie (czy mikropowieść) wchodzi do antologii i dwa - do zbioru autorskiego. Przy części opowiadań wydawca nie podaje tłumaczy. Co niestety oznacza, że tłumacze nic nie wiedzą o przedruku. A jeśli się dowiedzą? No cóż, z łaski coś tam dostaną. A ponieważ niektórych nazwisk zabrakło, niektórzy nigdy się nie dowiedzą, że zostali wykorzystani... W ten sposób książkę wydano przy mniejszym nakładzie kosztów. Wypróbowana taktyka... W tym wypadku dosyć sprytna. Przy opowiadaniach 1-4 tłumacze figurują, przy 5-9 - nie, a ostatnie z kolei - ma tłumacza.

I jeszcze trzy "drobiazgi", które jednak nie powinny mieć miejsca: Gienrich (kiedyś u nas spolszczano jego imię) Altow figuruje błędnie jako "Gieorgij" Altow (w spisie treści i w tekście - strona tytułowa opowiadania "Symfonia bohaterska" i żywa pagina). Drugi to tytuł opowiadania Sawczenki "Druga wyprawa na dziwną planetę" (w spisie treści i w żywej paginie) i "Dziwna planeta" (jako tytuł na str. 129). W dodatku w samym opowiadaniu to nazwa własna: Dziwna Planeta (podana poprawnie). Trzeci zaś "drobiazg" dotyczy tego, że kilka opowiadań ma własne strony tytułowe, natomiast większość - nie posiada takowych.

• Galaktyka Gutenberga
  • SF
  • Galaktyka Gutenberga (chce)
  • SF,Fantasy

Dodaj cytat z książki Dziwna planeta