Ladacznica

Tytułowa ladacznica, to dwudziestoośmioletnia Adele, dziennikarka zajmująca się sprawami i aferami religijnymi. W wieku piętnastu lat wraz z najbliższą przyjaciółką, a obecnie zakonnicą, ślubowała zostać świętą aktualnie ma męża, dwóch synków i... dwóch kochanków.

Czytam-Sobie | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 21 października 2014

Myślę, że szkoda czasu na czytanie tej książki.
Nie ogarniam motywów postępowania bohaterki – niby ona je tłumaczy: przez zbrukanie do świętości (o ile dobrze zrozumiałam), nawet porównuje się do którejś ze świętych (co niestety nie nadaje się do przytoczenia – jest zbyt obrzydliwe). Ale to wszystko jest zbyt pokręcone – nie przemawia do mnie.
Poza tym tekst jest chaotyczny: pomieszane dialogi, nie wiadomo miejscami, kto z kim rozmawia; nie wiadomo do kogo bohaterka się zwraca – bo do kogoś kieruje swój monolog, jakby do kilku osób, ale do kogo w danym momencie? Trzeba się mocno skupiać przy czytaniu, a ta książka nie jest tego warta.

Na półkach: Przeczytane, Francuska

słaba. tytułowa bohaterka nie dość że jest głupia jak but to jeszcze filozuje. I co ma do tego religia?
celowo wczytałam się w kilka jej uduchowionych wywodów i mogę wszystkich zapewnić, iż są one całkowicie pozbawione logiki i sensu.
strata czasu.

Ela | 2010-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2010

tytuł książki zwiastował mi lubieżne teksty, przesycone seksem. Pojawiają się one momentami, owszem. Jednak jest to historia o nieszczęśliwej kobiecie, która fakt faktem, jest ladacznicą.
Forma jest dość uwodząca i lubię wracać i czytać na wyrywki.

Zuzanna | 2013-12-19

Książka, która w nietuzinkowy sposób opowiada historię współczesnej kobiety to „Ladacznica” Astrid d’Ozan. Powieść bez ogródek ukazuje portret młodej, atrakcyjnej, w pełni wyzwolonej dziennikarki, zajmującej się tematyką religijną w ateistycznej Francji. W dzieciństwie zaplanowała, że zostanie świętą. Tymczasem, Adele, to wyrafinowana, przewartościowana, a tak naprawdę zagubiona grzesznica w mieście miłości. Tytułowa ladacznica to kiepska matka dwójki dzieci, nieudolna żona swojego męża, oraz obiekt pożądania dla swoich dwóch kochanków… Jest kobietą upadłą, żyjącą w nieustannym kłamstwie, dokonującą błędnych wyborów, ale w pełni świadomą swoich grzesznych czynów. Nieszczęśliwa, upokarzana przez męża i szyderczych kochanków, szuka ukojenia w modlitwie. Trudno ją potępić, bo sama naiwnie robi sobie rachunek sumienia. Wśród zła i kłamstwa, które ją otacza jest kobietą tragiczną, uwięzioną w grze pozorów w swoim podwójnym życiu.
Autorka w mistrzowski sposób tworzy metafory,...

kortas10 | 2013-12-17
Przeczytana: 2012 rok

Dziwny klimat jest w tej książce. Chyba nie do końca do mnie przemówiła albo ja nie do końca ją zrozumiałam...

adorable | 2012-01-17
Na półkach: Rok 2012, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Przyznam, że spodziewałam się czegoś lepszego. "Ladacznica" jest dość dziwną książką..
Adele to 28-letnia kobieta, która ma dwójkę synów, męża oraz dwóch kochanków. Dodatkowo kocha się w swoim przyjacielu. Niby dorosła kobieta, a zachowuje się jak mała zagubiona dziewczynka, która nie ma pojęcia co to jakakolwiek moralność czy ustatkowanie się.
Najśmieszniejsze jest to, że zdradzając swojego męża, który nawiasem pisząc nadużywa alkoholu i bije ją, uważa, że jest to swego rodzaju poświęcenie, dzięki któremu zostanie zbawiona przez Boga. Porównuje się do Marii Magdaleny i nie widzi nic złego w tym, że jej dzieci nie mają jakiegokolwiek pozytywnego przykładu, z którego mogliby czerpać jakieś wartości czy poznawać reguły i normy życiowe.
Główna bohaterka i zarazem narratorka, kieruje swoje przemyślenia i monologi raz do swojego kochanka, raz do swojej przyjaciółki.. Czasami jest ciężko połapać się do kogo przemawia.
Poza tym, rzadko zdarza mi się, żeby bohater/-ka książki mnie aż tak...

Karolina Kułakowska | 2015-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2015

Dziwna to książka i bardzo specyficzna.
Momentami czyta się wyśmienicie, można
się "wkręcić" i utożsamić z bohaterką,
w innym z kolei wygląda to wszystko
bardzo naciągane i wręcz nierealne.
Jedno jest pewne - lekturę ciężko
sklasyfikować.

mysza1508 | 2016-04-05