Wszystko, o czym wiesz

Willy Muller jest pisarzem w średnim wieku, który wyręcza gwiazdy w pisaniu autobiografii. Przed laty był oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do śmierci swojej żony. Pewien czas odsiedział w więzieniu, lecz ostatecznie udowodniono jego niewinność. Willy musiał jednak zapłacić za tę tragedię: jego córki zostały oddane pod opiekę ciotce. Obie zeszły na złą drogę, zaczęły szukać zapomnienia w alkoholu, narkotykach i przypadkowym seksie. Zerwały wszelkie kontakty z ojcem, zaś młodsza ? po urodzeniu dziecka mężczyzny, który ją rzucił ? popełniła samobójstwo, pozostawiając dla ojca swój pamiętnik, z którego Willy dowiaduje się całej prawdy o jej tragicznym życiu.

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Heller /ur.1965/ debiutowała omawianą książką w 1999 r.; podobno następna, w 2003, pt „Notes on a Scandal” była lepsza, w każdym razie nominowano ją do Booker Prize. Mam do tego poważne wątpliwości, bo jeśli 34-letnia kobieta wykazała się takim prostactwem, taką wulgarnością, taką obscenicznoscią, takim beztalenciem, jak w tej książce, jednym słowem po takiej totalnej kompromitacji, to zmiana osobowosci autorki wydaje się niemożliwa. Aby Państwa nie zesmaczyć, nie przytoczę fragmentów o hemoroidach czy obsesyjnych opisów ssania członka, lecz tylko zacytuję jedno z delikatniejszych zdań: /str.50/
„...podczas stosunku musiałem zaciskać zwieracze, żeby nie popuścić..”
Notabene wcale się nie dziwię obawom bohatera, bo skoro urodził się w czasie I w.św. tj w l. 1914-18, a zmuszeni jesteśmy poznawać jego orgie seksualne kilka lat po samobójstwie córki, której ...

Magdalena | 2011-12-09

Książkę nabyłam z czystej ciekawości, jednak nie jestem do końca usatysfakcjonowana. Heller przez cały czas buduje wizerunek głównego bohatera jako osoby nieczułej i obojętnej na Zycie. Dopiero pod sam koniec Willy Muller przechodzi wewnętrzną przemianę, jak dla mnie zbyt szybką i za gwałtowną. Podsumowując nie jest to wspaniała lektura, która zmusza do przemyśleń, raczej lekka opowiastka z odrobinę ciętym językiem i dość sceptycznym podejściem do życia.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-27