Ten inny

Wydawnictwo: Znak
literatura piękna

Ten Inny to zbiór sześciu wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego, których wspólnym tematem jest Inny. Autor analizuje pojęcie inności z reporterskiego, ale także filozoficznego, antropologicznego i socjologicznego punktu widzenia. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim był Inny u początków kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Książka należy do serii Wykłady Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

BlueCarmen | 2018-05-10
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 10 maja 2018

Ciekawy zbiór esejów, w zasadzie będący mieszanką wielu okołospołecznych dyscyplin naukowych stanowiący refleksję nad stycznością z odmiennością. Kładzie nacisk na świadome i odpowiedzialne podejście każdego człowieka do Innego, zarówno Innego pochodzącego "zza ściany" jak i Innego pochodzącego z zupełnie odmiennego kręgu kulturowego.

Justyna | 2018-03-21
Przeczytana: 16 marca 2018

Kim dla ciebie jest Inny? Jak rozumiesz to sformułowanie? Czy Inny to synonim słowa obcy, obcokrajowiec? Czy może Inny to tak po prostu Inny Człowiek, sąsiad, brat, kuzyn, wróg?

W tej książce możemy przeczytać, co na temat Innego sądzi Ryszard Kapuściński, jeden z najznakomitszych reporterów na świecie. On z pewnością poznał i jedną i drugą grupę Innych. Jednak najważniejszym przesłaniem płynącym z zaprezentowanych w tej książce wykładów jest to, że niezależnie od koloru skóry, poglądów, pochodzenia, czy wychowania każdemu człowiekowi należy się szacunek, a my każde z nim spotkanie możemy potraktować jako jedyną w swoim rodzaju lekcję, lekcję miłości.

kica | 2017-12-22

Sztuka tłumaczenia świata napisana w sposób dostęny dla niemal każdego zachwyca coraz bardziej z każdą kolejną stroną, jedynym rozczarowaniem jest fakt, że kończy się zbyt szybko. Dla mnie jest to jedna z tych książek, które nie pozostają bez wpływu na Twoje życie i Twoje dalsze decyzje. Polecam :)

Zmora | 2017-03-17

Niewielka książeczka, wiele do myślenia.

EwaWu | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Zbiór wykładów filozoficznych skupionych wokół pojęcia Innego, czyli inności - przede wszystkim - kulturowej. Kapuściński sięgnął po historię myśli filozoficznej oraz po własne doświadczenia podróżnicze, by w sposób przekrojowy przedstawić postrzeganie Innego, począwszy od czasów, w których można upatrywać się źródeł naszej kultury, aż po czasy nam współczesne, w których wielokulturowość implikuje wszechobecną konfrontację inności z innością oraz determinuje jej wizerunek.

"Kim będzie ten nowy Inny? Jak będzie wyglądać nasze spotkanie? Co sobie powiemy? I w jakim języku? Czy potrafimy wysłuchać się nawzajem? Nawzajem się zrozumieć?"

Tego typu pytania wskazują nie tylko na to, jak aktualne jest omawiane zagadnienie, ale i na to, że jego rozpatrywanie ciągle się staje - i wciąż będzie się stawać - coraz bardziej naglące i frapujące.

Niezwykle pouczająca, inspirująca i wartościowa lektura. Przenikliwość umysłu Kapuścińskiego prawdziwie imponuje.

melancholia_9 | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Czyta się świetnie. Bez zbędnych banałów. Inne spojrzenie na ludzi i świat.

Majka | 2016-12-17

lubię

Kilka ciekawych wykładów o "Innym" - ciekawych, ale nie odkrywczych, nie szokujących, nie wyczerpujących temat. Czuję się zawiedziona po lekturze, temat został potraktowany "po łebkach", a ja nie dowiedziałam się niczego nowego. Nasze "ja" dostrzegamy i budujemy w relacjach z innymi, którzy są obnażającym nas lustrem. Wartością, a nawet powinnością etyczną jest otwarcie na dialog z Innym. Każdy jest Innym wobec innego Innego, czy to w granicach tej samej kultury czy wobec kultury całkowicie nieznanej i odmiennej. No i dzisiejsze hybrydyczne czasy, w których w Innych możemy odnaleźć jeszcze więcej wspólnych cech. I tak dalej i tak dalej. Następnym razem sięgnę po lektury antropologów i podróżników, których pan Kapuściński poleca, zamiast po jego wykłady.

Anna | 2016-04-21

Króciutka książeczka ale jakże piękna i mądra. Miałam niedosyt, ze tak mało.

| 2016-03-22
Przeczytana: 2016 rok

Mam wydanie z 2006 roku zawierające jego wykłady w Institiut für de Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. Niniejsza publikacja należy do serii "Wykłady Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu", którego twórcą był Krzysztof Michalski i Józef Tischner.