Ten Inny

Wydawnictwo: Znak
9788324020324
joly_fh

Ten Inny" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu. Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym...

Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Lévinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem. Książka została laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Wydanie II

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

EwaWu | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Zbiór wykładów filozoficznych skupionych wokół pojęcia Innego, czyli inności - przede wszystkim - kulturowej. Kapuściński sięgnął po historię myśli filozoficznej oraz po własne doświadczenia podróżnicze, by w sposób przekrojowy przedstawić postrzeganie Innego, począwszy od czasów, w których można upatrywać się źródeł naszej kultury, aż po czasy nam współczesne, w których wielokulturowość implikuje wszechobecną konfrontację inności z innością oraz determinuje jej wizerunek.

"Kim będzie ten nowy Inny? Jak będzie wyglądać nasze spotkanie? Co sobie powiemy? I w jakim języku? Czy potrafimy wysłuchać się nawzajem? Nawzajem się zrozumieć?"

Tego typu pytania wskazują nie tylko na to, jak aktualne jest omawiane zagadnienie, ale i na to, że jego rozpatrywanie ciągle się staje - i wciąż będzie się stawać - coraz bardziej naglące i frapujące.

Niezwykle pouczająca, inspirująca i wartościowa lektura. Przenikliwość umysłu Kapuścińskiego prawdziwie imponuje.

Malwina | 2011-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Ach ten Kapuściński! Ten to umiał pisać :) Jakiś antropolog czy filozof o inności napisałby niemożliwie trudnym językiem (wiem, bo czytałam takich), a on pisze językiem prostym, prowadzi jasny wywód, ale jednocześnie nie pozbawiony głębokiej refleksji. Czuć też, że losy świata i ludzkości naprawdę leżały mu na sercu. Polecam, nawet dla własnej przyjemności a nie z obowiązku: 1,5 h i przeczytane, naprawdę warto :)

Avalarte | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 06 marca 2016

Warto przeczytać, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy nacjonalizm i obawa przed Innym uwidacznia się najbardziej. Są to bardzo ciekawe przemyślenia mądrego człowieka, który poświęcił życie na podróżowanie i poznawanie Innych.

Poniżej przytaczam cytaty pochodzące z tej lektury, które mogą zachęcić do zapoznania się z tym niewielkim zbiorem:

„Ksenofobia, zdaje się mówić Herodot, to choroba wystraszonych, cierpiących na kompleks niższości, przerażonych myślą, że przyjdzie im przeglądnąć się w zwierciadle kultury innych”.

„Kolejnym problemem w kontaktach My – Oni, Drudzy, Inni jest to, że wszystkie cywilizacje mają skłonność do narcyzmu, a im silniejsza cywilizacja, tym owa skłonność będzie wyraźniej występować. Tendencja ta popycha cywilizacje do konfliktu z innymi, wyzwala w nich arogancję i żądzę dominacji. Jest z tym zawsze związana pogarda wobec Innych”.

Polecam osobom o otwartych umysłach, bo jak pisał Kapuściński "Doświadczenie przebywania latami wśród dalekich...

Justyna | 2018-03-21
Przeczytana: 16 marca 2018

Kim dla ciebie jest Inny? Jak rozumiesz to sformułowanie? Czy Inny to synonim słowa obcy, obcokrajowiec? Czy może Inny to tak po prostu Inny Człowiek, sąsiad, brat, kuzyn, wróg?

W tej książce możemy przeczytać, co na temat Innego sądzi Ryszard Kapuściński, jeden z najznakomitszych reporterów na świecie. On z pewnością poznał i jedną i drugą grupę Innych. Jednak najważniejszym przesłaniem płynącym z zaprezentowanych w tej książce wykładów jest to, że niezależnie od koloru skóry, poglądów, pochodzenia, czy wychowania każdemu człowiekowi należy się szacunek, a my każde z nim spotkanie możemy potraktować jako jedyną w swoim rodzaju lekcję, lekcję miłości.

Przeczytana: 17 września 2014

„Ten Inny”. Filozoficzne spotkanie z „Innym” Ryszarda Kapuścińskiego

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, kim jest „Inny”? Czy różność lub inność może być wartością, stanowić o bogactwie, być wzorem do naśladowania i może stanowić dobro. Koncepcje „Innego” w ujęciu mistrza reportażu to intrygująca opowieść o ewolucji tego pojęcia.

Można wyjechać w podróż i przywieźć wspomnienia. Niekiedy dobrze jest podróżować i wracać ze stosem pamiątkowych zdjęć lub pamiątek z wyprawy. Czasem powroty kończą się na niezapomnianych wrażeniach. Innym razem powrócić można z różnorodnymi odczuciami lub przemyśleniami natury filozoficznej. Podobnie rzecz miała się z podróżnikiem, pisarzem i mistrzem reportażu Ryszardem Kapuścińskim.

Inspiracją do napisania tak nietuzinkowej pozycji były jego liczne podróże. To dzięki nim przywoził tak wiele doskonałych przemyśleń i w sposób cudowny przenosił je na papier. To także jego zasługa, że krytyka literacka zmieniła całkowicie podejście do dzieł z gatunku...

Aneta Lehmann | 2013-08-26

Treść wykładów Ryszarda Kapuścińskiego nie odkryje może faktów przełomowych dla dalszego rozwoju antropologii, ale nie zniechęci też czytelnika ciągiem cytatów i odwołań do klasyków nauk humanistycznych. Przemyślenia zawarte w książce są doskonałym podsumowaniem wiedzy zdobywanej przez studentów około-kulturoznawczych kierunków, co nie znaczy, że odbiorca niezwiązany z tą dziedziną będzie miał trudności ze zrozumieniem treści. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdego zainteresuje problematyka inności w kulturze i ewolucja tegoż pojęcia na przestrzeni wieków. Kapuściński nie próbuje oczarować czytelnika stylistyczną nadbudową, lecz w zamian serwuje mu skondensowaną porcję informacji, czego owocem są skromne gabaryty książki. „Ten Inny” liczy bowiem 78 stron. W tym momencie warto przywołać utarte powiedzenie, wedle którego winno się stawiać na jakość, a nie ilość. Polecam, rzecz...

Grabara | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

Mini wykłady, których przesłanie towarzyszy mi w każdej podróży

Zjawisko zderzenia cywilizacji. Kapuściński, jako autor licznych reportaży literackich stale się z nim stykał. Już od wieków jesteśmy przecież świadkami nawiązywania relacji między różnymi kulturami wynikającej często z ciekawości świata, chęci poszerzenia swojej wiedzy. Ale zderzenie cywilizacji może być również rozpatrywane w negatywnym aspekcie. Nierzadko jest źródłem konfliktów, wojen. Nawet dzisiejsza walka z ksenofobią nie jest w stanie przezwyciężyć wszystkich sporów między wrogo nastawionymi do siebie nacjami. Skrajnym przykładem nieakceptowania odrębności jest bez wątpienia Holocaust.
Kapuściński pisze jak, zmieniało się postrzeganie odmienności kulturowych na przestrzeni lat z historycznego punktu widzenia. W książce znajdziemy również wzmiankę o relatywizmie językowym, którym szerzej zajmuje się filozofia języka.
,,Ten inny" jest raczej podsumowaniem całej twórczości Kapuścińskiego. Jest to jakieś uogólnienie problematyki poruszanej w innych książkach.

Kazik | 2012-03-11
Przeczytana: 10 marca 2012

Kapuściński w swoich wykładach o Innych zebrał to, co odczuwamy w relacji z Innymi instynktownie, ale gdybyśmy mieli to zwerbalizować, zapewne skończyłoby się na bliżej niesprecyzowanym "yyyy, bo wiesz... no...". Więc niby oczywiste oczywistości, ale warto je przeczytać, by sobie je w pełni uświadomić. Czytanie wykładów kładących nacisk na silne poczucie tożsamości i etykę jeszcze nikomu nie zaszkodziło. A przynajmniej nikt skargi nie złożył.

Jednak wykłady Kapuścińskiego to przede wszystkim zachęta do trudnej sztuki dialogu. Nieważne, czy Twoim Innym będzie osoba, którą spotkasz na wakacjach w innym kraju, sąsiad zza miedzy, emigrant czy kumpel E.T., którego talerz trzepnie w Twoje pole pszenicy. To od chęci zrozumienia i cierpliwości będzie zależeć przebieg spotkania.
Nie schrzań tego.

paulinkalinka | 2013-11-06
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Króciutka książeczka, licząca 76 stron, zawiera kilka wykładów Kapuścińskiego o Innym. Kapuściński prostym językiem przedstawia swoje poglądy dotyczące Innego: kim on jest, skąd się wziął, jak się do niego odnosić. Ponadto autor przestawia historię spotkań z Innymi.

Temat uważam za ciekawy, język Kapuścińskiego sprawia, że książkę łatwo się czyta, lecz mimo tego… nie pałam do niej miłością. Mimo świetnej przygody z Innym, cudownego języka Kapuścińskiego, raczej nie powrócę do tej książki. I nawet nie wiem dlaczego.