Ten Inny

Wydawnictwo: Znak
9788324020324
joly_fh

Ten Inny" to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu. Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym...

Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Lévinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem. Książka została laureatem Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Wydanie II

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

EwaWu | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Zbiór wykładów filozoficznych skupionych wokół pojęcia Innego, czyli inności - przede wszystkim - kulturowej. Kapuściński sięgnął po historię myśli filozoficznej oraz po własne doświadczenia podróżnicze, by w sposób przekrojowy przedstawić postrzeganie Innego, począwszy od czasów, w których można upatrywać się źródeł naszej kultury, aż po czasy nam współczesne, w których wielokulturowość implikuje wszechobecną konfrontację inności z innością oraz determinuje jej wizerunek.

"Kim będzie ten nowy Inny? Jak będzie wyglądać nasze spotkanie? Co sobie powiemy? I w jakim języku? Czy potrafimy wysłuchać się nawzajem? Nawzajem się zrozumieć?"

Tego typu pytania wskazują nie tylko na to, jak aktualne jest omawiane zagadnienie, ale i na to, że jego rozpatrywanie ciągle się staje - i wciąż będzie się stawać - coraz bardziej naglące i frapujące.

Niezwykle pouczająca, inspirująca i wartościowa lektura. Przenikliwość umysłu Kapuścińskiego prawdziwie imponuje.

Malwina | 2011-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Ach ten Kapuściński! Ten to umiał pisać :) Jakiś antropolog czy filozof o inności napisałby niemożliwie trudnym językiem (wiem, bo czytałam takich), a on pisze językiem prostym, prowadzi jasny wywód, ale jednocześnie nie pozbawiony głębokiej refleksji. Czuć też, że losy świata i ludzkości naprawdę leżały mu na sercu. Polecam, nawet dla własnej przyjemności a nie z obowiązku: 1,5 h i przeczytane, naprawdę warto :)

Avalarte | 2016-03-07
Na półkach: Ebook
Przeczytana: 06 marca 2016

Warto przeczytać, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy nacjonalizm i obawa przed Innym uwidacznia się najbardziej. Są to bardzo ciekawe przemyślenia mądrego człowieka, który poświęcił życie na podróżowanie i poznawanie Innych.

Poniżej przytaczam cytaty pochodzące z tej lektury, które mogą zachęcić do zapoznania się z tym niewielkim zbiorem:

„Ksenofobia, zdaje się mówić Herodot, to choroba wystraszonych, cierpiących na kompleks niższości, przerażonych myślą, że przyjdzie im przeglądnąć się w zwierciadle kultury innych”.

„Kolejnym problemem w kontaktach My – Oni, Drudzy, Inni jest to, że wszystkie cywilizacje mają skłonność do narcyzmu, a im silniejsza cywilizacja, tym owa skłonność będzie wyraźniej występować. Tendencja ta popycha cywilizacje do konfliktu z innymi, wyzwala w nich arogancję i żądzę dominacji. Jest z tym zawsze związana pogarda wobec Innych”.

Polecam osobom o otwartych umysłach, bo jak pisał Kapuściński "Doświadczenie przebywania latami wśród dalekich...

Przeczytana: 17 września 2014

„Ten Inny”. Filozoficzne spotkanie z „Innym” Ryszarda Kapuścińskiego

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, kim jest „Inny”? Czy różność lub inność może być wartością, stanowić o bogactwie, być wzorem do naśladowania i może stanowić dobro. Koncepcje „Innego” w ujęciu mistrza reportażu to intrygująca opowieść o ewolucji tego pojęcia.

Można wyjechać w podróż i przywieźć wspomnienia. Niekiedy dobrze jest podróżować i wracać ze stosem pamiątkowych zdjęć lub pamiątek z wyprawy. Czasem powroty kończą się na niezapomnianych wrażeniach. Innym razem powrócić można z różnorodnymi odczuciami lub przemyśleniami natury filozoficznej. Podobnie rzecz miała się z podróżnikiem, pisarzem i mistrzem reportażu Ryszardem Kapuścińskim.

Inspiracją do napisania tak nietuzinkowej pozycji były jego liczne podróże. To dzięki nim przywoził tak wiele doskonałych przemyśleń i w sposób cudowny przenosił je na papier. To także jego zasługa, że krytyka literacka zmieniła całkowicie podejście do dzieł z gatunku...

Aneta Lehmann | 2013-08-26
Na półkach: Posiadam

Treść wykładów Ryszarda Kapuścińskiego nie odkryje może faktów przełomowych dla dalszego rozwoju antropologii, ale nie zniechęci też czytelnika ciągiem cytatów i odwołań do klasyków nauk humanistycznych. Przemyślenia zawarte w książce są doskonałym podsumowaniem wiedzy zdobywanej przez studentów około-kulturoznawczych kierunków, co nie znaczy, że odbiorca niezwiązany z tą dziedziną będzie miał trudności ze zrozumieniem treści. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdego zainteresuje problematyka inności w kulturze i ewolucja tegoż pojęcia na przestrzeni wieków. Kapuściński nie próbuje oczarować czytelnika stylistyczną nadbudową, lecz w zamian serwuje mu skondensowaną porcję informacji, czego owocem są skromne gabaryty książki. „Ten Inny” liczy bowiem 78 stron. W tym momencie warto przywołać utarte powiedzenie, wedle którego winno się stawiać na jakość, a nie ilość. Polecam, rzecz...

hgfhghf | 2014-02-10
Na półkach: Ryszard Kapuściński

Zjawisko zderzenia cywilizacji. Kapuściński, jako autor licznych reportaży literackich stale się z nim stykał. Już od wieków jesteśmy przecież świadkami nawiązywania relacji między różnymi kulturami wynikającej często z ciekawości świata, chęci poszerzenia swojej wiedzy. Ale zderzenie cywilizacji może być również rozpatrywane w negatywnym aspekcie. Nierzadko jest źródłem konfliktów, wojen. Nawet dzisiejsza walka z ksenofobią nie jest w stanie przezwyciężyć wszystkich sporów między wrogo nastawionymi do siebie nacjami. Skrajnym przykładem nieakceptowania odrębności jest bez wątpienia Holocaust.
Kapuściński pisze jak, zmieniało się postrzeganie odmienności kulturowych na przestrzeni lat z historycznego punktu widzenia. W książce znajdziemy również wzmiankę o relatywizmie językowym, którym szerzej zajmuje się filozofia języka.
,,Ten inny" jest raczej podsumowaniem całej twórczości Kapuścińskiego. Jest to jakieś uogólnienie problematyki poruszanej w innych książkach.

Kazik | 2012-03-11
Przeczytana: 10 marca 2012

Kapuściński w swoich wykładach o Innych zebrał to, co odczuwamy w relacji z Innymi instynktownie, ale gdybyśmy mieli to zwerbalizować, zapewne skończyłoby się na bliżej niesprecyzowanym "yyyy, bo wiesz... no...". Więc niby oczywiste oczywistości, ale warto je przeczytać, by sobie je w pełni uświadomić. Czytanie wykładów kładących nacisk na silne poczucie tożsamości i etykę jeszcze nikomu nie zaszkodziło. A przynajmniej nikt skargi nie złożył.

Jednak wykłady Kapuścińskiego to przede wszystkim zachęta do trudnej sztuki dialogu. Nieważne, czy Twoim Innym będzie osoba, którą spotkasz na wakacjach w innym kraju, sąsiad zza miedzy, emigrant czy kumpel E.T., którego talerz trzepnie w Twoje pole pszenicy. To od chęci zrozumienia i cierpliwości będzie zależeć przebieg spotkania.
Nie schrzań tego.

paulinkalinka | 2013-11-06
Na półkach: Literatura polska
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Króciutka książeczka, licząca 76 stron, zawiera kilka wykładów Kapuścińskiego o Innym. Kapuściński prostym językiem przedstawia swoje poglądy dotyczące Innego: kim on jest, skąd się wziął, jak się do niego odnosić. Ponadto autor przestawia historię spotkań z Innymi.

Temat uważam za ciekawy, język Kapuścińskiego sprawia, że książkę łatwo się czyta, lecz mimo tego… nie pałam do niej miłością. Mimo świetnej przygody z Innym, cudownego języka Kapuścińskiego, raczej nie powrócę do tej książki. I nawet nie wiem dlaczego.

Grabara | 2014-03-05
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 04 marca 2014

Mini wykłady, których przesłanie towarzyszy mi w każdej podróży

ZaczytanaMajka | 2015-01-31
Przeczytana: 20 stycznia 2015

www.majkabloguje.blogspot.com

Ryszard Kapuściński, autor mojego życia. Reportaże oraz sposób jaki wypowiadał się o dziennikarstwie i pracy reportera skłoniło mnie do tego, aby podjąć się napisania pracy licencjackiej biorąc sobie jego osobę za wzór. Wystarczy przeczytać jedną jego książkę, aby przekonać się do jego talentu pisarskiego. A tematy jakie porusza bardzo dobrze wpasowują się w dzisiejszą rzeczywistość o świecie, a także i ludziach.

Książka jest bez wątpienia ukazuje oblicze pisarza. Jest to zbiór wykładów głoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku we Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu. Ten Inny to krótka książka, ale treść zapisana na kartach tej pozycji, jest bogata i naprawdę ukazuje coś co wydaje się nam oczywiste. Jednak tak naprawdę nie zwracamy na to uwagi. Zetknięcie z „Innym”, o którym mowa według mojej...