O ziołach i zwierzętach

Okładka książki O ziołach i zwierzętach Simona Kossak
Okładka książki O ziołach i zwierzętach
Simona Kossak Wydawnictwo: Marginesy Seria: EKO flora i fauna
flora i fauna
EKO
Marginesy
2017-01-11
2017-01-11
literatura polska natura zioła zwierzęta przyroda
Inne

Encyklopedia wiedzy. Naprawdę tak jest, bo lecimy w kolejności alfabetycznej po zwierzętach i roślinach i dowiadujemy się o ich zwyczajach i działaniu. Zapisałam sobie szczególnie takie rośliny jak: dziki bez i borówki leśne. Cała książka miała charakter encyklopedii. Najbardziej zaskoczył mnie brak zakończenia. Pani Simona opowiadała o żurawinie i koniec książki nagle. Żadnego podsumowania, pożegnania nic. Mieszane uczucia. Sporo wiedzy podane w nieprzystępny sposób.

To nie jest książka dla każdego. To książka o przyrodzie, która nas otacza. Grodzimy nasze domy, zabieramy pola, a dzika zwierzyna nie ma się gdzie podziać. Co my robimy z przyrodą? Niszczymy ją permanentnie. A co ja robię? Od początku listopada dokarmiam dwie małe sarniątka, które przyszły na świat na początku lipca i są bezbronne wobec barbarzyństwa człowieka.
Nie wiem, czy z wiekiem stałam się głęboko wrażliwa na krzywdę zwierząt, czy to ogólne zło, które dociera do nas zewsząd.
Warto przeczytać tę właśnie pozycje, jak i inne książki Simony Kossak, dowidzieć się czegoś o najmniejszej roślince i najmniejszym stworzonku żyjącym w naszym otoczeniu.

Nie wiem,...

Ciekawie napisana książka przyrodnicza traktująca o wybranej przez autorkę florze i faunie.

(Ziew)

(Ziew)

Wydaje się, że to zwykła książka o zwierzętach i roślinach, ale ta pozycja pozwala spojrzeć na nie z trochę innej perspektywy i dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego. Autorka zabiera nas do swojego świata, który kochała całym sercem i da się to tu zauważyć. Opisy nie są nudne, czy rodem ze szkolnych książek do przyrody, a oprócz stricte nauki zostały wzbogacone informacjami np. o ludowej wierze. Opisy zwierząt pisane bardziej w stylu opowiadań, ale chyba podobały mi się najbardziej.

Zbiór opowieści snutych niczym gawędy o otaczającej nas faunie i florze, spotykanej na łąkach, polach i lasach. Autorka z niezwykłym darem do opowiadania o rzeczach naukowych, historycznych w które wplotła ciekawostki ludowe, a nawet poezję. Niesamowita wrażliwość i miłość do otaczającej nasz zewsząd natury. Miło się spędza z nią czas, siedząc na zewnątrz i słuchając otaczającej nas natury.

Czy zdarzyło się komuś zarwać noc z powodu książki o ziołach ? Mnie tak, od książki Simony Kossak ,, O ziołach i zwierzętach'' nie mogłam się oderwać. Niesamowite jak wspaniale można opowiadać o faunie i florze, jestem pewna,że autorka szczerze kochała naturę. Niech nikogo nie zwiedzie forma leksykonu, tu nie ma suchych, encyklopedycznych opisów, to barwne opowieści o roślinach i zwierzętach, doprawione pewną dawką humoru , wierzeń ludowych i pogańskiej , słowiańskiej magii. Książka jest bardzo interesująca, widać że Simona Kossak posiadała bardzo rozległą wiedzę na temat biologii ,a po swoich ciotkach Magdalenie Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej odziedziczyła talent pisarski. Rewelacja !

FENOMENALNA KSIĄŻKA, chociaż leksykon.
Czytałam ją dość długo z przyczyn prostych. Leksykon jest wielce podobny do encyklopedii - ułożony alfabetycznie, krótkie eseje i opowiadania na dany temat. Misz masz tematyczny jest dość duży: od borsuków,przez jaskółki dymówki, aż po dziurawiec- zresztą... a to wskazuje tytuł. Są to opowieści o ziołach i zwierzętach.
Ostatnio książek o tej tematyce pojawia się dość dużo - czemu zatem polecam własnie tą?
To co jest minusem tej książki (różnorodność tematyczna, alfabetyczne ułożenie) jest równocześnie jej plusem - czytałam ją wcześniej wybiórczo, a teraz udało mi się ją przeczytać od A-Z. I to jest ta książka, którą przeczytam jeszcze nie raz.

Simona Kossak - biolog z powołania i wykształcenia, Jak sama mówiła - była obciążona genetycznie :) - pochodziła bowiem z Krakowa, urodzona w rodzinie "tych Kossaków" - było niemal pewne, że Simona pójdzie w ślady rodzinne. Dzięki rodzinie - pokochała konie. I tak już jej się zostało ze zwierzętami - mieszkała w niewielkiej leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Przy czym, wiedza którą posiadała ze względu na tzw. pochodzenie oraz dobre wykształcenie, spowodowała, że artykuły są różnotematyczne. Nie zanudzicie się - to pewne.
Dowiedziałam się na przykład o czarownicach,mądrych babach ze wsi, leśnikach i drwalach - mnóstwo "pozanaukowych" ciekawostek. Ale naukowych też - prawie każdy artykuł zawiera zarówno wiedzę naukową, jak i ludową. To jest naprawdę jedna z najlepszych książek przyrodniczych.

W artykułach, lub esejach, o roślinach i zwierzętach, zawiera dużą wiedzę biologiczną, etnograficzną, kulturową. Znajdziecie tu nie tylko informacje jak dana roślina wygląda, ale do czego służy lub służyła, dowiecie się jakie magiczne (lub trujące) moce posiadała i jak można ją wykorzystać dzisiaj.
Dowiecie się, że brzoza ma drewno łupliwe, że jaskółki dymówki nie hołdują wierności małżeńskiej, a chmiel rośnie też w sercu Puszczy Białowieskiej.
Ogromnym atutem tych artykułów jest to, że każdy z nich pisany jest zgodnie z tematem, a nie odgórnie przyjętym schematem. nie ma tu podrozdziałów, ani informacji w ramach Wygląda to tak, jakby pani Simona po prostu "siadła i napisała" - zawierając wszystkie najważniejsze informacje i poszerzając o ciekawostki, o których dziś prawdopodobnie niewielu z nas wie. Każdy rozdział jest inny - jeden króciutki, drugi długi. Każdy pisany inaczej - tu nie ma schematów. Jak w przyrodzie.

Książka nie wciąga - to jest leksykon. Ale czytając po 1 rozdziale (co w mojej ocenie jest najlepsza metodą) dowiecie się tyle, o otaczającej nas przyrodzie, że idąc do lasu na zwykły spacer, zauważycie dużo więcej niż za poprzednim pobytem.
Książka została wydana w wersji audiobook, ebook i książka papierowa. posiadam wszystkie trzy, książka bowiem jest dość gruba i jako taką, trudno ją wziąć ze sobą na spacer. A Simonę trzeba miec zawsze przy sobie - ta Pani potrafi opowiadać o przyrodzie. Więcej - posiada tak ogromną wiedzę, że choć przesłuchałam i przeczytałam, to nadal cierpię na niedosyt wiedzy i wracam do tej książki na każdym, lesnym spacerze.

FENOMENALNA KSIĄŻKA, chociaż leksykon.
Ostatnio książek...

Mało kto pisał tak pięknie, ujmująco i mądrze o faunie i florze. Z przyjemnością czytałam zawsze jej opowieści, a niedawno wróciłam po latach do nowego wydania książki "O ziołach i zwierzętach", w której autorka dzieli się bogatą wiedzą na temat natury.
Często mamy ją na wyciągnięcie ręki, w parkach, lasach, na trawnikach czy działkach, ale nieraz nie zwracamy uwagi na jej owoce i nie zdajemy sobie sprawy z możliwości korzystania z tych darów.
Nawet o zwykłych chwastach Simona Kossak pisze zajmująco, uświadamiając czytelnikowi, że można je wykorzystywać w kuchni, medycynie domowej itp. Ostrzega też przed złym działaniem roślin, a wszystko to robi z ogromną pasją.
Polecam nie tylko miłośnikom przyrody.

Ładnie wykonana, trochę ciekawostek. Jednak spodziewałam się jakiejś systematyki. Poza tym tytuł wskazuje na zioła, a w książce są również drzewa i krzewy.
O roślinach dużo informacji i wykorzystania w przeszłości. Natomiast o zwierzętach bardziej opowiastki niż fakty.
Mimo to ciekawa i na plus ułożenie alfabetyczne wpisów o poszczególnych roślinach i zwierzętach.

• Audiobooki