rozwiń zwiń

„Wiosna, ach, to ty!” – 8 wiosennych książek

Anna Sierant Anna Sierant
23.03.2024

Przez wiele osób, zwłaszcza w Polsce, po mroźnej i pozbawionej słońca zimie wiosna to czas szczególnie wyczekiwany. Skoro czekają nas jaśniejsze i dłuższe dni, warto uprzyjemnić je sobie lekturą książek pełnych wiosennej atmosfery.

„Wiosna, ach, to ty!” – 8 wiosennych książek Ulleo (https://pixabay.com/users/1834854/), Pixabay, za: Canva

Książki o wiośnie: przyroda w roli głównej

„Dziki ogród”, Łukasz Łuczaj, Nasza Księgarnia

Wraz z piękniejszą pogodą wracają i obowiązki, czy raczej – dla wielu – przyjemności, związane z pielęgnacją przydomowych czy działkowych ogrodów. Łukasz Łuczaj, doktor habilitowany biologii, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, etnobotanik i ekolog, jest także autorem m.in. „Dzikiego ogrodu”. Ta książka stanowi przeciekawe kompendium wiedzy dla tych, którzy chcieliby założyć swoją zieloną enklawę: dziki ogród, łąkę, łąkę miejską, a nawet las lub staw. W „Dzikim ogrodzie” znajdziecie całe mnóstwo odpowiedzi na pytania, których nawet nie wiedzieliście, że warto zadać, przystępując do zakładania własnego dzikiego azylu. To jednak nie tylko pozycja dla tych, którzy postanowili zrealizować swoje marzenia o własnym ogrodzie – publikacja będzie stanowiła ciekawą lekturę także dla tych osób, które po prostu lubią poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, szczególnie te związane z przyrodą. Jak pisze Łukasz Łuczaj:

Nadchodzą czasy innego patrzenia na ogród. To już nie tylko miejsce uprawy roślin ozdobnych i jadalnych, lecz także ekosystem. Możecie przekształcić ogród w oazę bioróżnorodności, małą arkę Noego. Jest on jak żarzący się węgielek w ognisku. Jeśli węgielków – dzikich ogrodów – będzie więcej, znowu zapłonie ognisko natury wokół nas.

Zapraszam również do lektury wywiadu z Łukaszem Łuczajem – artykuł, który najprawdopodobniej rozbudzi w was miłość do dzikiej przyrody, w którą człowiek ingeruje tylko na tyle, na ile jest to konieczne, znajdziecie pod tym linkiem

„Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli”, Adam Wajrak, Wydawnictwo Agora

Jako że wiosną zazwyczaj częściej wychodzimy na spacery niż np. zimą, warto przed kolejną wyprawą do pobliskiego lasu sięgnąć po „Wielką Księgę Prawdziwych Tropicieli”. Adam Wajrak przekonuje w książce, że aby móc tak naprawdę podziwiać piękno przyrody, nie są nam potrzebne wyprawy do Afryki czy Australii – wiele tajemnic skrywają bowiem właśnie polskie lasy, ale i łąki, bagna, góry, morze, Puszcza Białowieska, a nawet miasta i miasteczka. Książka podzielona na cztery części – każda przyporządkowana do jednej z czterech pór roku – pełna jest wskazówek, jak będąc dzieckiem czy dorosłym, można się zamienić w detektywa tropiącego fascynujące zwierzęta i rośliny, których w polskiej przyrodzie nie brakuje.

Jak napisała użytkowniczka martynika-ida:

Fenomenalna książka, aż dziwne, że nie jest szkolną lekturą! Pan Adam opowiada o polskiej przyrodzie tak ciekawie, że nie sposób się oderwać. Przekazano tutaj ogrom wiedzy na temat zwierząt i roślin, które nas otaczają. Co ważne, jest to opisane w sposób niezwykle ciekawy i przystępny. Jakby encyklopedia polskiej flory i fauny, ale napisana tak, że człowiek nie ziewa.

„O ziołach i zwierzętach”, Simona Kossak, Wydawnictwo Marginesy

„Cudowny zielnik”, „księga dziwów” – tak opisywana jest książka „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak. Przyrodniczka, która przez ponad 30 lat mieszkała w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej, przekonuje w swojej publikacji, że aby zachwycić się przyrodą, wcale nie trzeba mieszkać w lesie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła swojego bloku, miejsca pracy, czy przejść się do parku, nad jezioro. Wszędzie bowiem rosną fascynujące, choć niepozorne rośliny, jak pokrzywa, macierzanka, lebiodka, czy żyją nie mniej zachwycające zwierzęta: mrówki, trzmiele, ślimaki winniczki. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z tych roślin mogą być trujące, inne – wręcz przeciwnie, pomogą poradzić sobie z różnymi zdrowotnymi dolegliwościami. Ba! Część roślin pomaga nawet, podobno, przeganiać złe uroki, za to dziki, wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, mają bardzo pokojowe usposobienie. „O ziołach i zwierzętach” to moc przyrodniczych ciekawostek – świetna lektura do przeczytania wiosną, gdy natura znów zaczyna zachwycać.

Jak napisała o tej publikacji użytkowniczka Twarda:

To baśniowa książka – w najlepszym tego słowa znaczeniu. Króciutkie opowieści to perełki. Każda roślina, każde zwierzę w oczach Simony Kossak jest cudem. I trudno jej nie wierzyć. Żyła w towarzystwie zwierząt, na łonie przyrody, dlatego jej gawędy są wiarygodne. A do tego pani profesor ma niesamowitą wyobraźnię, która porywa czytelników w magiczny świat. Uwaga! Ten świat nie zawsze jest dobry i „różowy”.

„Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”, Jacek Karczewski, Wydawnictwo Poznańskie

Wróble, gołębie i… jakie jeszcze gatunki ptaków, które widujecie niemal na co dzień, potraficie rozpoznać? Na wiosennym niebie zwierzęta, które na nim królują, widać wyraźniej, jednak książka przyrodnika Jacka Karczewskiego to nie podręcznik dla początkujących ornitologów. To przede wszystkim zbiór ciekawostek, po który powinny (jeśli mają na to ochotę!) sięgnąć szczególnie osoby ptakami w ogóle niezainteresowane. Po lekturze książki zupełnie inaczej patrzy się na wróble, szpaki czy łabędzie. Jacek Karczewski zdradza między innymi, które z największych dzieł światowej literatury zostały napisane gęsim piórem, który ptak waży zaledwie tyle, co dwie oliwki, i który jest najbardziej upierzony. Każdy z omawianych bohaterów książki ma swoją historię, nie jest tylko „kulką pierza”.

Jak napisała użytkowniczka literackie_konfitury, w „Zobacz ptaka” znajdziemy:

Mnóstwo interesujących faktów o najbardziej pospolitych ptakach (np. dlaczego dudki śmierdzą, czemu jemiołuszki spadają z gałęzi, jakie ptaki kopią nory), które widujemy na co dzień w mieście, nad wodą, na wsi, w lesie. Bo ptaki są wszędzie wokół nas – trzeba tylko chcieć je zobaczyć.

Książki o wiośnie: opowiadania, powieści, eseje

„Muminek i wiosenna niespodzianka”, Tove Jansson, Richard Dungworth, HarperCollins Polska

Na początek, na rozruszanie po zimie, opowiadanie z Muminkami w rolach głównych. „Muminek i wiosenna niespodzianka” to zaledwie 32-stronicowa książeczka, której lektura może wywołać w czytelniku zachwyt nad otaczającym, budzącym się do życia światem. Taki sam zachwyt, jak ten, który towarzyszył Muminkowi, gdy wędrował za Małą Mi po dolinie – jeszcze trochę ośnieżonej, ale już pełnej pierwszych oznak wiosny. Muminek obudził się bowiem ze swojego zimowego snu, gdy usłyszał skrzypienie – okazało się, że to Mała Mi wyruszyła na podbój poziomowego świata. Początkowo bohater nie był zachwycony, że obudzono go, gdy wszystko przykrywał jeszcze śnieg, jednak dzięki towarzystwu przyjaciół i nieśmiało powracającej do życia przyrodzie w końcu poczuł prawdziwą radość.

Jak napisała o tej książeczce nie tylko dla dzieci Anna Sikorska:

Dolina Muminków to taka ostoja, w której wszystko jest dobrze znane. Rozległe tereny poznawane przez bohaterów tylko czasami zaskakują ich złem. Życie toczy się tu zgodnie z porami roku, ale w tej przewidywalności jest też miejsce na zaskoczenie i przede wszystkim dobre zakończenie.

„Wiosna”, Ali Smith, Wydawnictwo W.A.B.

„Wiosna” to jedna z książek Ali Smith napisana w ramach cyklu „Cztery pory roku”. Ta konkretna część traktuje o nadziei, związkach międzyludzkich. Podobnie jak w pozostałych trzech publikacjach, i w „Wiośnie” Smith odnosi się do bieżących (względem czasu powstawania książki) wydarzeń, ale i umieszcza je w historycznym kontekście, przywołuje sytuacje, postaci z przeszłości – a łączniczką między dawnymi czasami i kobietą uwięzioną w teraźniejszości, współczesności, staje się dla autorki właśnie Wiosna. „Wiosna” to trzecia książka Smith z cyklu, można ją czytać osobno, ale również jako kontynuację „Jesieni” i „Zimy”.

Jak napisał o książce Remigiusz Koziński:

Wciąż próbuję znaleźć klucz do tego czworoksięgu. On się gdzieś tam czai, tuż pod literami, tuż nad białą gładzią niezapisanej kartki. Mam wrażenie, że już, już go znalazłem, a on wyślizguje się i umyka. Ale znajdę go – może „Lato” da odpowiedź. Niemniej, jak to zwykle z pogonią za białym królikiem bywa, jest ona fascynująca, a w króliczej norze – różności. Nie, nie tylko brexit – to byłoby za proste. Tu jest coś więcej, bardziej ogólnie, bardziej o nas wszystkich, nie tylko Brytyjczykach. EDIT: chyba znajduję. Swój/Obcy – wykorzystanie tego do objęcia/utrzymania władzy.

„Tajemniczy ogród”, Frances Hodgson Burnett, Wydawnictwo MG

„Tajemniczy ogród” po raz pierwszy (i często ostatni) czytamy zazwyczaj w dzieciństwie czy wieku nastoletnim, a do książki Frances Hodgson Burnett warto wrócić i później. Główną postacią powieści autorka uczyniła Mary Lennox, osieroconą dziewczynkę, która trafia do domu swojego wuja – starszego i chłodnego pana, wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego. Pozostawiona samej sobie, Mary odkrywa, że przy posiadłości mężczyzny znajduje się ukryty za wysokim murem ogród. Dziewczynka odważnie przekracza jego teren, przekonując się, że nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach zaniedbane rośliny znajdą sposób na przetrwanie. Mary odkryje w ogrodzie jednak znacznie więcej tajemnic…

Jak napisała Tewita:

Książka filar, ważna, jeśli nie najważniejsza, w poznawaniu świata literatury. Jedna z tych pierwszych, która pozwoliła mi na całe życie pokochać książki. Czytana chyba najwięcej razy w życiu; w dorosłym też. Dziś już czuję (czytam ze swoimi dziećmi), że to typowa literatura dla dzieci/młodzieży, ale nie straciła siły, piękna i magii.

„Ogród”, Hiroko Oyamada, Wydawnictwo Tajfuny

„Ogród” to zbiór 15 opowiadań japońskiej autorki. Przedstawione w nim historie traktują o rodzinie, macierzyństwie, starości – codzienności, jednak opisanej w sposób „dziwny”, tajemniczy, abstrakcyjny, trudny do zdefiniowania. Autorka z pozornie mało znaczących dialogów, obrazów, sytuacji potrafi stworzyć opowieść o konkretnym, mocnym przesłaniu. Niemałe znaczenie w tekstach Oyamady ma natura, która odzwierciedla stan ducha bohaterów, która niesie za sobą pewną symbolikę. Nie brakuje też zwierząt – ich świat zlewa się z tym ludzkim. W „Ogrodzie” żyje wiele gatunków, jednak to człowiek okazuje się najtrudniejszy do zrozumienia dla drugiego człowieka.

Jak napisała użytkowniczka bijelodugme:

…i kiedy myślisz, że to zwykłe opowiadanie z naturą w tle, nagle dzieje się coś, co pozostawia z nieprzyjemnym uczuciem niepokoju z tyłu głowy.

A które z książek wy uważacie za najbardziej wiosenne? Po jakiego rodzaju książki najchętniej sięgacie właśnie wiosną? Dajcie znać w komentarzach!

Pamiętajcie, że na każdą z wymienionych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Artykuł po raz pierwszy ukazał się w roku 2023.


komentarze [15]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart 24.03.2024 18:56
Czytelniczka

Tajemniczy ogród to moja ukochana książka z czasów szkolnych. Chętnie bym teraz do niej wróciła, tak chociażby z sentymentu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 24.03.2024 10:07
Czytelniczka

Dziki ogród to moja biblia łąki na talerzu. Nie wiem tylko czy to tak bardzo wiosenna książka, bowiem traktuje temat kompleksowo i prowadzi nas przez cały rok po łąkach i lasach oraz pospolitych nieużytkach pozwalając na naszym talerzu umieścić część ich zasobów. Z podobnej tematyki godne uwagi są jeszcze dwie pozycje  Skarby ogrodu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Dziki ogród  Skarby ogrodu  Pyszne chwasty  Elizabeth i jej ogród
Sea_Of_Darkness 23.03.2024 18:02
Czytelniczka

Tajemniczy ogród to jedna z książek mojego dzieciństwa. Niestety niewiele z niej pamiętam, ale pamiętam, że miała niesamowity klimat. Może wrócę do niej kiedyś? Ciekawa jestem jakie wrażenia sprawiłaby na mnie już jako dorosłej.

Ogólnie zauważyłam, że tematyka wiosenna nie jest jakoś bardzo popularna w literaturze. Jesieni i...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ola 24.03.2024 10:10
Czytelniczka

@Sea_Of_Darkness polecam dla przypomnienia ekranizację Agnieszki Holland. Dla mnie magiczny film.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agata 24.03.2024 11:40
Czytelniczka

Doszłam właśnie do identycznego wniosku na temat wiosennego motywu w książkach, jakoś ciężko mi na takie wpaść poza oczywistym "Tajemniczym ogrodem". Jakiś czas temu wróciłam do tej lektury, która była kiedyś moją ulubioną i się nie zawiodłam, więc mam nadzieję, że i na Tobie powrót do niej zrobi pozytywne wrażenie :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krystyna 25.03.2023 11:36
Czytelniczka

Mam stertę książek, które
chcękoniecznie  szybko przeczytać, lecz ta starta tylko się zmienia, a nawet rośnie,  a są to zawsze książki o wysokich walorach artystyczno-poznawczych, a tu świat za oknem nic się nie polepsza, wojna, kryzys, ludzie coraz gorsi i nieszczęśliwsi. Mądrzy ludzie chcą go ulepszać swym pisaniem - nadaremnie. Biorę więc książkę pogodną z tych z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ajka 23.03.2023 23:16
Czytelniczka

21.03 to jest również Światowy Dzień Poezji! Oni po mistrzowsku władają słowem! W krótki, ale jakże bogaty w treści, sposób potrafią powiedzieć o Wiośnie cuda! " Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną, na klombach mych myśli sadzone za młodu... "( K. Wierzyński) " Narwali bzu, naszarpali, nadarli go, natargali, Nanieśli świeżego  mokrego, białego i tego bzowego... "(...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Liwia 22.03.2023 22:45
Czytelniczka

Za dwie minuty wiosna

  Szalona wiosna

  Wszystko zaczyna się wiosną

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Za dwie minuty wiosna  Szalona wiosna  Wszystko zaczyna się wiosną
Liwia 22.03.2023 22:39
Czytelniczka

dwie książki z tym samym tytułem, z dwóch różnych epok i autorów z diametralnie różnych państw: Wiosenne wody

Wiosenne wody

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wiosenne wody  Wiosenne wody
jacqueline 22.03.2023 16:24
Bibliotekarka

dla mnie osobiście wiosna kojarzy się z tymi książkami:

Heartstopper. Tom 1
Ania z Zielonego Wzgórza
Wszystkie jasne miejsca   
Ruchomy Zamek Hauru   
Duma i uprzedzenie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Heartstopper. Tom 1  Ania z Zielonego Wzgórza  Wszystkie jasne miejsca  Ruchomy Zamek Hauru  Duma i uprzedzenie  Eleonora i Park
lourdes 21.03.2023 15:54
Czytelniczka

Zobacz ptaka muszę przyznać że mnie zaciekawiło .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Buba 22.03.2023 20:32
Czytelniczka

Polecam serdecznie, świetna książka! 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
lourdes 22.03.2023 21:15
Czytelniczka

@Buba serdecznie dziękuję, wrzucam na półeczkę (póki co wirtualną), dobrego wieczoru

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna 21.03.2023 12:55
Bibliotekarka

Zmylający tytuł Pierwszy dzień wiosny wcale o wiośnie nie opowiada... Jest to przeogromnie smutna i rozrywające serce historia niekochanego dziecka... 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pierwszy dzień wiosny