Milczenie

Okładka książki Milczenie
Shūsaku Endō Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Milczenie (2017) powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
沈黙 (Chinmoku)
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2017-01-23
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324043330
Tłumacz:
Barbara Słomka, Izabela Denysenko
Ekranizacje:
Milczenie (2017)
Tagi:
Izabela Denysenko Japonia chrześcijaństwo zderzenie kultur literatura japońska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
892 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
659
119

Na półkach: ,

Na wstępie przyznam, że nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Zdecydowanie wolę opowieści o osobach, które wygrały, pokonały samych siebie i przezwyciężyły trudności, które na drodze im stanęły. Które pomimo upadków i zwątpień, odniosły chociaż moralne zwycięstwo. Które w sytuacji bez nadziei odnajdywały siłę, by nie dać się złamać. Takie książki cenię, takich bohaterów podziwiam i takie historie pozostają na długo w mojej pamięci. Bo uczą. Bo pokazują, że można. Tymczasem Sebastiao Rodrigues, główny bohater "Milczenia" jest swego rodzaju przeciwieństwem tego, co opisałem powyżej.

Ale od początku. "Milczenie" to powieść Shusaku Endo o jezuitach, którzy zgodnie ze swoimi przekonaniami wyjechali w daleką podróż do odległej Japonii, by tam nieść przesłanie Ewangelii. Akcja rozgrywa się w XVII stuleciu. Choć początkowo krzewienie chrześcijaństwa w tym azjatyckim kraju nie napotyka na jakiekolwiek problemy, a wręcz niektórzy lokalni władcy mu sprzyjają, to jednak po pewnym czasie sytuacja ta zmienia się diametralnie. Plotki głoszą, że jeden z najbardziej znanych jezuickich misjonarzy z tamtego regionu - ojciec Ferreira wyrzekł się wiary w Chrystusa. To nie mieści się w głowie trójce jezuitów z Portugalii, których mentorem był o. Ferreira. Postanawiają za wszelką cenę dostać się do Japonii, by spotkać się ze swym nauczycielem oraz by kontynuować dzieło niesienia wiary tamtejszej ludności.

Na swej kilkuletniej drodze do wybrzeży Japonii napotykają na wiele trudności, które sprawiają, że ostatecznie jedynie dwóch z nich ma szansę kontynuować swoją misję. Misję, która od samego początku sprawia wrażenie skazanej na niepowodzenie. Więcej - która wydaje się być misją samobójczą. Jednak o. Sebastiao Rodrigues i o. Francisco Garupe nie zważając na lęk pozostają wierni zadaniu, które sobie wyznaczyli.

Tytułowe "Milczenie" jest milczeniem Boga. Jego brakiem reakcji na trudy, cierpienia, męczeństwo i śmierć Jego wyznawców w kraju dalekiej Azji. Autor stawia pytania o to gdzie był Bóg, gdy mordowano niewinnych chrześcijan, którzy odmawiali wyrzeknięcia się swojej wiary. Dlaczego nie reagował? Dlaczego pozostawał obojętnym? Endo stawia te dramatyczne pytania, niestety nie daje na nie jakichkolwiek odpowiedzi.

Na uwagę zasługuje styl, w jakim Shusaku Endo stworzył tę powieść. Na początku książki przedstawione są suche, niemal encyklopedyczne fakty o początkach chrześcijaństwa w Japonii. Następnie narratorem powieści zostaje ojciec Sebastiao Rodrigues, który opowiada swoją historię w listach pisanych do współbraci w Europie. W dalszej części losy misjonarzy w Japonii opisywane są przez bezosobowego narratora, który jest obserwatorem wydarzeń w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tworzy to dość osobliwą i wyjątkową całość, z którą warto się zapoznać, by wyrobić sobie własną opinię o tej powieści.

Na wstępie przyznam, że nie rozumiem zachwytów nad tą książką. Zdecydowanie wolę opowieści o osobach, które wygrały, pokonały samych siebie i przezwyciężyły trudności, które na drodze im stanęły. Które pomimo upadków i zwątpień, odniosły chociaż moralne zwycięstwo. Które w sytuacji bez nadziei odnajdywały siłę, by nie dać się złamać. Takie książki cenię, takich bohaterów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 428
  • Przeczytane
    1 065
  • Posiadam
    223
  • Ulubione
    42
  • 2018
    23
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    18
  • Japonia
    18
  • Literatura japońska
    17
  • 2017
    15

Cytaty

Więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Shūsaku Endō Milczenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także