Om våren
Jagoda

Po jesiennej nostalgii i zimowym oczekiwaniu w życiu Karla Ovego Knausgårda rozkwita szczęście. Oto jego czwarte dziecko, córka, z myślą o której stworzył cykl Cztery pory roku, ma już trzy miesiące. Czterdziestosześcioletni ojciec odczuwa jednak ulotność tych chwil i — by ocalić je od zapomnienia — wykorzystuje swój talent… „Nie wiem, jak potoczy się Twoje życie, nie wiem, co będzie z...

„Nie wiem, jak potoczy się Twoje życie, nie wiem, co będzie z nami, ale wiem, jak teraz wygląda Twoje życie i jak nam się obecnie wiedzie, a ponieważ nic z tego nie zapamiętasz, żadnego, nawet najmniejszego szczegółu, opowiem Ci o pierwszej wiośnie, którą spędziliśmy ra­zem”.

Trzecia część jest wyjątkową powieścią, zdecydowanie wyróżniająca się na tle cyklu. Wiosna to jeden dzień z życia ojca i córki podczas którego, pomiędzy wschodem a zachodem słońca, Karl Ove w typowy dla siebie i nieoczywisty sposób daje upust swojej miłości do dziecka i świata.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4174/W...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4174/W...»

almos | 2017-05-23
Przeczytana: 16 maja 2017

Kolejny tom poświęcony nowo narodzonej córce, i jeśli 'Jesień' mi się nie spodobała, tutaj znajduję Knausgarda w wybornej formie, znanej z 'Mojej walki'. Pisarz opisuje kilka dni z trzymiesięcznym niemowlęciem w swojej swoistej i hipnotyzującej manierze życiopisania. Jednak największą wartością tej krótkiej książki jest piękne pokazanie istoty miłości rodzicielskiej, bardzo wzruszające.

Sięgnąłem do książki po przeczytaniu opinii znajomej z LC: lexis (pozdrowienia!), bo po 'Jesieni' tego samego autora powiedziałem sobie, że raczej do tego cyklu nie wrócę. Ten tom bardzo się różni od 'Jesieni', pisany jest bowiem do dziecka które jest już na świecie. To rzecz zbliżona w duchu do 'Mojej walki', opisuje bowiem Knausgard szczegółowo swoje życie z trzymiesięcznym niemowlakiem (matka jest w szpitalu). Dla mnie najważniejsze w książce jest pokazanie, czym jest miłość rodzicielska, czym jest szczęście posiadania dziecka. To jedno z tych doświadczeń, które bardzo trudno pojąć, jeśli się...

lexis | 2017-04-18
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Moim zdaniem najlepsza (jak dotąd) część obejmującego cztery pory roku cyklu autorstwa Karla Ove Knausgarda.

"Wiosna" to opowieść zupełnie odmienna niż "Jesień" i "Zima". Najmłodsza córka autora jest już na świecie, a ten nie opisuje tym razem otaczających ją drobiazgów ale wybiera to, co w poprzednich tomach było najpiękniejsze - czyni "Wiosnę" jednym, długim listem do nowo narodzonej córki. Listem opisującym ich jeden wspólnie spędzony dzień.

Zdaję sobie sprawę, że moja opinia o "Wiośnie" to opinia skrajnie subiektywna. Bo to opowieść niezwykle intymna, osobista, dotykająca czegoś, czego doświadczyłam i ja. Bo emocje, o których pisze autor były niegdyś w życiu moimi emocjami, bo każdą z nich przeżyłam, każdej smakowałam. Bo wiele jego myśli, słów, obserwacji, przeżyć jest mi znanych. Dlatego tę opowieść odczytałam tak niezwykle emocjonalnie. Dlatego nawet nie staram się być obiektywna. Jego opowieść była w końcu czasami moją opowieścią. A wtedy nie można być obiektywnym.

A...

jagarkar | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

"Wiosna" znacznie różni się od "Jesieni" i "Zimy" – nie jest już zbiorem (wspaniałych zresztą) rozważań na temat naszej codzienności, lecz fabularną opowieścią o pierwszych tygodniach życia córki. Nie to jednak jednak jest w "Wiośnie" tematem przewodnim. Autor wnikliwie przedstawia depresję swojej żony, wpuszczając czytelnika w intymny świat rodziny. Naprawdę dobra literatura.

Kasia Kulik | 2017-03-06
Przeczytana: 04 marca 2017

To zdecydowanie najlepsza część z trzech wydanych do tej pory książek z serii „Cztery pory roku”. Swoisty pamiętnik, jaki Knåusgard pisze dla córki, by ta mogła go przeczytać, gdy już będzie na tyle dojrzała, wzruszył mnie momentami do łez. Pisarz jest ze swoimi czytelnikami absolutnie szczery; nie upiększa rzeczywistości, nie stawia siebie w dobrym świetle, a wręcz przeciwnie – pokazuje, że zdarza mu się być egoistą i niewyrozumiałym ojcem, że niektóre swoje zachowania kieruje konformizmem, a nie dobrem dobrem drugiego człowieka. Ta jego drobiazgowość i rzetelność sprawia, że czujemy się nie tylko świadkami wydarzeń, które relacjonuje, ale uświadamia nam, że sami postępujemy bardzo podobnie.
„Wiosna” jest czymś zupełnie innym niż "Jesień" i "Zima", ale bardzo pozytywnym, co każe mi z zapartym tchem czekać na „Lato” – mam nadzieję, równie udane.

Turekxaxa | 2017-04-12
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Najbardziej "mojawalkowa" część spośród Czterech Pór Roku Knausgarda.

Paweł | 2017-04-04
Przeczytana: 27 marca 2017

Pełna recenzja: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/04/03/karl-ove-knausgard-wiosna-recenzja/

„Wiosna” jest świetną terapią i lustrem, w którym możemy się przejrzeć. Bo Knausgard pisze o sobie, ale i o każdym z nas. W dodatku o wydarzeniach bardzo zwykłych opowiada z tak chorobliwą dokładnością, że każdy odnajdzie tam siebie i swoje przeżycia.

zuzanna bębnowicz | 2017-12-26

Czy jeśli powiem Wam teraz, na początku tego postu, że brak mi słów, by opisać, co dokładnie czuję podczas czytania prozy Knausgårda, uwierzycie? Spotkaliście się z czymś takim, że po przeczytaniu wspaniałej książki kilka dni leczycie kaca, a potem przychodzi czas, że trzeba napisać recenzję, macie w głowie istny huragan słów, a... nie jesteście w stanie napisać dosłownie nic konstruktywnego? Ja przeżywam właśnie coś takiego, czytając książki tego autora.
Po lekturze Jesieni i Zimy, między którymi był dosyć mały odstęp czasu, miałam poczucie, że jeśli dorzucę do tego jeszcze Wiosnę, przestanę rozumieć to, co czytam. Tak. Z Knausgårdem po prostu nie można przesadzić. Zrobiłam sobie pokaźną przerwę i dzięki niej z tym większą radością i podekscytowaniem zabrałam się za czytanie trzeciej części.

Wiosna jest kontynuacją opowieści pisarza do swojej nowo narodzonej córki. Główna akcja rozgrywa się wiosną, kiedy dziewczynka ma trzy miesiące. Jej rodzina przygotowuje się do Dnia Walpurgii...

Kamasz | 2017-12-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam