powieść, XX w., niezwykły

E.E. jest, jak pierwsza powieść Tokarczuk, przypowieścią o tajemnicy ludzkiej osobowości i poszukiwaniu sensu życia, świata.

Piękna i dobrze skonstruowana opowieść: epicka i niespieszna - realistyczna i psychologiczna, a przy tym tajemnicza, nasycona atmosferą niejasnego smutku i ulotnego żartu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Koronczarka | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Wrocław 1908-09. Wcale mnie to nie dziwi. Jeśli ktoś, tak jak Tokarczuk, przez cały czas usiłuje zajrzeć życiu pod spódnicę, zobaczyć, co ma w środku, to musiała tam i wtedy się znaleźć. Musiała, bo stamtąd najbliżej do Wiednia i Berlina, psychoanalizy, Freuda, początków badań nad ludzką psychiką. A właśnie w ludzkiej świadomości grzebie autorka w przekonaniu, że tam właśnie ukryła się tajemnica. Szuka na oślep, dokopując się jakichś podtajemnic związanych z dojrzewaniem głównej bohaterki, różnych sprzężeń i rozprzężeń wewnątrzludzkich i międzyludzkich. Czy to jest tak, Pani Olgo, że najważniejsza rzecz w tej książce polega na tym, czego Pani nie napisała? Że jest 1909 rok, że ludzie zajmują się spirytyzmem, szukają ducha, łączności, więzów, które scalają ten świat, a tymczasem on się szykuje do rozsypki, tymczasem wzbiera ropa. I dlatego tak nagle i niespodziewanie jeden z bohaterów w finale zjawia się w żołnierskim mundurze (i jest zupełnie kim innym), by spotkać się z główną (a...

Lucy Skywalker | 2014-09-12
Przeczytana: 07 września 2014

Styl Olgi Tokarczuk powala z nóg i zbija z tropu. Tym razem wędrujemy z pisarką przez strefy świata materialnego i mistycznego. Łączą się one i tworzą jedność dzięki niezwykłym umiejętnościom młodej dziewczynki Erny Eltzner. Mistyfikacja łączy się Z mistycyzmem, a to, co uszczęśliwia matkę, powoli może zniszczyć córkę. Gorąco polecam!

Krystyna | 2016-03-13

Książka, po której zostałam bezdyskusyjnie fanką Autorki, choć zaledwie druga przeczytana.
Taka mądra i ładna historia opowiedziana w porządku chronologicznym, przez jednego narratora z moim kochanym Wrocławiem w tle.
W opinii na blogu porównałam tę historię do zdjęcia w kolorze sepii.
To nie jest nowa powieść Autorki, ale jeśli jeszcze ktoś nie przeczytał to szczerze polecam
Więcej na blogu,zapraszam:

Dortek | 2014-06-07
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Chyba oczekiwałam troszeczkę więcej, zwłaszcza, że początek książki był bardzo wciągający. Sam temat przewodni- wchodzenie w dorosłość bohaterki Erny bardzo pięknie zarysowany. Również bohaterowie drugiego planu bardzo wyraziści, aczkolwiek psychologiczne dywagacje Artura były trochę przydługie i niepotrzebne. Niezwykła historia o dziewczynie przeobrażającej się w kobietę i jej pragnieniu minimum uwagi i zrozumienia ze strony dorosłych. Dobra lektura.

Kasia | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Jest to moje pierwsze spotkanie z twóczością tej pani. Jednakże słyszałam wiele dobrego o jej książkach. Więc wzięłam do ręki E.E. i tak naprawdę czuję się zawiedziona, bo:
- czyta się to ciężko
- wywaliłabym połowę rozdziałów
- za mało uwagi poświęca się tytułowej bohaterce
- ogólnie czegoś mi brakuje, może oczekiwałam większej "głębi", a nie jakichś frazesów i banałów na temat dojrzewania i podświadomości
- nie zgadzam się z opisami na okładce
- książka wcale nie opowiada o dojrzewaniu młodej dziewczyny.

Podczas czytania książki nasunęło mi się skojarzenie z "Wampirem" Reymonta. Tam też tematyka lektury dotyka medium oraz seansów spirytystycznych.

Cieszy mnie tylko jedno - zakończenie - nie jest przesłodzone, na szczęście.

Emsi | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

Uznaję, że ta powieść to interesujące spojrzenie na ludzką psychikę, z tym zastrzeżeniem, że czuję czysty fabularny niedosyt.

Mamy tu do czynienia z wieloma skonfrontowanymi ze sobą sprzecznościami.

Niewinność zostaje wyparta przez fizyczne dojrzewanie, poprzez przedwczesne doświadczenie seksualne.
Młodość przeciwstawiona jest dojrzałości i wiedzy.
Wiedza i nauka naświetlona zostaje z kilku stron. Ścierają się ze sobą poszczególne punkty widzenia i postrzegania. Przeczucie z doświadczeniem. Wiara z nauką.

Ponadto ważny jest upływ czasu, ponieważ nie da się przed nim uciec, a potrafi on wszystko zmienić. Zmienia on świat, czasami poszerza ludzkie horyzonty, niekiedy wymazuje to, co kiedyś wydawało się istotne.

Cała historia zaś wyłania się na tle odkryć Freuda, rozwoju nauki i przemian historycznych.

Polishreading | 2018-05-13

Sięgnełam po tą książkę, gdyż zbyt długo zalegała mi już na półce, byłam również ciekawa twórczości Olgi Tokarczuk, o której sporo dobrego słyszałam. Książka wcześniej leżała na półce przegranej, na którą odkładam pozycje nieciekawe. Po przeczytaniu od razu przełożyłam ,,E.E" na jedną z moich ulubionych półek.

Wrocław, rok 1908. Piętnastoletnia Erna Eltzner, z pozoru niewyróżniająca się niczym szczególnym, córka niemieckiego fabrykanta, zaczyna przejawiać zdolności mediumicznie. Dziewczyna dojrzewa wraz ze swoim stuleciem - równie nieukształtowanym i zagadkowym jak ona. W dziwny sposób bardziej, niż świat zmarłych odbija świat żywych: lęki, pragnienia i tęsknoty ludzi żyjących podobnie jak my na przełomie epok.

Autorka trafiła idealnie w moje klimaty - duchy, ciekawostki o pracy mózgu, jak i dojrzewanie pewnej piętnastoletniej niezwykłej dziewczyny. Książka skłania do refleksji i pozwala zapomnieć o swoim prawdziwym życiu w całości oddając się historii przedstawionej przez Olgę...

MariannaJ | 2014-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2014

W niemieckim Wrocławiu początku XX wieku rodzinę Eltznerów dotyka niezwykłe zjawisko: jedna z córek, nastoletnia Erna, okazuje się być medium. Rozentuzjazmowana tym faktem matka zaczyna urządzać seanse spirytystyczne dla znajomych. Wśród nich jest Frommer, zafascynowany okultyzmem, stary lekarz rodzinny Löwe, sceptyczny wobec koncepcji jasnowidzenia, jest i Artur Schatzmann, ambitny student, którego matka wierzy, że poprzez Ernę rozmawia ze zmarłym mężem, i który postanawia zbadać przypadek dziewczyny pod kątem naukowym. Na ciut ponad 200 stronach mamy bardzo ciekawą panoramę postaci, a także rozważania na temat psychiatrii, dojrzewania, umierania, samotności, miłości, odmienności... To sporo jak na tak niewielkie rozmiary, ale klarowny styl Tokarczuk sprawił, że czytało mi się tę książkę szybko i bez poczucia przeładowania czy przeintelektualizowania. Choć można przewidzieć, jak rozwinie się kwestia niezwykłych zdolności E.E., niesztampowe zakończenie nadaje tej historii szerszego...

nieidentyczna | 2012-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Według samej autorki książka trochę zapomniana i porzucona. Dziwię się temu, bo jest to pozycja naprawdę godna polecenia, ciekawie skonstruowana, a na dodatek o tematyce spirytystycznej.

Dwunastoletnia Erna Eltzner jest medium... Odkąd oświadczyła rodzinie, że widzi duchy i słyszy ich głosy, jej matka urządza seanse spirytystyczne, chcąc w ten sposób zyskać rozgłos. Przyjaciel domu, Frommer (miłośnik okultyzmu) stara się poprowadzić dziewczynkę przez nieznany jej świat. Jednak lekarz rodzinny dr Löwe uważa, że to może zagrozić dziecięcej psychice. Jest jeszcze młody student, Artur Schatzmann, który chce się przekonać, czy wizje Erny są prawdzie, czy stanowią zbiorowe oszustwo.
Każda z wymieniony wyżej osób ma swoje własne przemyślenia i na swój własny sposób próbuje wytłumaczyć zachodzące zdarzenia.
Najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące jest jednak zakończenie! Choćby dla niego i "zobaczenia" różnorodności opinii wykreowanych bohaterów na temat wizji Erny, warto tę książkę...

Kamil | 2014-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2014

Książka pełna ukrytych przekazów, zawierająca tajniki ciężkiego dla pojęcia przez ludzki umysł dorastania. "E.E." z początku intryguje swą tajemniczością, przyciąga prostym, lecz niebanalnym językiem. Autorka niestety nie do końca wykonała swoje zadanie. Bohaterom utworu brakowało czegoś ważnego, nieopisanego. Wszyscy wydawali się być płytcy, bezuczuciowi, zwykli. Wyjątek stanowiła tytułowa bohaterka - Erna, której dokładne zrozumienie nie było z początku łatwe. Mam mieszane uczucia, myśląc o historii przedstawionej w powieści. Chwilami była uzależniająca, pełna napięć i ciekawych wydarzeń tylko po to, by po jakimś czasie zmienić się w wydłużaną plątaninę niepotrzebnych słów i zdarzeń.

"E.E." Olgi Tokarczuk jest dziełem, jak dla mnie, niepełnym. Brakowało mi tutaj opisów ukrytych uczuć, pragnień, zachowań postaci, które często zostawały tylko lekko zarysowane.

Autorka zdaje się dobrze znać i rozumieć tradycje mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku. Seanse spirytystyczne, a...