Książka Roku 2018
Zgubiona dusza
Tomasz Jamroz

Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…”

Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoformat.pl/page.php?p=329

źródło okładki: https://media.merlin.pl/media/original/000/015/657/598c929940e24.jpg

Anna | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

„Zagubiona dusza” to miniaturka z tekstem Olgi Tokarczuk zilustrowanym przez Joannę Concejo. Króciutkie opowiadanie z mądrym przekazem i pięknymi obrazami. Dla dorosłych? W sam raz. Dla dzieci jak najbardziej. Pięknie wydana książka, która przemawia słowami i obrazem. GORĄCO POLECAM!

książek: 1974
Mlg | 2018-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Ładna😊. Miła dla oka, przyjazna dla duszy – myślę, że moja siedziała razem ze mną rozkoszując się słowem i obrazem😊.

IwonaGa | 2019-01-19
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Jestem zachwycona ilustracjami w tej książce! Są niezwykłe, przyciągają wzrok ukrytą gdzieś głębiej tajemnicą, gdzie podziała się zagubiona dusza? Próbowałam ją wypatrzeć w ciemnościach zimowych widoków. Zwolnijmy, zaczekajmy,znajdźmy swoje miejsce, a świat nabierze barw. Bardzo!

skiatos | 2018-01-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Piękna historia... jakich tysiące w podaniach ludowych i baśniach. Odnoszę wrażenie, że mało kto zwróciłby uwagę na książkę, gdyby nie nazwisko autorki. A już na pewno, książka nie pojawiłaby się zestawieniach najlepszych książek 2017 roku. Lekko przerażający znak naszych czasów.

książek: 2097
mrzokonimow | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Jasne, że treść opowiadania można zmieścić na jednej stronie A4...
Jasne, że przesłanie nie jest przesadnie odkrywcze...
Nie zmienia to faktu, że "Zgubiona dusza" robi wrażenie. A ilustracje - poezja!!

Snoopy | 2017-12-20
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Proste prawdy w poetyckich obrazach: literackich i plastycznych. Tandem autorek jakby stworzonych dla siebie.

Blaszka | 2018-06-22

Często takie opowiadania wychodzą spod piór nastolatków. Polonistki honorują te pierwociny talentu bardzo dobrymi bądź celującymi ocenami. Czasem owym wrażliwcom zamarzy się prawdziwa kariera literacka. Wtedy już nie wymyślają prostych historyjek, wprost przeciwnie... Chwała Oldze Tokarczuk, że ośmieliła się wydać coś, co równie dobrze mogłaby napisać piątkowa (szóstkowa)uczennica siódmej klasy. Nagrodzona Bookerem pisarka nie zagubiła duszy dziecka, ba! nawet ośmieliła się pokazać ją światu! Teraz świat może zagłębiać się w metaforyce, odszukiwać ukryte sensy... Może też cieszyć oczy cudownymi rysunkami Joanny Concejo. Polecam- do wielokrotnego czytania!

Natula | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

Piękna, prosta, trafiająca w samo sedno. Książka doskonała dla zabieganych dorosłych i dla dzieci, wszak o duszę trzeba dbać niezależnie od wieku.

LiterackaKavka | 2018-01-11

„Zgubiona dusza” z tekstem Olgi Tokarczuk i fenomenalnymi ilustracjami Joanny Concejo to prawdziwa uczta wizualna i tekstowa. Jest przykładem na to, że kilka zdań może wzbudzić emocje na kilka dobrych dni i ciągle o sobie przypominać, a ilustracje wracają jak bumerang.

„Gdyby ktoś umiał spojrzeć na nas z góry, zobaczyłby, że świat jest pełen ludzi biegających w pośpiechu, spoconych i bardzo zmęczonych, oraz ich spóźnionych, pogubionych dusz.” – czytamy w książce.

Nie chciałabym zgubić swojej duszy. Co ja bym bez niej zrobiła? Mogłabym się nie poznać, jak bohater tej opowieści. Jak to jest? Nie poznać się w lustrze i nie móc sobie przypomnieć kim jestem?

Warstwa tekstowa i obrazowa to jedno, a wydanie tej książki to drugie. Tak samo zasługujące na moje „och” i „ach”. To inne faktury, to karty, przywołujące stary zeszyt z pożółkniętymi kartkami, na których ktoś rysuje obrazki. Bardziej niż sugestywne. Początkowe smutne, czarno-białe stronice wypełnione ołówkiem przeradzają...

Mój_widnokrąg | 2018-03-30
Przeczytana: 26 marca 2018

Tak niewiele słów a tak dużo treści. Położyłam tę książkę w najbardziej widocznym miejscu na półce, tak bardzo mam potrzebę do niej wracać. Będzie jedną z moich najpiękniejszych przypominajek o tym, co w życiu jest naistotniejsze. O wyśmienitych ilustracjach Joanny Concejo nie jestem w stanie napisać sensownego komentarza poza tym, że mnie po prostu rozczulają. Ps. koniecznie oglądajcie uważnie każdą kartkę i przypatrujcie się każdemu obrazkowi.