Oczy smoka. Miłość. Egzotyka. Sensacje

Okładka książki Oczy smoka. Miłość. Egzotyka. Sensacje Monika Warneńska
Okładka książki Oczy smoka. Miłość. Egzotyka. Sensacje
Monika Warneńska Wydawnictwo: literatura piękna

Fabuła rozgrywa się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w Kambodży. To był bardzo nie dobry i burzliwy okres dla tego kraju. Bohaterami jest Polsko Kambodżańsko francuskie małżeństwo. Jan jest archeologiem i bada ruiny Ankkor wat. Jego żona May jest lekarką.

Początek audiobooka jest w miarę spokojny. Autorka przedstawia nam jak doszło do poznania dwojga ludzi. Dowiadujemy się też o nastrojach i strachu przed zmianami, który ogarnia Kmerów. Potem ten spokój się kończy, a my poznajemy jeden z najgorszych reżimów totalitarnych i jego zbrodnie - czerwonych kmerów.

Konstrukcja bohaterów bardzo mi się podobała. Monika Warneńska dobrze ich poprowadziła. Bardzo jest też rozbudowane tło społeczno - polityczno - kulturowe co jest bardzo ważne dla tej historii. Nie podobały mi się dwie rzeczy. Po pierwsze początek jak na mój gust troszkę za wolny - tak pierwsze siedem godzin audiobooka. Druga rzecz to fakt, że autorka zaspojlerowała wydarzenia z zakończenia. Ono pasuje do tej historii i tego się słuchało z zapartym tchem. To było tak około pięciu godzin z trzydziestu godzin audiobooka, ale gdyby nie ten spojler było by jeszcze lepiej.

Do wykonania audiobooka mam troszkę zastrzeżeń. Wyłapałem w kilku miejscach skoki głośności. Coś takiego nie powinno mieć miejsca. Lektor Jacek Dragun nawet mi się podobał.

Podsumowując "Oczy smoka" to bardzo dobra powieść o Kambodży. Autorka zawarła tu dużo informacji. Fabuła oraz wydarzenia też są ciekawe. Moje oceny to 8/10 i 7/10.

Książka trudna w ocenie, bo porusza temat mało znany w polskiej i szerzej europejskiej literaturze. Nie da się porównać czy jest lepsza, czy gorsza od podobnych pozycji, bo nie ma podobnych.
Widzimy naiwność wielu osób względem tworzącego się reżimu. Obserwujemy bohaterów przeżywających dramat, mimo że są pod wieloma względami uprzywilejowani w porównaniu do większości mieszkańców kraju.
Autorka przyłożyła się do poznania tła historyczno-kulturowego. Dowiadujemy się na przykład, skąd wzięła się nazwa Kambodża i dlaczego komuniści ją zmienili.

Przedstawia losy małżeństwa archeologa i lekarki na tle powstania i upadku "Demokratycznej Kampuczy" - najbardziej totalitarnego reżimu w dziejach, najskrajniejszej mutacji komunizmu....

Autorka znana mi była jako wspaniała reportażystka - wieloletnia korespondentka wojenna w Indochinach. Pierwsze spotkanie z Nią jako pisarką trochę zaskakujące. Początkowa akcja trochę banalna i jednowymiarowa z czasem nabiera orientalnych kolorów. Byłaby pewnie "szósteczka" gdyby nie... . No właśnie, ogromna wiedza, znajomość sytuacji politycznej i umiejętność pokazania obrazu Kambodży czasów Lon Nola i Pol Pota, zasługuje na co najmniej dwa maksy. To uczta nie do przecenienia. Polecam.

Prawie 30 godzin słuchania, a nie nudziłem się ani trochę.
Można porównać tę historię do epickich powieści rosyjskich.
Do jakich czynów i poświęceń jest zdolny człowiek, gdy kocha drugą osobę - to mogłoby być całe streszczenie.
Kambodża, a właściwie Kampucza za czasów czerwonych khmerów. Towarzysze wykształceni na najlepszych uczelniach francuskich, robią rewolucję, by zrobić raj sprawiedliwości, a wychodzi "jak zwykle". O miejsce na podium w kategorii niszczenia własnego narodu, tylko Stalin i Korea Północna mogłaby stanąć w szranki.
Czasami miałem wrażenie, że to pamiętnik, pisany dość prostym tekstem, ale całość podsumowałbym jako wzruszająca historia Polaka, w egzotycznym piekle.
Dobrze wpasował się Jacek Dragun, czytając niespiesznie swoim charakterystycznym głosem.

Prawie 30 godzin słuchania, a nie nudziłem się ani trochę.
Można porównać tę historię do epickich powieści rosyjskich.

• Historyczne
  • Zakładki