Gorzka miłość

2007-01-01
Poradnia K
literatura piękna
2010-09-27

Okres stanu wojennego, opowiada o kobiecie która spotykają same przykrości i morderstwo męża. Książka opowiada o losach jej, dzieciach i wnuku którego dotknęła przykra informacja o jego ukochanej.

1938

94/2018 (A)

Żeby poznać historię głównych bohaterów (Andrzeja i Agaty), trzeba się cofnąć z wydarzeniami do losów babci Zuzanny. Do historii jej młodości i miłości do Kamila. Bo to właśnie te wydarzenia kładą się cieniem na przyszłości Andrzeja i Agaty.
Bardzo ciekawie pokazane jak przez lata splatają się losy wielu ludzi i jak nigdy nie można być pewnym, że to co było, jest już...

"Gorzka miłość" to nie tylko opowieść o ciężkich czasach stanu wojennego, ale przede wszystkim o tragicznych czasach powojennych. Młoda mężatka Zuzanna w wyniku działań UB i bestialskiego prokuratora traci męża i zostaje sama z małymi córeczkami. Po wielu latach jej wnuk Andrzej zakochuje się w pewnej dziewczynie, ale nie jest to prosta miłość...

Świetna i wciągająca powieść. Pani Monika ma niezwykle empatyczny język przekazu. Książka pokazuje jak wiele człowiek potrafi znieść. Polecam!

Książka wwierciła się w moją pamięć. Niejednokrotnie wzruszała, ale nie w sposób trywialny, ona wdarła się w moją duszę, tak, że przeżywałam z bohaterami każdy smutny moment, niepowodzenie, każdą radość, przeżywaną w tak trudnych dla Polski czasach. Doskonały styl autorki, nienarzucający się, lecz wciągający. Niezwykle ciekawa pozycja.

Wzruszająca historia miłości. Pięknie napisana, czyta się ją z zapartym tchem. Jest to opowieść o tym, jak przeszłość odciska swoje piętno w najmniej spodziewanym momencie. Polska w czasie II wojny światowej, czasy powojenne oraz miesiące przed wprowadzeniem stanu wojennego i losy młodych ludzi z trzech pokoleń. Polecam!

ciekawie opowiedziana historia rodzin z przeciwległych biegunów Polski jeszcze nie niepodległej

Czytając tę książkę wzruszyłam się wiele razy.
Tytuł Gorzka miłość może sugerować, że będzie to kolejna banalna historia miłosna.
Ale nic bardziej mylnego. Jest to mądra i wartościowa książka o wybaczeniu, o odkupieniu win. "...i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..." - tych słów długo nie mogła wymówić Zuzanna, musiało upłynąć wiele czasu zanim...

Na półkach: , , , ,

Bazą właściwej akcji książki są snute opowieści odnośnie losów nestorki rodu Kotwiczów, Zuzanny w których wiele miejsca poświęconego jest, nie bez powodu, mężowi Zuzanny, Kamilowi Kotwiczowi, prawemu człowiekowi, patriocie, który z zaangażowaniem i poświęceniem walczył o niepodległość Polski. Gdy po zakończeniu wojny obydwoje, mając już dwójkę dzieci, Jolę i Irenę mieli...

• Kindle
  • 2011