Gorzka Miłość

Wydawnictwo: Poradnia K.
978-83-929512-4-7
Dark-Side

Akcja powieści „Gorzka miłość” toczy się na początku burzliwych lat osiemdziesiątych w Polsce. Choć bohaterowie, dwudziestokilkuletni Andrzej i Agata, nie są w ogóle zaangażowani w sprawy polityczne, na ich życiu i planach na przyszłość mrocznym cieniem kładą się rodzinne tajemnice z przeszłości.

macierzanka | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

Bazą właściwej akcji książki są snute opowieści odnośnie losów nestorki rodu Kotwiczów, Zuzanny w których wiele miejsca poświęconego jest, nie bez powodu, mężowi Zuzanny, Kamilowi Kotwiczowi, prawemu człowiekowi, patriocie, który z zaangażowaniem i poświęceniem walczył o niepodległość Polski. Gdy po zakończeniu wojny obydwoje, mając już dwójkę dzieci, Jolę i Irenę mieli nadzieję na życie we dwoje przyszedł ogromny dramat, który odcisną się głębokim piętnem na życiu całej rodziny na długie lata. Kiedy wnuczek Zuzanny, Andrzej zakochuje się z wzajemnością w Agacie, absolwentce ASP, ożywają demony z przeszłości, które uderzają z wielką siłą w życie rodziny.
Autorka mistrzowsko w barwne tło historyczne wplata koleje ogromnej miłości, a właściwie dwóch ogromnych miłości oraz losy kilku rodzin. Akcja powieści rozpoczyna się niedługo przed wybuchem II wojny światowej natomiast kończy w pierwszym roku trwania stanu wojennego w Polsce. Sfingowane procesy żołnierzy AK, skazywanych przez...

Kanarek | 2011-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Czytając tę książkę wzruszyłam się wiele razy.
Tytuł Gorzka miłość może sugerować, że będzie to kolejna banalna historia miłosna.
Ale nic bardziej mylnego. Jest to mądra i wartościowa książka o wybaczeniu, o odkupieniu win. "...i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..." - tych słów długo nie mogła wymówić Zuzanna, musiało upłynąć wiele czasu zanim się na nie zdobyła.
Gorzka miłość pokazuje życie w wolnej powojennej Polsce. Ale czy tak naprawdę wolnej? A lata 50-te i sfingowane procesy oficerów Wojska Polskiego? Zniszczone życie tak wielu rodzin?
Skazanie na banicję, rodziny żyjące na marginesie społeczeństwa.
To życie Zuzanny.
A życie jej wnuka?
To wątek wielkiej ale tragicznej miłości, osadzony w realiach PRL-u. Tuż przed wybuchem stanu wojennego.
Miłość Andrzeja i Agi to miłość zakazana, na której przeszkodzie stoi upiór przeszłości.
Czy zdołają zakopać trupa z szafy?

katka | 2015-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2015

Książka wwierciła się w moją pamięć. Niejednokrotnie wzruszała, ale nie w sposób trywialny, ona wdarła się w moją duszę, tak, że przeżywałam z bohaterami każdy smutny moment, niepowodzenie, każdą radość, przeżywaną w tak trudnych dla Polski czasach. Doskonały styl autorki, nienarzucający się, lecz wciągający. Niezwykle ciekawa pozycja.

Justyna | 2013-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Wzruszająca historia miłości. Pięknie napisana, czyta się ją z zapartym tchem. Jest to opowieść o tym, jak przeszłość odciska swoje piętno w najmniej spodziewanym momencie. Polska w czasie II wojny światowej, czasy powojenne oraz miesiące przed wprowadzeniem stanu wojennego i losy młodych ludzi z trzech pokoleń. Polecam!

| 2011-08-13
Przeczytana: grudzień 2010

ciekawie opowiedziana historia rodzin z przeciwległych biegunów Polski jeszcze nie niepodległej

Aga | 2016-02-13
rena67 | 2015-12-11