Niepewne dni

Tłumaczenie: Anna Trznadel-Szczepanek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kalejdoskop". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Les Jours fragiles
9788373197145

Powieść Bessona pomyślana jest jako fikcyjny dziennik Isabelle Rimbaud, siostry genialnego poety-skandalisty, Arthura Rimbaud, obejmujący okres od środy 22 maja do soboty 14 listopada 1891 roku, roku przedwczesnej śmierci poety po powrocie z Afryki do Francji.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2005

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=41225

Ciekawy pomysł:spojrzenie na życie i wybryki Rimbauda z perspektywy młodszej siostry,która cały czas pozostawała w cieniu,przytłoczona jego wielkością.
Książka napisana tak subtelnie,jakby rzeczywiście wyszła spod kobiecej ręki.
Dobrze oddana mieszanka ambiwalentnych uczuć,które Isabelle żywiła do Artura.
Trochę irytujące jest to,że autor przesłodził postać panny Rimbaud-pomimo iż ma żal do brata o wiele spraw,to nawet w swoich myślach siebie biczuje,a dla niego zawsze szuka usprawiedliwienia.

Noelle | 2012-04-01

Przepiękna książka. Pokazana więź między rodzeństwem - magiczna.

książek: 2028
Monika | 2012-04-10
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Od liceum fascynowała mnie postać Artura Rimbauda, poety-ekscentryka, który swoimi wierszami wzbudzał jednocześnie zachwyt, ale i obrzydzenie. Historia opowiedziana w "Niepewnych dniach" z perspektywy siostry poety daje nam całkowicie inny obraz: poety-człowieka. Człowieka, który, tak jak każdy z nas błądzi i za swoje pomyłki i nietrafne decyzje musi zapłacić... Fikcyjny pamiętnik Isabelle staje się swoistym pomnikiem ku czci człowieka, nie poety.

Pamiętnik Isabelli obejmuje okres od środy 22 maja do soboty 14 listopada 1891 roku. Jest to zapis burzliwych wydarzeń z życia rodziny: chory i kaleki brat, po wielu trudach wraca do rodzinnego domu. Nie jest to jednak spotkanie, które radowałoby wszystkich. Dawne żale nie dają o sobie zapomnieć, a niechęć własnej matki do syna jest aż nader oczywista. Stan Artura ulega ciągłym zmianom. Tylko Isabelle ciągle przy nim czuwa. Czuje, że to jej obowiązek. Pragnie spędzić z bratem jak najwięcej czasu, w końcu w czasie jej młodości nie było...

jagarkar | 2014-01-18
Przeczytana: 2011 rok

Tylko dla fanatyków Rimbauda.

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-25
Przeczytana: maj 2011

Prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś bardziej wyrazistego, bardziej porywającego, z większym napięciem. Tymczasem potencjał był, ale gdzieś się rozmył - wszystko w tej opowieści jest "constans", poziom chłodu między Arthurem a matką, współczucie i zmęczenie Isabelle, niecierpliwość i rozpacz samego Rimbauda. Zresztą, może to jest właśnie urok tej króciutkiej powieści, może w takiej "pastelowości" tkwi jej siła, ale ja się jednak wynudziłam, tym bardziej, że tak barwna postać jak Rimbaud zasługuje jednak na coś więcej.

Olimpia | 2016-10-25
rewakino | 2016-08-20