Zgłosuj na książki roku 2017

Dekalog Nawałki

Wydawnictwo: Sine Qua Non
sport
Negocjator

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska! Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź udział w zamkniętej imprezie tuż po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Poczuj przeszywającą ciszę w autokarze po porażce z Portugalią… Marcin Feddek od początku kadencji Adama...

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska!

Marcin Feddek od początku kadencji Adama Nawałki został obdarzony przez selekcjonera szczególnym zaufaniem. Jako jedyny dziennikarz miał możliwość śledzenia zamkniętych treningów kadry i podróżowania wraz z nią, a prywatne rozmowy z trenerem i zawodnikami dały mu dostęp do informacji zarezerwowanych wyłącznie dla członków sztabu.

W tej książce dziennikarz Polsatu Sport po raz pierwszy odkrywa przed czytelnikami kulisy reprezentacji, która dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. Przybliża metody selekcjonera, tłumaczy jego decyzje taktyczne, a także przedstawia, jak od środka funkcjonuje najważniejsza drużyna narodowa w kraju.

Cała Polska żyje jej występami. Teraz masz wyjątkową okazję poznać historię tej reprezentacji!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 529

Do przerwy 1:0

Euro 2016 było jak piękny sen, który stał się rzeczywistością. Orły Nawałki pokazały pazur, nie odpuszczały żadnej piłki i stały się narodowym bohaterem, którego kibice nie zapomną przez lata. Trzeba jednak pamiętać, że te wszystkie osiągnięcia nie wzięły się znikąd. Wymagały pracy, konsekwencji i umiejętności. To była długa droga, o której najbliższy kadrze dziennikarz postanowił opowiedzieć.

Historia rozpoczyna się od porażki w meczu towarzyskim ze Słowakami, a kończy na wygranym spotkaniu z Rumunią w eliminacjach do mistrzostw świata. Łatwo nie było już od samego początku. Presja ze strony kibiców, oczekiwanie wyników tu i teraz. Feddek prezentuje zarys tej sytuacji, ale najważniejsze jest dla niego to, czego nie widać. Wydarzenia mające miejsce u samego źródła, w tym przypadku Adama Nawałki, jego sztabu i zawodników.

Podejście, wizja, konsekwencja. Przywiązanie do najdrobniejszych detali. Dbanie o swoich zawodników, stały kontakt z tymi zdrowymi i kontuzjowanymi. Alternatywy przygotowane na każdą możliwą okazję. Godziny poświęcone na analizy, treningi zaplanowane w każdym calu. Jedność i integracja zespołu. Wiara, odbudowa, kolektyw. „Dekalog Nawałki” w telegraficznym skrócie.

To jednak tylko część tej pozycji. Pamiętam jak sam spędzałem czas przed telewizorem kibicując biało-czerwonym. Książka Marcina Feddka udanie przypomina chwile pełne nieposkromionej radości. W interesujący i żywy sposób nakreśla przedmeczową atmosferę i naświetla detale, które w potoku wzruszeń mogły kibicom umknąć.

Przy tym oferuje inne, bliższe spojrzenie na reprezentację. Sytuacje, o których przeciętny kibic nie ma pojęcia, a które mają duże znaczenie w dalszej perspektywie. Świetnie przedstawia trudność i złożoność selekcji. Kulisy gier i przygotowań nie mają tu charakteru podglądania przez dziurkę od klucza. Bardziej przypominają rzeczowe, a zarazem przystępne, sprawozdanie z pierwszej ręki.

Jako oddany fan futbolu i czytelnik wielu biografii związanych z piłką, mogę takiej pozycji tylko przyklasnąć. „Dekalog Nawałki” jest tym, czego mogli oczekiwać kibice. Oddaje atmosferę budowania zespołu i pokazuje warsztat nietuzinkowego szkoleniowca. Przybliża mniej znaną stronę reprezentacji, ale także umiejętnie nakreśla atmosferę trudniejszych i łatwiejszych chwil w jej cementowaniu.

Patryk Rzemyszkiewicz

olympique | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Książka dla pasjonatów futbolu. Bardzo ciekawie napisana. Autor spędził mnóstwo godzin przy naszej reprezentacji i powstała z tego historia z Euro 2016 na końcu. Każdy kibic (i nie tylko) znajdzie tu coś dla siebie.

Netula_CK | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Ta książka musiała powstać. Nie mogło być przecież tak, że pierwszy od lat sukces naszej Reprezentacji pozostanie jedynie w pamięci Polaków i w artykułach internetowych, gdzie z czasem zniknie pod lawiną nowych informacji, gorących newsów ze świata piłki. Udział Orłów Nawałki w ćwierćfinale Euro 2016 zasługiwał na uwiecznienie w porządnej publikacji poświęconej tylko temu wydarzeniu, drodze ku niemu i jego kolejnym etapom.

Osobiście bardzo się cieszę, że napisania książki o minionym Euro podjął się właśnie Marcin Feddek. Jeśli, będąc dziennikarzem, zdobywa się zaufanie selekcjonera na takim poziomie, że jest się dopuszczanym do reprezentacyjnych tajemnic, że wie się o wszystkim, mimo świadomości możliwych skutków w przypadku przedostania się tych informacji do opinii publicznej, to znaczy, że swoją robotę wykonuje się rzetelnie, zaufanie nie bierze się przecież znikąd. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, można było się spodziewać rzetelności także przy pracy nad książką. Czytając...

Pawel_N | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

W zalewie absolutnego chłamu jeśli chodzi o książki o tematyce sportowej, książka "Dekalog Nawałki" jako tako się wyróżnia chociaż w sumie nie bardzo wiem czym. Niestety, ta książka nadal jest potwierdzeniem tezy, że napisanie DOBREJ książki sportowej to nie lada wyczyn. Książek które warte są wyróżnienia jest dosłownie garstka: autobiografia Andrzeja Iwana, Alexa Fergusona i Harry'ego Redknappa. Do tego można dołożyć świetną autobiografię Mike'a Tyson'a oraz niedawną, dosyć nietypową i przez to wciągającą biografię Cristiano Ronaldo.
Co jest nie tak z tą książką? Jest po prostu nudna. Co rozdział to samo. Te same wypowiedzi Nawałki, te same wypowiedzi piłkarzy. Wszystko totalnie sztampowe. W połowie książki byłem już bardzo zmęczony tą lekturą, od połowy ciągnęło się to już jak krew z nosa. Ledwo dociągnąłem do końca. Czemu dałem radę? Bo jestem kibicem jednego z klubów z 2 ligi, uwielbiam ekstraklasę, w wolnych chwilach tnę w Football Manager'a, a i na reprezentację zacząłem...

wombat80 | 2017-04-01
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Wiecie jak to jest z dziennikarstwem sportowym, z wywiadami, z relacjami dziennikarz - sportowiec. Jeśli nie wiecie to się domyślacie, otwórzcie Onet. Ktoś gdzieś ostatnio czytał ciekawy wywiad, zawierający smaczki, niuanse które są serio interesujące dla czytelnika? Wątpię. Odgórne zakazy rozmów na drażliwe tematy nakładane piłkarzom przez kluby, albo przez sponsorów, albo przez szefów reprezentacji. Wizerunek, PR, kasa musi się zgadzać. Są konferencje, wywiady w strefie, standardowe bla bla, koncentracja, szacunek do rywala, wyciąganie wniosków. W zasadzie można wysłać gotowy wywiad do redakcji jeszcze przed rozmową. I nie chodzi mi o to, że muszę wiedzieć koniecznie kto się upodlił na ostatnim zgrupowaniu, czy kto klepał kelnerkę po tyłku.

Z drugiej strony zadaję sobie pytanie co chciałbym wiedzieć o sportowcu, a o kadrze w tym przypadku. Co byłoby ciekawe dla czytelnika gdybym to ja robił wywiad czy pisał reportaż. Fajnie to napisał Śp. Paweł Zarzeczny, szanuję i lubię/nie...

DANIEL dodeskiblog | 2017-04-12

Pochłonąłem tę książkę w jakiś tydzień. Ciekawość zżerała mnie od środka. Nie mogłem doczekać się kolejnych ciekawostek na temat drogi Reprezentacji Polski od momentu kiedy Pan Adam Nawałka przejął kadrę do meczu z Portugalią na Mistrzostwach Europy.
Ta ciekawość pojawiła się głównie dzięki temu, że książka jest świetnie napisana. Bez zbędnych statystyk, konkretnie.

Świetnie pokazuje jak w wybory selekcjonera nie wierzyło wielu ludzi, również ci, dla których piłka nożna to prawdziwa pasja. Sam Pan Adam Nawałka jest pokazany jako bardzo twarda, konsekwentna osoba. Nie uginał się pod ciężarem wielu opinii na temat kadry.

Warto pamiętać, że za sukcesem kadry stoją również ludzie którymi otoczył się Adam Nawałka

Nie będę spojlować, jednak mogę zapewnić, że nie brakuje fragmentów gdzie można się pośmiać.

Zdecydowanie dzięki tej książce jestem bardzo ciekawy jak kadra poradzi sobie w drugiej części eliminacji do MŚ. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak czekałem na ich mecz. No może na Euro.

Przeczytana: 21 stycznia 2017

"Bo od cudów to był <<taki facet, co chodził boso po jeziorze>>."
Nawałka – nazwisko, które zna każdy kibic piłki nożnej w Polsce i nie tylko w Polsce. Selekcjoner, czyli człowiek, który zbudował i poprowadził polską reprezentację do boju o EURO 2016. Niektórzy nazywali go cudotwórcą, bo z przypadkowej zbieraniny piłkarzy stworzył silną i zgraną grupę, która potrafiła wspólnie walczyć i zwyciężać. On jednak umywał ręce od cudów i brał się do ciężkiej pracy. Obserwacje, długofalowe myślenie i inwestowanie w potencjał młodych zawodników zaprocentowało doskonałym wystąpieniem biało-czerwonych we Francji.
Po "Dekalog Nawałki" sięgnęłam z ciekawością i niepewnością. Mojego męża fascynują biografie sportowców, statystyki, spekulacje meczowe. A ja chciałam po prostu zrozumieć, o co chodzi w tym bieganiu za piłką ;) I wiecie co? Chyba co nieco zrozumiałam!

Marcin Feddek to redaktor sportowy Polsatu, który dostał od losu niespotykaną szansę. Dzięki uporowi oraz umiejętności utrzymania...

Joanna | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Wiem jak wykorzystać potencjał.
— Adam Nawałka
Oaza pozornego spokoju, niepozorna siła motywacji oraz elegancki mężczyzna z klasą. Jednym słowem ‒ Nawałka.
Historia polskiej piłki nożnej zanotowała mnóstwo wzlotów i upadków. Pojawiły się momenty chwały oraz narodowej nienawiści, etapy bezgranicznego wsparcia oraz krytyki napływającej z wielu stron. Jednakże, żadna z tych rzeczy nie powstrzymała mężczyzny, który za cel obrał sobie stworzenie wyjątkowej kadry narodowej, co do tej pory okazuje się planem na medal.
Każdy, czy to zagorzały czy przeciętny fan piłki nożnej, marzy o spotkaniu z gwiazdami murawy, uczestniczeniu w treningach, zebraniach, konferencjach czy zgrupowaniach. Jednak, większość nigdy nie dostaje takiej okazji. W Internecie roi się od rozmaitych plotek, artykułów oraz filmików nagrywanych na potrzeby promocji. I w tym momencie pojawia się Dekalog Nawałki, pozycja numer jeden na liście każdego kibica. Książka przedstawia wydarzenia od pierwszego meczu...

Michał | 2016-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Książka Marcina Feddka, przypomina mi dwie pozycje, które przed laty zaserwował Roman Kołtoń "Prawda o reprezentacji", opowiadające o kadrach prowadzonych przez Engela, Janasa oraz Beenhakkera (do 2007 r). Nie ukrywam, iż liczyłem na kontynuację serii, ze względu na liczne smaczki i ciekawostki jakie zwykle nie wypływają na światło dzienne. Tym bardziej oczekiwałem tych pozycji ze względu na EURO 2008 i 2012, jednak się nie doczekałem. Natomiast zupełnym zaskoczeniem był dla mnie fakt ujrzenia okładki "Dekalogu Nawałki". Sądzę, że każdy fan polskiej reprezentacji w piłce nożnej powinien sięgnąć po tą pozycję. Autor odkrywa przed nami liczne nowinki, a także przedstawia atmosferę panującą w całym sztabie, począwszy od trenera, przez piłkarzy, na kucharzu kończąc. Szczegółów nie ma co zdradzać, książka naprawdę warta polecenia. Czego zabrakło? Chyba tylko jakiegoś zestawienia statystycznego na końcu książki o ilości rozegranych meczów pod wodzą Nawałki, strzelców itp. Chociaż od...

ABSIT | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Marcin Feddek napisał świetną książka o naszej reprezentacji i trenerze Nawałce. Jak nikt zna cały temat od podszewki. Możemy przeżyć to co działo się w kadrze narodowej zagłębiając się w lekturze tej książki. Techniki treningowe Nawałki, wydarzenia z życia kadry, anegdoty. Książka ta, to nie lada gratka dla fanów piłki nożej jak i wiernych fanów naszej reprezentacji. Pokazuje ona naszą drogę do sukcesu, ten nawał pracy, który wykonali i piłkarze i sztab szkoleniowy. Naprawdę warta przeczytania!

Piotr Ćwik | 2017-08-01
Na półkach: Przeczytane, Sportowe
Przeczytana: 20 lipca 2017

Jeśli jeszcze nie czytałeś "Dekalogu Nawałki" to nadrób zaległości jak najszybciej. Marcin Feddek zrobił znakomitą robotę w uzupełniania tego co wszyscy oglądaliśmy w telewizji o wiadomości z treningów, szatni oraz zgrupowań reprezentacji. Jasno i bez gloryfikacji (o którą było łatwo po sukcesie na EURO) opisuje powstawanie prawdziwej reprezentacji. Reprezentacji, której nie widziałem przez całe swoje krótkie życie.
Zdecydowanie polecam. Warto.