Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic

Wydawnictwo: TADAM
hobby
LubimyCzytać

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska! Posłuchaj mowy motywacyjnej Lewandowskiego przed meczem z Niemcami. Stań w tunelu obok Piszczka tuż przed wyjściem na stadion we Frankfurcie. Weź udział w zamkniętej imprezie tuż po wywalczeniu awansu na Euro 2016. Poczuj przeszywającą ciszę w autokarze po porażce z Portugalią… Marcin Feddek od początku kadencji Adama...

Zajrzyj za kulisy reprezentacji, w której zakochała się cała Polska!

Marcin Feddek od początku kadencji Adama Nawałki został obdarzony przez selekcjonera szczególnym zaufaniem. Jako jedyny dziennikarz miał możliwość śledzenia zamkniętych treningów kadry i podróżowania wraz z nią, a prywatne rozmowy z trenerem i zawodnikami dały mu dostęp do informacji zarezerwowanych wyłącznie dla członków sztabu.

W tej książce dziennikarz Polsatu Sport po raz pierwszy odkrywa przed czytelnikami kulisy reprezentacji, która dotarła do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. Przybliża metody selekcjonera, tłumaczy jego decyzje taktyczne, a także przedstawia, jak od środka funkcjonuje najważniejsza drużyna narodowa w kraju.

Cała Polska żyje jej występami. Teraz masz wyjątkową okazję poznać historię tej reprezentacji!

Przeniosłem się z powrotem do czasów eliminacji Euro 2016. Widziałem to na własne oczy, ale ta książka pokazuje zupełnie inną perspektywę. Widać w niej funkcjonowanie drużyny, to, jak blisko była ze sobą, jak radziła sobie z trudnymi sytuacjami. Tego, co jest w tej książce, nie pokazywała telewizja ani nie pisały o tym gazety. Gorąco polecam.
Sebastian Mila

Rzeczowa książka rzetelnego dziennikarza o odpowiedzialnym i pracowitym trenerze. Nie szukajcie tu taniej sensacji ani publicystycznych fajerwerków. Zamiast tego Marcin Feddek wiernie i ciekawie opisał pracę najważniejszego szkoleniowca w Polsce.
Zbigniew Boniek

Rok 2014 to był dziwny rok, gdyż oprócz wielu zjawisk na niebie i ziemi znamionujących ogromne zmiany w otaczającym nas świecie, piłkarska reprezentacja Polski wygrała z Niemcami.
Nie dość, że pierwszy raz w długiej historii, to jeszcze z aktualnym mistrzem świata.
I został ten mecz mitem założycielskim reprezentacji kierowanej przez Adama Nawałkę, który objął ją ledwie rok wcześniej i sprawił, że uśmiech zagościł znów na twarzach polskich kibiców.
Jednak człowiek, który urodził się tego samego dnia, choć w innym roku, co Pele i Kazimierz Deyna był skazany na sukces. Zawodniczą karierę przerwała kontuzja, w trenerskiej nie ma ograniczeń.
Marcin Fedek miał niepowtarzalną okazję przyglądać się jak kształtowała się drużyna Nawałki. Oglądał wszystkie treningi. Nie tylko patrzył, lecz także widział – nie pozór, lecz istotę rzeczy. Przez długi czas był niewolnikiem własnej wiedzy. Teraz podzielił się nią z nami. To wiele pozwala zrozumieć.
Andrzej Janisz, Polskie Radio

Kto inny, jeśli nie Marcin Feddek miał opisać gwiezdny czas Adama Nawałki i jego podopiecznych w eliminacjach i finałach Euro 2016? Był blisko polskiej kadry, najbliżej z dziennikarzy – jako jedyny z nas mógł śledzić każdy trening, widział to, czego nie rejestrowały już kamery. Ba, stał się „sztabowcem” Polsatu Sport. Tym większa moja radość, że ubrał tę historię w słowa, bo jestem „ojcem chrzestnym” tej książki.
Roman Kołtoń, Polsat Sport

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

emindflow | 2018-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Marcin Feddek, reporter redakcji sportowej Polsatu, za specjalną zgodą trenera Nawałki towarzyszył naszej reprezentacji w całej drodze do finałów ME w 2016 r. Mając ten szczególny status i wynikający z niego nieograniczony dostęp do zawodników i sztabu szkoleniowego miał okazję poznać jak to wszystko wygląda od kuchni.
Rozczarują się ci, którzy liczą na jakieś sensacje czy plotki. Nie ma tu nic z tych rzeczy, a autor stara się przybliżyć warsztat trenerski Nawałki i jego rolę w awansie sportowym reprezentacji.
Pech chciał, że skończyłem czytać tę książkę akurat w dniu, kiedy w tragicznym stylu polegliśmy na MŚ z Senegalem. Konfrontacja teorii z boiskową rzeczywistością okazała się bolesna. Każdy mógł zobaczyć, że król jest nagi, a opowieści o charyzmie i geniuszu trenera, który na najważniejszej imprezie popełnia katastrofalne błędy w selekcji i taktyce łamiąc wszystkie swoje zasady, można włożyć między bajki.
Autor prawdopodobnie miał zamiar w swojej książce w popularnej formie...

olympique | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Książka dla pasjonatów futbolu. Bardzo ciekawie napisana. Autor spędził mnóstwo godzin przy naszej reprezentacji i powstała z tego historia z Euro 2016 na końcu. Każdy kibic (i nie tylko) znajdzie tu coś dla siebie.

Pawel_N | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

W zalewie absolutnego chłamu jeśli chodzi o książki o tematyce sportowej, książka "Dekalog Nawałki" jako tako się wyróżnia chociaż w sumie nie bardzo wiem czym. Niestety, ta książka nadal jest potwierdzeniem tezy, że napisanie DOBREJ książki sportowej to nie lada wyczyn. Książek które warte są wyróżnienia jest dosłownie garstka: autobiografia Andrzeja Iwana, Alexa Fergusona i Harry'ego Redknappa. Do tego można dołożyć świetną autobiografię Mike'a Tyson'a oraz niedawną, dosyć nietypową i przez to wciągającą biografię Cristiano Ronaldo.
Co jest nie tak z tą książką? Jest po prostu nudna. Co rozdział to samo. Te same wypowiedzi Nawałki, te same wypowiedzi piłkarzy. Wszystko totalnie sztampowe. W połowie książki byłem już bardzo zmęczony tą lekturą, od połowy ciągnęło się to już jak krew z nosa. Ledwo dociągnąłem do końca. Czemu dałem radę? Bo jestem kibicem jednego z klubów z 2 ligi, uwielbiam ekstraklasę, w wolnych chwilach tnę w Football Manager'a, a i na reprezentację zacząłem...

Netula_CK | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Ta książka musiała powstać. Nie mogło być przecież tak, że pierwszy od lat sukces naszej Reprezentacji pozostanie jedynie w pamięci Polaków i w artykułach internetowych, gdzie z czasem zniknie pod lawiną nowych informacji, gorących newsów ze świata piłki. Udział Orłów Nawałki w ćwierćfinale Euro 2016 zasługiwał na uwiecznienie w porządnej publikacji poświęconej tylko temu wydarzeniu, drodze ku niemu i jego kolejnym etapom.

Osobiście bardzo się cieszę, że napisania książki o minionym Euro podjął się właśnie Marcin Feddek. Jeśli, będąc dziennikarzem, zdobywa się zaufanie selekcjonera na takim poziomie, że jest się dopuszczanym do reprezentacyjnych tajemnic, że wie się o wszystkim, mimo świadomości możliwych skutków w przypadku przedostania się tych informacji do opinii publicznej, to znaczy, że swoją robotę wykonuje się rzetelnie, zaufanie nie bierze się przecież znikąd. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, można było się spodziewać rzetelności także przy pracy nad książką. Czytając...

Iwona Nocoń | 2018-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Bardzo chciałam skończyć przygodę z tą książką przed mundialem i udało się.
Jestem niedzielnym kibicem. Dlaczego? Piłka nożna nie pociąga mnie tak bardzo jak np. siatkówka, oglądam tylko mecze polskiej reprezentacji. Sięgnęłam jednak po tę książkę, by mniej stresować się podczas mundialu. Ta pozycja pozwoliła mi uwierzyć, że nasi piłkarze w tych mistrzostwach odniosą sukces.
Marcin Feddek sporządził niezwykle rzetelny materiał, którego z pewnością zazdrości mu większość kolegów po fachu. Obcowanie z kadrą, zaufanie trenera, powoduje, że ta książka powinna znaleźć się na regale u każdego piłkarskiego kibica.

wombat80 | 2017-04-01
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Wiecie jak to jest z dziennikarstwem sportowym, z wywiadami, z relacjami dziennikarz - sportowiec. Jeśli nie wiecie to się domyślacie, otwórzcie Onet. Ktoś gdzieś ostatnio czytał ciekawy wywiad, zawierający smaczki, niuanse które są serio interesujące dla czytelnika? Wątpię. Odgórne zakazy rozmów na drażliwe tematy nakładane piłkarzom przez kluby, albo przez sponsorów, albo przez szefów reprezentacji. Wizerunek, PR, kasa musi się zgadzać. Są konferencje, wywiady w strefie, standardowe bla bla, koncentracja, szacunek do rywala, wyciąganie wniosków. W zasadzie można wysłać gotowy wywiad do redakcji jeszcze przed rozmową. I nie chodzi mi o to, że muszę wiedzieć koniecznie kto się upodlił na ostatnim zgrupowaniu, czy kto klepał kelnerkę po tyłku.

Z drugiej strony zadaję sobie pytanie co chciałbym wiedzieć o sportowcu, a o kadrze w tym przypadku. Co byłoby ciekawe dla czytelnika gdybym to ja robił wywiad czy pisał reportaż. Fajnie to napisał Śp. Paweł Zarzeczny, szanuję i lubię/nie...

czytajaca_Sandra | 2018-10-06
Przeczytana: 06 października 2018

Recenzja pisana okiem kobiety może stać się całkiem inną recenzją. Piłką interesuję się jakiś czas, ale po tę pozycję sięgnęłam nie dlatego, że o tym sporcie nie mam bladego pojęcia.

W przypadku tej książki bardzo trudno jest odwoływać się do danych wydarzeń, nie spojlerując pozycji. Dlatego też ta recenzja stanie się bardzo ogólnikowa. Przypomnijmy jednak.
Adam Nawałka pełnił funkcję selekcjonera od 1 listopada 2013 roku. Pierwszy mecz okazał się przegrany, bowiem Polacy dali sobie wrzucić do bramki dwa gole Słowakom. Ale jak to się stało, że Polska dostała się do Euro i wyszła z grupy w trakcie rozgrywek?

Właśnie dobre jest tutaj to, że wszystko jest rzetelnie i w miarę prosto (dla laików pewnie nie) opisane. Książka to zbiór ciekawostek, mini-wywiadów, które tylko ubarwiają tę pozycję. Poza tym, nie widziałabym tej książki inaczej. Marcin Feddek bardzo dobrze zajął się tematem, na miarę dziennikarza sportowego, który jednak miał "wejście w piłkarskie życie"....

DANIEL dodeskiblog | 2017-04-12

Pochłonąłem tę książkę w jakiś tydzień. Ciekawość zżerała mnie od środka. Nie mogłem doczekać się kolejnych ciekawostek na temat drogi Reprezentacji Polski od momentu kiedy Pan Adam Nawałka przejął kadrę do meczu z Portugalią na Mistrzostwach Europy.
Ta ciekawość pojawiła się głównie dzięki temu, że książka jest świetnie napisana. Bez zbędnych statystyk, konkretnie.

Świetnie pokazuje jak w wybory selekcjonera nie wierzyło wielu ludzi, również ci, dla których piłka nożna to prawdziwa pasja. Sam Pan Adam Nawałka jest pokazany jako bardzo twarda, konsekwentna osoba. Nie uginał się pod ciężarem wielu opinii na temat kadry.

Warto pamiętać, że za sukcesem kadry stoją również ludzie którymi otoczył się Adam Nawałka

Nie będę spojlować, jednak mogę zapewnić, że nie brakuje fragmentów gdzie można się pośmiać.

Zdecydowanie dzięki tej książce jestem bardzo ciekawy jak kadra poradzi sobie w drugiej części eliminacji do MŚ. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak czekałem na ich mecz. No może na Euro.

Przeczytana: 21 stycznia 2017

"Bo od cudów to był <<taki facet, co chodził boso po jeziorze>>."
Nawałka – nazwisko, które zna każdy kibic piłki nożnej w Polsce i nie tylko w Polsce. Selekcjoner, czyli człowiek, który zbudował i poprowadził polską reprezentację do boju o EURO 2016. Niektórzy nazywali go cudotwórcą, bo z przypadkowej zbieraniny piłkarzy stworzył silną i zgraną grupę, która potrafiła wspólnie walczyć i zwyciężać. On jednak umywał ręce od cudów i brał się do ciężkiej pracy. Obserwacje, długofalowe myślenie i inwestowanie w potencjał młodych zawodników zaprocentowało doskonałym wystąpieniem biało-czerwonych we Francji.
Po "Dekalog Nawałki" sięgnęłam z ciekawością i niepewnością. Mojego męża fascynują biografie sportowców, statystyki, spekulacje meczowe. A ja chciałam po prostu zrozumieć, o co chodzi w tym bieganiu za piłką ;) I wiecie co? Chyba co nieco zrozumiałam!

Marcin Feddek to redaktor sportowy Polsatu, który dostał od losu niespotykaną szansę. Dzięki uporowi oraz umiejętności utrzymania...

Capo | 2018-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sportowe
Przeczytana: 11 marca 2018

Wiele jest książek o piłce nożnej, które tylko żerują na popularności tej dyscypliny i jej gwiazd, a oferują niewiele w zamian. Tak oceniałem tę publikację, gdy dostałem ją w prezencie - jako próbę skapitalizowania sukcesu kadry Adama Nawałki na Euro 2016, która będzie serią mało wartościowych gagów i wspominek. Myliłem się. Marcin Feddek świetnie wykorzystał możliwości jakie dało mu towarzyszenie naszej reprezentacji przez cały okres pracy Adama Nawałki aż do pierwszego meczu eliminacji do MŚ w Rosji. Z kronikarską rzetelnością opisał tworzenie się tej drużyny, myśl szkoleniową i zasady, które wprowadził trener Nawałka oraz dołożył wiele ciekawych analiz taktycznych (które wszak na bieżąco przygotowywał na potrzeby transmisji Polsatu). Ci którzy oczekują smaczków i śmiesznych historii z życia kadry również nie będą zawiedzeni. Na koniec warto podkreślić, że całość jest napisana płynnym i dobrym językiem, więc nic nie przeszkadza pochłaniać zawartość tej książki. Polecam!