Sprawa pułkownika Miasojedowa

Okładka książki Sprawa pułkownika Miasojedowa
Józef Mackiewicz Wydawnictwo: K literatura piękna
614 str. 10 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
K
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
614
Czas czytania
10 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9780907652601
Średnia ocen

                8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
452
19

Na półkach:

Powieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Tytułowy bohater — Sergiusz Miasojedow to pułkownik rosyjskiej żandarmerii, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, w następnie czego skazany na śmierć i stracony w warszawskiej Cytadeli w roku 1915.
Na samym początku powieści pojawiają się różne postacie i w zasadzie nie wiadomo, co je łączy ani jaki maja związek ze „sprawą”. Dopiero z czasem wszystko się zazębia, a powiązania staja się jasne. Jest to jeden z powodów dlaczego książkę warto przeczytać więcej niż raz.
Akcja powieści rozpoczyna się w marcu 1903 roku, kończy zaś w lutym 1945. Z chwilą śmierci Miasojedowa główną bohaterką powieści zostaje jego żona Klara, która dotychczas pozostawała na drugim planie wydarzeń, a która w procesie Miasojedowa zostaje skazana na zesłanie, by pod koniec tej opowieści trafić do... bombardowanego Drezna. Jak widać los zakpił sobie z niej okrutnie.
Co do winy Miasojedowa... Odpowiem słowami Klary, która zapytana, czy był winny, odpowiedziała: „był winien, ale nie tego, o co go oskarżono”.
Musze przyznać, że w przypadku tej książki już od pierwszego zdania miałam przeczucie (graniczące z pewnością), że mam do czynienia z literaturą wielką. W zasadzie nie było to zaskoczeniem, bo znam już całość twórczości autora. Jednakże scena otwierająca powieść — opis pędzącego ekspresu w porannej mgle na trasie Petersburg-Wilno w marcu 1903 r. — daje przedsmak tego, co czeka czytelnika na dalszych kartach powieści. Właśnie miedzy innymi dzięki takim opisom dzieło ma ogromną wartość artystyczną. Opisy bębniącego o szybę deszczu, tratw płynących po Dźwinie czy „dywanu z kasztanów” w parku pod zamkiem Giedymina (i inne) — ogromnie podnoszą walory literackie niniejszego dzieła.
Ważną role odgrywa też tło historyczne, m.in. bitwy stoczone podczas I wojny światowej pomiędzy Niemcami a carską Rosją w Prusach Wschodnich, zamordowanie carskiej rodziny Romanowów czy bombardowanie Drezna, które zamyka powieść.
Warto przeczytać, bo jest to dzieło wybitne. Również dlatego, że powieść opowiada historię zupełnie nieznaną. Ja sama przeczytam jeszcze nie raz, bo powieść jest zbyt bogata i złożona, żeby za pierwszym razem wszystko z niej wychwycić.

Powieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Tytułowy bohater — Sergiusz Miasojedow to pułkownik rosyjskiej żandarmerii, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, w następnie czego skazany na śmierć i stracony w warszawskiej Cytadeli w roku 1915.
Na samym początku powieści pojawiają się różne postacie i w zasadzie nie wiadomo, co je łączy ani jaki maja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    711
  • Przeczytane
    303
  • Posiadam
    62
  • Teraz czytam
    20
  • Ulubione
    18
  • Chcę w prezencie
    8
  • Literatura polska
    5
  • Powieść historyczna
    5
  • Historia
    4
  • Beletrystyka
    4

Cytaty

Więcej
Józef Mackiewicz Sprawa pułkownika Miasojedowa Zobacz więcej
Józef Mackiewicz Sprawa pułkownika Miasojedowa Zobacz więcej
Józef Mackiewicz Sprawa pułkownika Miasojedowa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także