Sprawa pułkownika Miasojedowa

Okładka książki Sprawa pułkownika Miasojedowa
Józef Mackiewicz Wydawnictwo: Kontra Cykl: Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 4) reportaż
reportaż
Józef Mackiewicz: Dzieła (tom 4)
Kontra
2010-11-01
1989-01-01

W czytaniu I części, tj. tej o pułkowniku Miasojedowie, jedyne co mi przeszkadzało w lekturze to fakt, że znałam zakończenie. Cześć II o Klarze wciągnęła mnie bardziej, a jej losy nadałyby się na oddzielny obszerniejszy tom powieści. Opowiedziana historia wstrząsająca, do tego świetnie napisana.

Czy to pozycja jakaś bardzo wybitna, jak niektórzy sugerują?... no cóż, moim zdaniem niespecjalnie. Cały czas czekałem na jakiś przełom w opowieści, ale ten nie nastąpił. Snuje się to wszystko dość powoli, co prawda nie zanudza, ale porywać również nie porywa.

Bardzo dobrze i ciekawie napisana książka. Książka jest oparta na faktach historycznych i opisuję dość mało znane wydarzenie historyczne. W książce występują realne postacie. Polecam tą książkę

Na półkach: , , , , , ,

Ależ to jest wybitna proza. Czytelnicza uczta. Piękny, plastyczny i zarazem melancholijny język. Za takie dzieła otrzymuje się najwyższe laury tj. Nobel, Pulitzer, czy obecnie Booker. Ciężko na gorąco cokolwiek składnego sklecić na temat tej powieści, aby w pełni oddać zachwyt nad tym dziełem, człowiek oszołomiony jest jeszcze wydarzeniami w nim przedstawionymi. Tak jak już...

Genialna, powieść realistyczna. Każda z wielu postaci ma swój jasno, acz subtelnie zarysowany charakter. Ludzkie motywacje ukazane są na tle zmieniającego się ducha czasów w Europie, fale politycznych zawirowań wynoszą do góry i niszczą na zmianę kariery, marzenia oraz losy bohaterów.

Dawno nie czytałem tak dobrej powieści.

Ta ksiażka Mackiewicza - dziś ponownie czytana, z równym zachwytem co kiedyś - jest, obok "Kontry", najwyższym przejawem jego uniwersalizmu. W tym sensie uznaję ją na najlepsze jego dzieło. A może nawet: arcydzieło!

W kwestii stylu, to skojarzenia miałem z Dostojewskim. Konstrukcja fabuły nienaganna, postacie, nawet zupełnie epizodyczne, z krwi i kości, historia wciągająca i wiarygodnie opowiedziana. Ciekawe, że brak tutaj pozytywnych bohaterów (przynajmniej ja nikogo nie polubiłem) - celowy zabieg? Bo każdy ma niedoskonałości? W gruncie rzeczy brak przywiązania do konkretnej postaci...

Genialna! Piękne przedstawienie niesprawiedliwości świata a do tego ten opis bombardowania Drezna - wisienka na torcie.

Studium niesprawiedliwości. Wybitna!

„Sprawa pułkownika Miasojedowa”, Józefa Mackiewicza, to absolutna rewelacja! Dzieło wybitne, kompletne i wielopłaszczyznowe, dlatego w pełni rozumiem Szczepana Twardocha, który stwierdził, że to jedna z największych polskich powieści XX wieku, choć rzecz nie dotyczy Polski.
Zaczęłam od dostępnego w sieci audiobooka, nagranego w studiu Polskiego Radia przez Mariusza Benoit,...

• Chcę w prezencie
  • 2018