literatura faktu
Pearon

Powieść, w której osoby, daty i wydarzenia są autentyczne prawie dokumentarna i jednocześnie stanowiąca ogromne osiągnięcie artystyczne. Miasojedow, pułkownik żandarmerii carskiej, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, został skazany na śmierć przez rosyjski sąd polowy w Warszawie. Stracono go w Cytadeli warszawskiej, a jego żonę skazano na "osiedlenie" w Kraju Ałtajskim. Mackiewicz odkrył, że sprawa Miasojedowa nie została zamknięta powieszeniem jej "bohatera". Koło losu jeszcze raz się obróciło i chociaż historia rzekomo się nie powtarza, jesteśmy świadkami nowej "sprawy", bliźniaczo do tamtej podobnej, choć w innych okolicznościach się rozgrywającej. W każdym razie "sprawa Miasojedowa" znalazła swój ostateczny finał dopiero, gdy w roku 1945 bomby alianckie spadły na Drezno.

źródło opisu: Kontra, 2010

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lea | 2016-08-24
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Powieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Tytułowy bohater — Sergiusz Miasojedow to pułkownik rosyjskiej żandarmerii, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, w następnie czego skazany na śmierć i stracony w warszawskiej Cytadeli w roku 1915.
Na samym początku powieści pojawiają się różne postacie i w zasadzie nie wiadomo, co je łączy ani jaki maja związek ze „sprawą”. Dopiero z czasem wszystko się zazębia, a powiązania staja się jasne. Jest to jeden z powodów dlaczego książkę warto przeczytać więcej niż raz.
Akcja powieści rozpoczyna się w marcu 1903 roku, kończy zaś w lutym 1945. Z chwilą śmierci Miasojedowa główną bohaterką powieści zostaje jego żona Klara, która dotychczas pozostawała na drugim planie wydarzeń, a która w procesie Miasojedowa zostaje skazana na zesłanie, by pod koniec tej opowieści trafić do... bombardowanego Drezna. Jak widać los zakpił sobie z niej okrutnie.
Co do winy Miasojedowa... Odpowiem słowami Klary, która zapytana, czy był...

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Józef Mackiewicz napisał pierwszorzędną europejską powieść. Najlepsze tradycje XIX – wiecznej prozy odżywają w wielkim stylu w tej imponującej rozmachem i dbałością detalu historii rosyjskiego Dreyfussa, skazanego w sfingowanym procesie za rzekome szpiegostwo na rzecz wilhelmińskiej Rzeszy.
Jak każda wybitna proza, „Sprawa pułkownika Miasojedowa” jest zbyt złożona, aby jednokrotna lektura w pełni mogła uzmysłowić jej bogactwo. Jest to w jakimś stopniu opowieść o tworzeniu się nowego społeczeństwa, w którym nawet monarcha absolutny musi się liczyć z presją opinii publicznej. Jak mówi jedna z postaci: „Skazany przez władzę, może być obroniony przez opinię publiczną. Skazany przez opinię publiczną, może być obroniony przez władzę. Ale gdy opinia publiczna staje się władzą... Ba! Do kogo pani wtedy każe się odwołać w obronie?”. Jest to też swego rodzaju studium rosyjskiego antysemityzmu, znacznie niebezpieczniejszego niż wysysany podobno z mlekiem matki antysemityzm polski.
Wreszcie,...

| 2013-04-14

Nie wiem, czy istnieje pojęcie pisarze wyklęci, na wzór żołnierzy wyklętych. Chociaż może bardziej pasowałoby określenie pisarze zapomniani, bądź pisarze przemilczani. Do takich na pewno można by zaliczyć Józefa Mackieiwcza. Mackieiwcz prawie wszystkie swoje książki napisał na emigracji, nie zezwalając na ich wydawanie w rządzonym przez komunistów kraju. Zakaz ten nie dotyczył drugiego obiegu oraz wydawnictw emigracyjnych. Zresztą władzy ludowej na wydawaniu jego książek specjalnie nie zależało, co sprawiło, że jego twórczość w znacznej mierze popadła w zapomnienie. Do dzisiaj niewiele zrobiono, aby zachować pamięć o tym pisarzu. Na pewno duży wpływ na to miały problemy z prawami autorskimi do jego książek, które jeszcze bardziej ograniczyły ich dostępność. Próbą przywrócenia pamięci o twórczości pisarza było ustanowienie nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza, chociaż w tym przypadku mam wrażenie, że pośmiertnie wyświadczono pisarzowi niedźwiedzią przysługę. Albowiem nagroda...

Roman Dłużniewski | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

To kolejna, wspaniała powieść Józefa Mackiewicza. Początki opowieści to okres Cara Mikołaja II. Koniec to bombardowanie Drezna. Dramat pułkownika i jego małżonki. Koniecznie!!

Grażyna | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

chiara | 2013-03-10
Przeczytana: 10 marca 2013

Sprawa oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Niemiec pułkownika żandarmerii carskiej Miasojedowa porównywalna do wcześniejszej o 20 lat sprawy Dreyfusa, doprowadziła do zmian znacznie poważniejszych niż tamta we Francji, a mianowicie do upadku carskiej Rosji. O sprawie Dreyfusa pisali współcześnie Zola i Proust, a w swej nowej książce „Cmentarz w Pradze” Umberto Eco. Sprawa Miasojedowa nie jest tak powszechnie znana, Józef Mackiewicz uczynił ją tematem swej książki w 1962 roku jako jeden z pierwszych. Swej wielkiej, niemal dokumentalnej powieści nie zakończył na roku 1917, ale śladami pułkownika Miasojedowa doszedł do hekatomby mieszkańców Drezna.

Agnieszka | 2018-03-05
Na półkach: Przeczytane, Samo życie
Przeczytana: 04 marca 2018

Dzięki tej książce przeczytałam informacje archiwalne o tym bohaterze skandalu i natchnieniu Józefa Mackiewicza. Przyznaję to historia wielce ciekawa, a opisana tak, że staje się porywająca.

Tytułowy bohater — Sergiusz Miasojedow to pułkownik rosyjskiej żandarmerii, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, w następnie czego skazany na śmierć i stracony w warszawskiej Cytadeli w roku 1915. Czy był winien, czy nie, posłużę się opinią książkowej żony Miesojedowa i powiem, że może jest winien, ale niekoniecznie tego o co go oskarżono, a jeśli już to nie więcej niż pozostali jemu podobni, równi stopniem i uprawnieniami.

Książka podzielona została na dwie części, pierwsza poświęcona pułkownikowi rozpoczyna się w marcu 1903 roku, kończy zaś w lutym 1945, druga część rozpoczyna się po jego śmierci i poświęcona została losom jego żony Klary. Tak jak pierwsza część jest osadzona w historii tak druga część to hipotetyczne losy.

To książka napisana niedzisiejszym językiem,...

1strazak52 | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Po tylu komentarzach niewiele mam do powiedzenia.
Zdaję sobie sprawę, że książka ta to powieść nie "dokument" a jednak wstrząsająca i oparta na faktach. Mówi się "złe języki", bezwzględnie należy dodawać "złe pióra" i źli ludzie, szczególnie gdy mają władzę połączoną z opiniotwórczymi mediami.

Azziru | 2016-02-27
Przeczytana: luty 2016

To naprawdę dobra książka, napisane niespiesznym językiem, opowiada złożone i pokręcone losy ludzkie w najgorszym okresie XX wieku.
Książka, która skłania do refleksji zarówno w trakcie jak i po zakończeniu.
Jest to mój pierwszy kontakt z twórczością Mackiewicza, a którym, co muszę stwierdzić ze wstydem, dowiedziałem się dopiero niedawno.
Nie zawiodłem się. Szczerze polecam.

Grażyna | 2014-03-11