Wielka księga Basi i Franka 2

2016-10-10
2016-10-10
Basia Basia i Franek

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Moje dzieci uwielbiaja przygody Basi i Franka ;)

Moje dzieci uwielbiaja przygody Basi i Franka ;)

1974

Podejrzewam, że wielu rodziców zna Basię, główną bohaterkę książek autorstwa Zofii Staneckiej. Basia to niezwykle rezolutna psotnica, która niejednokrotnie zachwyca umiejętnością dedukcji. Niestety pomimo tego, że momentami czuje się duża, a wręcz niemal dorosła, starszy brat Janek często traktuje ją jak malucha, z jakim nie warto się bawić. Role odwracają się, gdy to Basia zostaje starszą siostrą Franka - oddaje pałeczkę najmłodszego dziecka, samej nabywając większej ilości praw, ale i obowiązków. Tak dobra siostra to skarb, o czym przekonuje się Franio.

Franek najbardziej lubi bawić się, jeść, spać, przytulać się oraz podróżować. Często towarzyszy mu jego siostra, dzięki której w doskonalszy sposób może eksplorować świat, co niekiedy bywa nieco opłakane w skutkach. Szczególnie wtedy, gdy wpadają na pomysł zabawy w pieski i jedzenia kabanosów z podłogi, rozsypywanie makaronu i rodzynek na podłogę w spiżarni, robienie deszczu w domowej łazience, obrzucanie się błotem, budzenie zmęczonego taty czy rozbieranie maminego laptopa na części, a później przyklejanie wyjętych przycisków w jakiekolwiek puste miejsce...

Interesującym zabiegiem jest dodanie gdzieniegdzie zadań na spostrzegawczość, jaką mogą rozwiązywać mali czytelnicy - poszukiwanie takich samych pisanek, potrójnej czereśni, skarpetki bez pary, identycznych ciężarówek, krokodyla Lolo wśród innych bądź piłki bez pary. Oczywiście na pochwałę zasługuje wydanie, które jest spójne z resztą części. Twarda, a jednocześnie giętka okładka, do tego lekko kremowy papier, kolorowe ilustracje, duża czcionka oraz optymalna ilość tekstu na stronie, jest tym, co lubię w literaturze dziecięcej.

Niemniej utrzymuję swoje zdanie dotyczące "Wielkiej księgi Basi i Franka", jakim podzieliłam się przy pisaniu o pierwszym tomie. Nadal uważam, iż przygody o Basi są dużo ciekawsze i bardziej dopracowane niż perypetie Basi i Franka. W tej pozycji opowiadania są krótsze i prostsze, co na pewno bardziej nadaje się maluszkom, ale starszaków może nie usatysfakcjonować. Brak konkretnego morału stanowiącego klamrę przedstawionej historii jest czymś, nad czym ubolewam najbardziej. Do tego dochodzi także typowo dziecięcy język Franka, którego zwolenniczką nigdy nie byłam i nadal nie jestem. Uważam, że już małe dzieci powinny osłuchiwać się z prawidłową wymową, aby szybciej nauczyć się normalnego wypowiadania, a nie tak zwanego pieszczenia się. Słownictwo Franka mogłoby być zachętą do podobnego mówienia, a chyba nie po to czytamy dzieciom...

Moja miłość do Basi jest tak wielka, że bez zastanowienia sięgam po jej kolejne perypetie, do czego zachęcam także innych. Na pewno te książki warto czytać wraz z dzieckiem, za każdym razem tłumacząc, że pewne zachowania Basi czy Franka zasługują na naganę, żeby maluchy nie czerpały z ich pomysłów, bo może to mieć nieprzyjemne skutki. Zresztą myślę, że do pewnego etapu niezwykle istotne jest wspólne czytanie i przeglądanie lektur, bo to wspaniałe chwile, które są warte zapamiętania i pielęgnowania.

Po raz kolejny Zofia Stanecka spisała się doskonale. Na 168 stronach znajdziemy 24 humorystyczne i ciepłe opowieści o sympatycznej kilkulatce. Poznamy również najbliższych Basi - dziadków, ciocie, wujków i kuzynostwo. Podoba mi się, że historie pisane są także z perspektywy najmłodszego członka rodziny - Franka. Poczytamy o niebanalnych zabawach Basi i Franka, jak choćby zamiana w wygłodniałe pieski, kotki, myszki, czy tworzenie kałuż w domu. Pójdziemy z dziećmi na wiosenny spacer, piknik, podlewanie ogrodu i nie tylko. Przeżyjemy błotną kąpiel i mnóstwo innych przygód.

Książka wydana jest bardzo ładnie, kolorowe ilustracje idealnie wpasowują się w czytany tekst. Pomiędzy niektórymi opowieściami mamy zadania na spostrzegawczość do wykonania. Bardzo fajny przerywnik.

Poszczególne historie nie są długie, a czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

W świecie dziecięcej literatury Basia, jest jedną z ulubionych postaci. Przygody dziewczynki i jej rodzeństwa, zapewniają niezwykłą rozrywkę dla Maluchów, ale także i Rodziców. Tym razem Wydawnictwo Egmont zebrało opowiadania publikowane w miesięczniku "Mamo, to ja" i dodało do tego dwanaście zupełnie nowych historii o Basi i Franku.
Basia jest sympatyczną dziewczynką, która posiada dwóch braci, starszego, Janka i młodszego, Franka. Jej przygody to opis życia małego przedszkolaka, który poznaje świat, myśli, że wie już bardzo dużo i próbuje zapewnić sobie pewne miejsce w tej rzeczywistości. I tak musi walczyć z małym bratem, który ciągle za nią biega i chce się bawić. Próbuje radzić sobie ze starszym, który często traktuje ja jak małą dziewczynkę. Jednocześnie chce być dobrą siostrą i opiekuje się bratem, bawi się z nim w pieska, ratuje sytuację gdy ten coś spsoci (wyrwie wszystkie klawisze w komputerze). Bardzo dużo historii poświęconych jest też samemu Frankowi. Jest to pocieszny Maluch, który jako ten najmłodszy poznaje świat, tylko i wyłącznie doświadczając go.
Książeczka jest bardzo zabawna i pełna życia. Dla Maluchów może stanowić wspaniałą rozrywkę, ale także i naukę. Przyznam szczerze, że jako Mama trzech synków cudownie bawiłam się czytając te opowieści. Dostrzegałam w nich karykaturę własnych doświadczeń. Przyznajcie sami, który z Rodziców nie doświadczył tego, że będąc gotowym do wyjścia na dwór w zimę (czyli ogrom ubrań do włożenia),nagle usłyszał np. "Nanek pu pu". Czy są wśród Was Rodzice, których pociechy nie dobierały się do laptopa? Z rozczuleniem czytałam opowiadanie o zabawie w chowanego, gdy Franek nie wytrzymywał w kryjówce i krzyczał "Nanek jest tu! ". Jakbym widziała swoje dzieci.
Zofia Stanecka jest doskonałym obserwatorem dziecięcej rzeczywistości. Pięknie potrafi przelać to na papier i zainteresować czytelnika w prosty sposób.

Całość wzbogacają piękne ilustracje Marianny Oklejak, która oprócz rysunków stworzyła dla dzieci graficzne zabawy.
Polecam tę książkę wszystkim przedszkolakom i ich Rodzicom.Poznawanie jej, to tak jak czytanie o własnym życiu!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !

Basia jest sympatyczną dziewczynką,...

Moją recenzję, jak zawsze, znajdziecie na moim blogu. Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/wielka-ksiega-basi-i-franka-2-zofia-stanecka/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W moim domu największym powodzeniem cieszą się książki o zwierzętach, ale jest jeden wyjątek. Z tak samo dużym zainteresowaniem córka lubi opowieści o Basi Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Niedługie opowiadania o dziewczynce i jej codzienności, przygodach na miarę przedszkolaka, odkrywaniu świata doskonale wpisuję się w potrzeby mojej córki. W świecie widzianym oczami dziecka: obserwatora dziwnych zachowań dorosłych, czasami zmuszanego do czegoś lub spotykającego się z zakazami, nakazami, ale mającego dzieciństwo pełne niezwykłych przygód, dobrych relacji, dążenia do zrozumienia.
Świat Basi to po prostu świat przedszkolaka, który musi się dostosować do dorosłych, próbuje być indywidualistą i zdobyć wiedzę, posiada koleżanki i kolegów, którzy ulegają stadnym pędom naśladowania mody. Ma też rodzeństwo (młodszego i starszego brata) z którym czasami trudno się dogadać, ale łączy ją z nimi szczególna więź: miłość bratersko siostrzana - która mimo codziennych utarczek, walki o przestrzeń, zakreślania swoich granic – pozwala na zabawę.
Basia stara się być dobrą i wyrozumiałą siostrą. Nie zawsze jej się to udaje. Tak sami jest z jej braćmi. Wszyscy odkrywają, że wspólne zabawy mogą być naprawdę bardzo interesujące. Taki kontakt pozwala im na pozbycie się uprzedzeń wiekowych i płciowych. Janek w jednym z tomów dowie się, że Basia potrafi być doskonałą piratką. Ona z kolei odkryje, że zabawa z Franiem, który jeszcze nie mówi to smaczna przygoda.
Tym razem „Wielka księga” jest o Basi i Franku. Jest to już drugi tom opowieści o relacjach rodzeństwa. W takim świecie rodzice są tylko przemykającym tłem dostarczającym jedzenia, a jeśli nawet zapomną, to sprytne dzieci doskonale sobie poradzą same, a przy okazji zorganizują interesującą zabawę w spiżarni. Mąka, kaszka manna, makaron muszelki i wiele innych produktów pozwalają na zabranie dzieci w niezwykłą morską przygodę.
Nowe opowieści skupiają się na najmłodszym członku rodziny. Franek może i jest mały, ale za to ma bardzo dużo pomysłów na zabawy. Z każdym dniem jest ich więcej, a on zdobywa nowe umiejętności. Najważniejsze dla niego jest to, żeby wszystko robić z rodziną. Z tego powodu jest idealnym rodzinnym budzikiem. Nie wszystkich te pobudki cieszą, ale Frankowi pozwalają na cieszenie się każdą chwilą.
„Wielka księga Basi i Franka 2” zaczyna się od prób robienia wszystkiego razem. Basia bardzo nie lubi, kiedy Franek niszczy to, co uda jej się zrobić. Z tego powodu idzie do starszego brata poskarżyć się na młodszego. On jednak traktuje ją dokładnie tak samo jak ona potraktowała Franka. Nieszczęśliwa Basia zaszywa się pod biurkiem i wtedy zaczyna rozumieć, że jej zachowanie było niewłaściwe. Postawia wszystko robić razem z raczkującym bratem. To jednak nie zawsze jest łatwe. Szczególnie trudne jest w święta. Tak było w mikołajkowy poranek. Każde z dzieci znajduje w swoim pokoju paczkę z prezentem. Franek jest tym zaskoczony i od razu wszystko rozpakowuje, rozgniata. Przemyka też do pokojów rodzeństwa, gdzie chce zbadać zawartość ich paczek. Basię bardzo złości takie naruszanie jej prezentów.
Wielkanoc też obfitowała w niespodzianki: Janek i Basia brali udział w corocznym szukaniu czekoladowych jajek, ale…. To niebiorący udziału Franek okazał się mistrzem znajdowania ukrytych słodyczy. Poza tym, że doskonale odkrywał ich kryjówki to jeszcze wszystko zjadał i obśliniał czekoladą.
Opowieści o Franku i Basi jest dwadzieścia cztery. Każda to wycinek codzienności, którą mogą znać nasze dzieci mające wiele zaskakujących pomysłów na umilanie i urozmaicanie sobie czasu. Kto z nas nie zna miał do czynienia z zachlapaną łazienką, zabawami w błocie, brakiem zdecydowania czy być na śniegu czy w ciepłym mieszkaniu, rozsypanymi produktami spożywczymi, zagubioną zabawką, bez której życie nie ma sensu? To wszystko przytrafia się też Frankowi.
Książkę oprawiono w solidną, elastyczną okładkę, bardzo dobrze zszyto strony dzięki czemu jest trwała, estetyczna i przyjemna w dotyku. Ilustracje Marianny Oklejak doskonale odzwierciedlają dziecięce przygody zawarte w kolejnych opowieściach.
Kolejny tom o Basi i Franku polecam wszystkim przedszkolakom. Szczególnie tym, którzy mają rodzeństwo.

Basia i Franek są z nami właściwie od drugiego roku życia Wiki. Mamy na półce kilka książek z serii i muszę przyznać, że systematycznie do nich powracamy, a także pożyczamy je znajomym - Basia podoba się chyba wszystkim przedszkolakom, bez względu na płeć. Dziś pokażę Wam książkę z serii o Basi, przy której najwięcej się śmialiśmy. Oto "Wielka księga Basi i Franka 2"
"Wielka księga Basi i Franka 2" to zbiór 24 opowiadań Zofii Staneckiej, z których część publikowana była w miesięczniku "Mamo, to ja". Zawierają one pełne humoru opowiadania o rodzinie Basi. Głównym bohaterem książki "Wielka księga Basi i Franka 2" jest Franek, młodszy brat Basi i Janka, chociaż oczywiście i Basia również jest bardzo ważną postacią. Franek jest jeszcze bardzo mały i uważa, że Basia jest najmądrzejsza na świecie i to z nią najbardziej lubi spędzać czas. Razem poznają świat dobrze się przy tym bawiąc i zupełnie niespecjalnie utrudniając życie swoim rodzicom.
Basia jako starsza siostra nie zawsze jest zadowolona z tego, że Franek ciągle chce się z nią bawić, czasem wolałaby pobawić się ze starszym bratem, Jankiem, ale on uważa Basię za zbyt małą. Wtedy okazuje się, że i z Frankiem można fajnie spędzić czas, np. bawiąc się w pieski, w deszcz i kałuże w łazience, czy też w makaronowe stateczki na kakaowym morzu. Basia i Franek świetnie się bawią i psocą przy okazji. Ich sposób na wyleczenie chorego taty rozśmieszył mnie do łez. Tacie Basi i Franka oczywiście tak wesoło nie było, ale łzy też mu z oczu pociekły ;)
Opowiadania zawarte w Wielkiej księdze nie są szczególnie pouczające i nie poruszają trudnych tematów, za to przedstawiają nieidealne życie rodzinki, w której tata jest lekarzem i pracuje na zmiany, mama stara się pracować w domu, najstarsze dziecko chodzi do szkoły, kolejne do przedszkola, a najmłodsze ... jeszcze nie chodzi. W ich mieszkaniu zdarza się bałagan, Franek nie raz zjada coś znalezionego na ziemi i gromadzi w domu znalezione kamienie. Przeciętna rodzina z gromadką dzieci. Humory również nie zawsze wszystkim dopisują, jednak jedno jest pewne, wszyscy wzajemnie się kochają i szanują. I kiedy najmłodszy z rodziny zgubi swoją ukochaną maskotkę, szukają jej wszyscy domownicy.
Książkę "Wielka księga Basi i Franka 2" polecam jak każdą książkę z serii o Basi. W szczególności spodoba się ona tym, w których domu są dzieci w wieku bohaterów książki, czyli przynajmniej około roczne maleństwo i przedszkolak. Nie mniej wszyscy wielbiciele Basi, będą się świetnie bawić, czytając tę księgę. Opowieści w niej zawarte są na prawdę bardzo zabawne.
Zdjęcia książki znajdziecie na moim blogu, zapraszam

Basia i Franek są z nami właściwie od drugiego roku życia Wiki. Mamy na półce kilka książek z serii i muszę przyznać, że systematycznie do nich powracamy, a także pożyczamy je znajomym - Basia podoba się chyba wszystkim przedszkolakom, bez względu na płeć. Dziś pokażę Wam książkę z serii o Basi, przy której najwięcej się śmialiśmy. Oto "Wielka księga Basi i Franka...

Ulubiona pozycja moich synów. Śmieją się w głos gdy Basia z Frankiem udają pieski, chichoczą gdy bohaterzy leczą swojego tatę. Bardzo polecam:)

• Dla dzieci
  • Dziecięco-młodzieżowe