Pragnienie

Okładka książki Pragnienie Richard Flanagan
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Pragnienie
Richard Flanagan
6,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
252 str. 4 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Wanting
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2017-01-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Data 1. wydania:
2010-06-01
Liczba stron:
252
Czas czytania
4 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308062944
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Tagi:
Aborygeni cywilizacja człowieczeństwo człowiek literatura australijska odmiana losu powieść społeczno-obyczajowa pożądanie strach śmierć
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Spragnieni, głodni, dzicy



383 19 76

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
480 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15442
2030

Na półkach: , ,

Z barwnym życiem Dickensa spotkałam się w ubiegłe wakacje podczas lektury książki "Dziewczyna w niebieskiej sukience", która opowiada o trzech siostrach- aktorkach, czyli Ellen, Marii i Fanny Ternan oraz ich związku z pisarzem. Najbardziej inspirowała go Ellen, w której obecności doznawał wytchnienia od nudnej, apatycznej, ciągle ciężarnej żony, długów i utyskiwań. Napotykamy te same wątki w jednej części powieści, która dotyczy przygotowywanej przez Dickensa sztuki o losach sir Johna Franklina, znanego odkrywcy.
Ta narracja przeplata się z historią sir Johna i jego żony, którzy dotarli do Tasmanii/ Nowej Zelandii i cywilizują jej mieszkańców. Żona Franklina musi walczyć z pomówieniem, jakoby wyczerpana ekipa badawcza posunęła się do kanibalizmu, by przetrwać. Na te rewelacja nakładają się wspomnienia kobiety z procesu oswajania i ucywilizowania osieroconej Aborygenki Mathinny. Protektor z małżonką poznają zwyczaje, wierzenia i tradycje tych pierwotnych w ich mniemaniu ludów, a dziewczynka staje się ich maskotką, zostaje stosownie odziana, dostępuje zaszczytu adopcji przez znaną parę. Jest cudowną dzikuska rodem z pism Rousseau, zachwyca swym tańcem kangura czy strusia, ale wsparcie białych zdobywców przynosi jej tylko wyobcowanie. Naiwność Aborygenki nie zna granic, chełpi się ona swoją świetlana przyszłością, jest dobrze wytresowaną małpką, która opanowała język angielski. Tymczasem białe społeczeństwo wcale nie przygotowało jej awansu społecznego, oburza je jej pragnienie, by poślubić białego i być panią. Zresztą Flannagan w jej losach zawarł wszystkie cienie i blaski oświecenia, jakie Aborygenom zgotowali biali najeźdźcy. Koniec końców wykorzystali ich do swoich celów, a potem odebrali (nie tylko metaforycznie) życie.
Wątek Mathinny wymaga według mnie rozwinięcia, jest o niebo ciekawszy i bardziej uniwersalny niż zmagania Dickensa z pożądaniem Ellen. Trzeba oddać pisarzowi sprawiedliwość, ze stworzył wciągającą opowieść o ludzkich pragnieniach, pożądaniach, marzeniach. skonfrontowanych z rzeczywistością. Doskonale przedstawił też hipokryzję i dwulicowość wiktoriańskiej pseudomoralności.

Z barwnym życiem Dickensa spotkałam się w ubiegłe wakacje podczas lektury książki "Dziewczyna w niebieskiej sukience", która opowiada o trzech siostrach- aktorkach, czyli Ellen, Marii i Fanny Ternan oraz ich związku z pisarzem. Najbardziej inspirowała go Ellen, w której obecności doznawał wytchnienia od nudnej, apatycznej, ciągle ciężarnej żony, długów i utyskiwań....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    962
  • Przeczytane
    604
  • Posiadam
    193
  • 2018
    15
  • Teraz czytam
    14
  • 2017
    13
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    10
  • 2017
    9
  • 2019
    9

Cytaty

Więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Richard Flanagan Pragnienie Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także