Kawiarenka Bustera

2001-01-01
2001-01-01
Tomasz Bieroń
Montana przyjaźń literatura amerykańska

Sandra Dallas podobnie jak Fannie Flagg prezentuje życie swoich bohaterów w rytm rozgrzanego amerykańskiego południa.
Świat opisywany w "Kawiarence Bustera" przywiódł mi na myśl ten z "Witaj na świecie maleńka". Chociaż to dwie różne historie elementem wspólnym będzie wejście bohaterów w wielki świat, mało osiągalny dla tak wielu i nazbyt przeidealizowany w marzeniach.
W "Kawiarence" teraźniejszość ustępuje miejsca przeszłości, by pokazać górnicze miasteczko w Montanie, dzieciństwo i dorastanie, młodość bohaterów i niespokojne czasy wojenne. To wszystko scala społeczeństwo, a jak bardzo, to będzie mogła przekonać się o tym para bohaterów. Na koniec wracamy do wydarzeń teraźniejszych i w obliczu niepowodzeń Marion i Bustera możemy wraz z nimi doświadczyć tego, co nazywają prawdziwą przyjaźnią. Zaskakujące, że niepozornie rozpoczynająca się powieść tak mnie wciągnęła.
Narracja ma specyficzny styl, być może jest cechą identyfikującą Autorkę. Dla mnie na tę chwilę, gdy znam tylko tę jedną książkę, odnajduję w niej jedynie podobieństwa do Flagg.

W...

Opowieść o przyjaźni ze skandalami, pieniędzmi i wojną w tle. Napisałabym, że jest wzruszająca, ale "wzruszająca opowieść o przyjaźni" brzmi tak sztampowo, że aż przykro... Inna rzecz, że "Kawiarenka Bustera" rzeczywiście wzrusza.

Opowieść rozpoczyna się od zapowiedzi wyjaśnienia skandalu związanego ze sławną aktorką Marion Street i bokserskim mistrzem Busterem Midnightem, wraca do dzieciństwa ich i narratorki (a także całej ich paczki) w górniczym Butte w Montanie, żeby przez dorastanie, czasy młodości i wojnę dojść wreszcie do zapowiadanego skandalu, a nawet pójść dalej i wrócić do czasu "teraźniejszego". Wszystko to napisane w specyficznym stylu, który wydaje mi się właściwy Sandrze Dallas (czytałam do tej pory tylko jej "Klub perskich pikli").

Mnie bardzo się podobało i mam zamiar przeczytać wszystkie inne dostępne w Polsce książki tej autorki. Polecam wszystkim, którzy lubią powieści w klimatach amerykańskiego południa, takie jak książki Fannie Flagg.

• ( __ )
  • Babskie