Kroniki abisyńskie

Abessijnse Kroniken/The Abyssinian Chronicles
83-87834-20-3
afryka, saga
Polaris

Tytułowa Abisynia to "kraina otchłani", która to nazwa, zdaniem narratora książki, Ugandyjczyka Mugeziego, bardziej pasuje do miejsca akcji, niż do Etiopii. Główny bohater w kolejnych odsłonach poznaje nienawiść, okrucieństwo, odwagę zemsty, miłość i cierpienie - najpierw jako chłopiec we własnej rodzinie i wiosce, potem jako dojrzewający młodzieniec w katolickim seminarium, jeszcze później...

Główny bohater w kolejnych odsłonach poznaje nienawiść, okrucieństwo, odwagę zemsty, miłość i cierpienie - najpierw jako chłopiec we własnej rodzinie i wiosce, potem jako dojrzewający młodzieniec w katolickim seminarium, jeszcze później jako dorosły w stolicy kraju Kampali. Stopniowo uczy się stuki przetrwania, pokonywania złudzeń. W jego kipiącej emocjami opowieści jest mowa o katolicyzmie, wierzeniach ludowych, inicjacji seksualnej, obrzezaniu, poligamii, AIDS, korupcji, samotnych kobietach wychowujących dzieci i mądrych starcach przepowiadających koniec świata. Oczami Mugeziego widzimy bogactwo codziennego ugandyjskiego życia.

Monika | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Nie jestem w stanie przez to przebrnąć. Skapitulowałam po pierwszej części. Zupełnie nic mnie tu nie zainteresowało, a sam fakt, że niecałe sto stron, jakie ma pierwsza część, czytałam chyba ponad miesiąc, mówi sam za siebie. Nuda.

Gatta | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, Afryka
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Losy chłopca z Ugandy poprzeplatane wojnami, działaniami partyzanckimi i epidemiami. Z powieści można sporo dowiedzieć się o rządach Obote i Amina w Ugandzie. Pod tym względem faktycznie dostrzegam podobieństwo do książki Ryszarda Kapuścińskiego "Heban".
Książka może być w dużej mierze autobiograficzna. Ciekawie przedstawia sposób myślenia chłopca żyjącego w Ugandzie, historię Jego rodziny i potrzebę miłości (której niestety rodzice nie byli w stanie zaspokoić). Sporo się dzieje w życiu głównego bohatera i można naprawdę podziwiać chęć walki chłopca o samego siebie. Ciekawie przedstawiony punkt widzenia poszczególnych ludzi, o których mowa w książce. Określenia i opisy dosadne, bez "owijania w bawełnę". Autor nie boi się dosłowności, kiedy trzeba.
polecam

AkinoM | 2015-02-27

Hmmm... mam ambiwalentne uczucia w stosunku do tej ksiazki.

aztique | 2011-12-23

o sensie zycia...