Oficer. Czego ludzie żałują przed śmiercią

Wydawnictwo: Wojciech Sumliński Reporter
sumliński, wsi
literatura faktu
Gonzales

Są prawdy zbyt prawdziwe, by o nich opowiadać – ale które opowiedzieć trzeba. Takie jak autentyczna historia oficera ABW, który na początku lat 90 został zwerbowany do służb specjalnych, odbył ekstremalnie trudne szkolenie i trafił do jednostki osłaniającej wschodnią granicę kraju. Zaczął od najniższego szczebla, by w krótkim czasie zostać szefem Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie – najważniejszej jednostki kontrwywiadowczej na wschód od Wisły. W trakcie kilkunastu lat służby poznał mechanizmy funkcjonowania agentów obcych państw w Polsce i dowiedział się, jak działa i czym naprawdę zajmuje się kontrwywiad. Fakty, które odkrył, aż do tego momentu były ukrywane przed opinią publiczną. Nie bez powodu…

Poznaj wstrząsającą prawdę o służbach specjalnych – o bezwzględnym, paranoicznym świecie kontrwywiadu.

Napisany przez życie thriller opowiada o odwadze, jakiej potrzeba, by w paranoicznym świecie kontrwywiadu stawić czoła własnym winom i lękom. To zarazem dramatyczna historia oficera polskiego kontrwywiadu, który musiał poznać, czym jest śmierć, by na końcu drogi zrozumieć jak żyć. Poznaj prawdę o niewidzialnym świecie, który istnieje tuż pod powierzchnią i ma większy wpływ na otaczającą rzeczywistość niż mogłoby się wydawać.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: https://bonito.pl

veinylover | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Książka otrzymuje ode mnie maksymalną notę za treść. Tak unikalną, że nie sposób znaleźć podobnych informacji w oficjalnych „poważnych mediach”, ani w szmatławcach wydawanych przez kreatury bez zasad dla półgłówków. Te informacje można znaleźć TYLKO w TEJ książce. I to z pierwszej ręki. Od oficera służb specjalnych III RP, który rozpoczął swoją karierę u zarania tego postkomunistycznego tworu w jakim żyjemy i które nieopatrznie nazywaliśmy często „demokratycznym państwem prawa”. Niewyobrażalne, ale wiarygodne historie opowiedziane ustami tego oficera o tym, jak swobodnie i bezkarnie hasały sobie i być może nadal hasają służby specjalne, powodują, iż dostrzegamy jasno, że począwszy od rządów Mazowieckiego, a skończywszy na rządach wyjątkowo obleśnej ekipy Tuska państwo to, nazywane „demokratycznym państwem prawa” — ani nie było demokratyczne, ani nie działało w nim prawo, ani nawet trudno to nazwać państwem: raczej mieliśmy do czynienia z karykaturą państwa. Kto nie wierzy, niech...

Krystian P | 2016-12-04

Bardzo dobrze się czyta. Obowiązkowa lektura dla uczestników-fanów marszu KOD i innych organizacji wszystkich nierządów polskich łącznie z komuną. Opisuje oczami człowieka, który przystąpił do służb jak one wyglądają, czym się zajmują, jak zabijają i niszczą ludzi przeszkadzających w wyprowadzaniu miliardów z kraju. Jak kontrolują dziennikarzy, prokuratorów, polityków...

Gilles | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 lipca 2017

Druga książka pana Sumlińskiego, którą przeczytałem. A może to bardziej książka Tomasza Budzyńskiego? Nie wiem, nieważne. Biografia, dokument, opowieść o polskich służbach. Trudno mi pisać o tym, bo jedyne co mi przychodzi do głowy to, że domyślałem się, jak to wygląda i nie dużo się pomyliłem.

Chwilami trochę się nudziłem, gdy było zbyt dużo wycieczek biograficznych. Wolałbym więcej wiadomości o pracy służb, ale rozumiem, że mimo wszystko nie można było więcej ujawnić oraz przecież bez tego nie dałoby się tak opowiedzieć tej historii.

Uważam, że warto przeczytać. Jednak z takimi publikacjami zawsze jest problem. Ludzie, którzy interesują się współczesną historią polski i wiedzą, że coś jest nie tak, właściwie nie muszą tego czytać. Natomiast ci, którzy uważają, że wszystko jest ok lub też nie interesują się życiem politycznym, po tę książkę nie sięgnął...

Mimo wszystko polecam, bo takie rzeczy dzieją się cały czas wokół nas.

Adrian F | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Intrygująca książka. Pan Sumliński potrafi czytelnika zaciekawić. Odniosłem tylko lekkie wrażenie, że albo mocno przysypiałem czytając, albo brakuje bardzo ważnego fragmentu gdzieś pośrodku... Oficer to książka pokazująca od kuchni szkolenie a także jakiś tam fragment pracy agenta SKW. Wciągające, merytoryczne (a przynajmniej tak wygląda). Polecam.

Bartek | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Po nieco słabszej w moim odczuciu "Czego nie powie Masa..." pan Sumliński wrócił do swojej wysokiej formy. Choć w "Oficerze" jest de facto jedynie "protokolantem" historii byłego funkcjonariusza służb tajnych, jego historię spisał ze swadą i charakterystycznym dla siebie prozatorskim zacięciem, które sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie. Sama historia zawiera pełno ciekawych, pouczających wątków i zwrotów akcji, a jej pointa jest po raz kolejny pozytywna - mimo całego otaczającego nas zła, można odnaleźć dobro i (właściwy mu) spokój. Polecam.

Vera Eikon | 2016-12-06

Osoba przekazująca pewną historię może być dobrym pisarzem, dobrym opowiadaczem, bądź jednym i drugim. Jak to jest z redaktorem Sumlińskim?

Po raz pierwszy z jego pracą zetknęłam się dopiero w 2015 roku. Lepiej późno niż wcale. Zdaje się, że „wypłynął” mi jeden z jego wywiadów umieszczonych na YouTubie, gdzieś między wykładami Brauna, Michalkiewicza, Przybyła i innych ludzi, którzy próbują dojść do sedna, odkryć prawdę o historii, polityce i wszystkim tym, co wydaje się poza wpływem przeciętnego człowieka. Tak naprawdę, są to tematy niehermetyczne, przenikają się wzajemnie i sprowadzają do kwestii bardzo podstawowych, związanych z kulturą i naturą człowieka. Jak bardzo ukazuje tę prawidłowość jedna z ostatnich książek Sumlińskiego „Oficer”!

Mam już za sobą lekturę wielu jego książek (choć nie wszystkich). Dlaczego zdecydowałam się na zrecenzowanie jednej z nich dopiero teraz? Ponieważ poprzednim nie miałam nic lub prawie nic do zarzucenia! Jakże nudna i nieprzyzwoicie tandetna...

Grot | 2017-10-18

SŁOWO NA NIEDZIELE

"I pamiętajcie wtedy o tym, że nikt z nas nie wie, co zdarzy się jutro i że być może właśnie następnego dnia spełnią się wasze marzenia. Ale nawet jeśli nie, to i tak zawsze lepiej żyć wiarą i nadzieją niż rozpamiętywanie straconych szans i niewykorzystanych możliwości"

Gonzales | 2018-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Niezła opowieść. Szybko się czyta.
Jedynym minusem są po raz kolejny powtarzane te same metafory co we wcześniejszych książkach. To jest trochę irytujące, szczególnie zdawałoby się ulubione powiedzenie pana Wojciecha Sumlińskiego, którym postanowił chyba zamęczyć czytelnika na śmierć, czyli osławione: "jak karty w pasjansie". No ale ogólnie książka, choć mało odkrywcza i nie wnosząca zbyt wiele (ktoś kto siedzi w temacie zna już większość z tych historii), warta jest przeczytania.

grizzly | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Sparafrazuję nieco słowa autora mówiące, iż powiedzieć bagno o tym świecie (autor miał na myśli polityków i sejm) to tak jakby nic nie powiedzieć. Książka bardzo ciekawa, opowiadana z pierwszej osoby opisuje losy Tomasza Budzyńskiego, człowieka dobrego, sumiennego pracującego w służbach specjalnych. Zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa, ponieważ informacje zawarte w owym wydaniu nie są dostępne w żadnym z programów TV, czy wywiadach. Serdecznie polecam.

konto_usuniete | 2018-11-28

Smutna książka. Kto nie chce wiedzieć jak wyglądają zakulisowe realia w naszym państwie niech nie czyta i nadal wierzy w przekazy z TV.