Alterland

Seria: Z zegarkiem
Wydawnictwo: W.A.B.
historia alternatywna

Nieudany (lub udany) zamach na Hitlera 20 lipca 1944 staje się zwrotnicą historii. W powieści autentyczne postacie występują obok bohaterów fikcyjnych, wydarzenia historyczne stają się pretekstem dla wątków niemających z historią nic wspólnego.

Łokieć_Pana_D | 2016-04-06

Co by było, gdyby. Gdyby po Drugiej Światowej Polska wyszła wolna i z należnymi za straty rekompensatami? Albo inaczej. Co, gdyby Okrągły Stół się nie powiódł, a sowiecki komunizm zacisnął pazurki? Jakie wtedy byłyby warszawskie brzegi Wisły? Kto by tu urzędował?
Wolski gdyba brawurowo. Kompromis między Bondem a poważną rozprawą. Historyczne abstrakcje okrasza międzyczasową misją. Wątek sensacyjny spaja od strony fabularnej. Rozgrzewa książkę. Wywołuje mój lekki uśmiech ale niech tam.
Płaszczyzna filozoficzna wprowadza w zadumę i refleksję. Już się nie uśmiecham. Takich rozważań mi brakuje. Czym jest nasze tu i teraz? Efekt historycznych praw? Przypadków? Chwilowych układów sił? Brak odpowiedzi. Zostajemy z pytaniem. Co by było...

| 2014-12-07

Pomysł na fabułę nie jest może całkiem nowatorski, ale na tyle oryginalny, że ja to "kupuję". Kilka alternatywnych kierunków, dodajmy, że jednak mało realnych, w jakich mogłaby rozwijać się Polska, gdyby wojna potoczyła się inaczej. No dobra, niech będzie. Trzeba było jednak to dobrze rozwinąć i wypełnić treścią. I z tym jest nieco słabiej.
Przede wszystkim, jak na taki zamysł (kilka płaszczyzn czasowych) ta rzecz powinna być większa. Bardziej dopracowana. Więcej detali. Treść nie "dorównała" rozmachowi konstrukcji.
Jednak kilka wątków mi się podoba. Fragmentami "chłonąłem" z najwyższym zaciekawieniem, choć nie dotyczy to całości. Niektóre elementy fabuły zbyt "wydumane".
Ale, że ja lubię eksperymenty polskiej literatury, warto było.
Sześć gwiazdek daję z czystym sumieniem.

Krzysztof Baliński | 2011-03-20
Przeczytana: 15 maja 2010

Niezwykle ciekawa i oryginalna książka.
Wcale nie dlatego, że mamy tu koncepcje historii alternatywnej, mamy tu ich kilka. Autor bawi się konwencjami klasycznej fantazy, tak to jest niezwykle ciekawe i intrygujące. Jednak autorowi wcale mu nie chodzi o to, żeby szokować czytelnika taką czy inną koncepcją historii alternatywnej. Ale w ten fantazyjno - satyryczny sposób proponuje nam refleksję na temat historii, zarówno naszego kraju, ale również historii Europy i świata, czyli takie gdybanie. Myślę, że chodzi tu o kontekst, że my narzekamy na naszą współczesność jak nam źle i w ogóle. Ale też zdaniem Wolskiego warto wziąć pod rozwagę fakt co by było gdyby rok 1989 wyglądał inaczej? Gdyby zamiast Pierestrojki w Rosji i okrągłego stołu, a więc porozumienia Solidarności z PZPR, mielibyśmy kolejną narodową apokalipsę, i z Warszawy mielibyśmy gruzowisko, tak samo jak z Paryża, Rzymu, Madrytu i innych stolic Europy nad którymi powiewałby czerwony sztandar? Ta wizja jest skrajna i...

astaldohil | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Czym jest "Alterland"? Oczywiście, znakomitą powieścią SF, z gatunku tych traktujących o podróżach w czasie, światach alternatywnych, rzecz jasna, choć ociera się też o szereg innych, fantastycznych tematów, jak choćby tworzenie sztucznych żołnierzy (klonów). Nie byłoby jednak nic oryginalnego w "Alterlandzie" gdyby książka nie dotyczyła wydarzeń nam bliskich - to jest losów alternatywnych naszej ojczyzny. Wolski przedstawia nam trzy różne warianty - nie będę tu zdradzał szczegółów - tego, jak mogły się potoczyć dzieje państwa polskiego po drugiej wojnie światowej. Każda z możliwości determinowana jest przez pozornie błahy czynnik. Alternatywne wersje wydarzeń jakie miały (lub mogły mieć) miejsce po zakończeniu II Wojny postrzegamy niejako oczami przedstawicieli trzech pokoleń jednej rodziny a każda z tych osób odgrywa niebagatelną - często nieświadomą - rolę w wielkiej maszynie dziejów, których stają się współ-demiurgami.

Szkielet powieści SF posłużył Wolskiemu do stworzenia...

CzarneEspresso | 2016-07-17
Na półkach: 2016, Przeczytane

Ciężko w kilku zdaniach opisać fabułę tej powieści, gdyż jest ona dość złożona. Część pierwsza rozpoczyna się w 2001 roku. Szymon Rawski (Simon Ravell) pod pretekstem badań ornitologicznych otrzymuje przepustkę do zrujnowanej części Warszawy, gdzie wśród gruzowisk i kanałów mieszkają wszelakiej maści zbiegowie, kloszardzi i inne elementy niechętnie nastawione do władzy. Władzy komunistycznej, gdyż Polska (i nie tylko) znajdowała się w strefie wpływów naszych wschodnich sąsiadów. W zasadzie to praktycznie cała Europa już te wpływy przyjęła. Rząd amerykański zaś niespecjalnie miał ochotę na konflikt z mateczką Rosją i naiwnie wierzył w podpisane umowy. Szymon jednak nie zamierzał patrzeć jak "czerwona zaraza" powoli opanowuje cały świat. Ma plan, a co najważniejsze możliwość, zmiany biegu zdarzeń. Może połączyć się z przeszłością i tym samym odwrócić bieg historii. Czy mu się to uda? Bądź co bądź, po piętach depczą mi komunistyczni agenci a jedynymi sprzymierzeńcami są nastoletni...

haust | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Wolski w "Alterlandzie" zastanawia się nad tym jak wyglądałby świat, gdyby coś zmienić w przeszłych wydarzeniach. Sami nie raz zastanawiamy się co by było, gdyby nie doszło do ataku na WTC, nie było zamachu na Kennedy'ego albo gdyby udał się zamach na Hitlera. Alternatywę tego ostatniego z powodzeniem proponuje Wolski. Książka wciąga i zachwyca opisami Warszawy - zarówno tej zniszczonej jak i pięknej i nie nadgryzionej zębem czasu ani wojny.

Jedna z moich ulubionych książek Marcina Wolskiego. Już od samego początku przyciąga uwagę. Obraz Warszawy zniszczonej przez sowietów, wstrząsający i na długo zapadający w pamięć. Panie Marcinie oby więcej takich książek!

Sławomir | 2013-10-11
Przeczytana: 05 marca 2013

Świetna książka. Ciekawy pomysł na rzeczywistość alternatywną. Rodzimy klimat (nic w sumie dziwnego skoro autor to nasz rodak:)). I co ważne - rewelacyjny warsztat literacki który gwarantuje ciekawą lekturę.

Dawid | 2011-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Rewelacyjna Książka, trochę przypominająca mi "Trzęsienie czasu" Vonneguta z dużo lepszą fabułą. Trzeba Wolskiemu przyznać, że bardzo plastycznie przedstawia pozytywne i negatywne alternatywy polskiej historii współczesnej. Końcowa refleksja pozwala patrzeć w przyszłość z pewną naiwnością, ale co lepszego nam pozostaje.

Emka | 2014-01-18
Przeczytana: 2009 rok

Powieść MISTRZOWSKA, jeśli zrobić z tego film, najprawdopodobniej także stałby się PEREŁKĄ POLSKIEJ kinematografii!!!